Najpiękniejsze i najlepsze miejsca do pracy dla cyfrowych nomadów

Równoważenie urlopu i pracy czyli Workation – o tym marzy coraz więcej cyfrowych pracowników. Wskazujemy najlepsze lokalizacje, w których można spokojnie rozbić swoje namioty robocze.

Fot. Pixabay

Fale delikatnie toczą się po białej, piaszczystej plaży, ciepła morska bryza współgra z szumem palm, a poranne tropikalne słońce świeci na tarasie, na którym czeka już stół do pracy z laptopem i filiżanką kawy. Są gorsze wizje - prawda?

Domowe biuro i praca zdalna zostaną z nami już na dobre. W czasie pandemii firmy i ich pracownicy nauczyli się, że pracę można bardzo dobrze wykonywać również poza biurem. Dlaczego więc nie pójść o krok dalej? Praca w domu jest dobra, ale miejsce pracy równie dobrze może znajdować się na słonecznej wyspie na Południu.

Zobacz również:

  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo

Jeśli połączenie internetowe jest odpowiednie, cyfrowy nomad może w zasadzie pracować w dowolnym miejscu. Jeśli jednak szukasz idealnej lokalizacji, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych liczb.

Operator turystyczny TUI porównał 60 krajów w swoim TUI Workation Index (TWI), aby dowiedzieć się na podstawie dziewięciu kryteriów, w których cyfrowi nomadzi znajdują najlepsze warunki pracy zdalnej. Oprócz średnich prędkości transmisji dla internetu szerokopasmowego i mobilnego, kryteria obejmują również „Global Peace Index” oraz średnie ceny wynajmu. Oto najpopularniejsze miejsca docelowe Workation:

1. miejsce: Tajlandia

Popularny kierunek wakacyjny w Azji Południowo-Wschodniej zajmuje pierwsze miejsce w TWI z wynikiem 76. Tajlandia jest szczególnie atrakcyjna dzięki dobremu zasięgowi łączy szerokopasmowych. Średnia prędkość 184 Mbit/s sprawia, że wiele krajów Europy Zachodniej wypada gorzej. Inne plusy to stosunkowo niskie koszty utrzymania i oczywiście dobry klimat: średnia roczna temperaturze to 27 stopni Celsjusza.

Cyfrowi nomadzi muszą iść na ustępstwa, jeśli chodzi o mobilny internet. Z szybkością 34 Mbit/s Tajlandia plasuje się w dolnej części pierwszej 60. To samo dotyczy akceptacji LGBTQIA+. Jeśli chcesz pracować w Tajlandii, powinieneś również pamiętać o swoim bezpieczeństwie. We wskaźniku bezpieczeństwa kraj ten zajmuje dopiero 52. miejsce – za Gruzją i Peru.

2. miejsce: Dania

O własne bezpieczeństwo nie trzeba się tak bardzo martwić w Danii – kraj ten plasuje się w czwórce najbezpieczniejszych w rankingu bezpieczeństwa. Zajmuje drugie miejsce w TWI z wynikiem 74 punktów. Duńczycy oprócz bezpiecznego życia przyciągają szybkim internetem – w sieci stacjonarnej i mobilnej – a także wysokim wskaźnikiem szczęścia i dużą tolerancją.

Każdy, kto wybiera do pracy kraj między Morzem Północnym a Bałtykiem, powinien jednak znaleźć dobrze płatne stanowisko. Koszty życia są wysokie. Dotyczy to również szybkich łączy internetowych. A każdy cyfrowy nomad, którego ciągnie na północ, musi mieć w bagażu coś jeszcze: gruby sweter. Piasku jest tu też sporo, ale nie znajdziemy tu palm. Ze średnią temperaturą 9 stopni Celsjusza rocznie, mocna trawa plażowa kołysze się w arktycznych północnych wiatrach - jeśli to lubisz...

3. miejsce: Francja

Pracuj jak król we Francji – la Grand Nation uzupełnia podium w TWI z 73 punktami. Francuzi przodują niemal we wszystkich kategoriach. Dobra prędkość w zakresie łączy szerokopasmowych i mobilnych, możliwe do zarządzania koszty internetu i życia oraz szczęśliwi i tolerancyjni ludzie. Nieco gorzej jest ze wskaźnikiem bezpieczeństwa. Z wartością 1865 Francja ustępuje takim krajom jak Panama i Serbia. Dla porównania: Turcja jest oceniana jako najbardziej niebezpieczny kraj w TWI z wynikiem 2785. Najbezpieczniejszym miejscem do pracy jest Malta (1231)

4. miejsce: Rumunia

Podobnie jak Francja i dwa inne kraje, Rumunia ma 73 punkty. Szczególnie dobrze wypada w kwestii niskich kosztów. Średnio 7,58 euro miesięcznie, szerokopasmowy internet jest tutaj najtańszy w porównaniu z 60 krajami o największej liczbie pracowników. I prędkość też jest odpowiednia. Pod względem szybkości łącza szerokopasmowego Rumuni plasują się na trzecim miejscu ze średnią 188,55 Mbit/s. Koszty życia są również niskie. Jednak cyfrowi nomadzi muszą iść na kompromisy, jeśli chodzi o tolerancję. Wynik LGBTQIA+ na poziomie 4,10 wystarczy tylko na 52. miejsce w kategorii TWI.

5. miejsce: Hiszpania

Hiszpania, podobnie jak Francja i Rumunia, zdobywa 73 punkty. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego są znacznie bardziej tolerancyjni wobec innych poglądów na życie niż na Bałkanach. Podobnie jak Francja, kraj oferuje dobry ogólny pakiet dla wszystkich zainteresowanych pracą. Życie kosztuje tutaj trochę mniej, ale internet jest drogi i trochę wolniejszy. Oczywiście to popularne miejsce na wakacje zdobywa punkty także dzięki swoim temperaturom. Przy średnio 14 stopniach Celsjusza można dobrze pracować i mieć sjestę - Viva Espana.

6. miejsce: Węgry

Ranking z 73 punktami uzupełniają Węgry na 6. miejscu. Podobnie jak Rumunia, Węgry przyciągają niskimi kosztami internetu i połączenia mobilnego. Życie w sercu Europy też jest tanie. Jednak w porównaniu z pierwszą dziesiątką Węgrzy nie są najszczęśliwszymi i najbardziej tolerancyjnymi ludźmi. Ale nad Dunajem jest bezpieczniej niż we Francji i Hiszpanii.

7 miejsce: Holandia

Z kolei Workationers znajdują szczęśliwych i przede wszystkim tolerancyjnych ludzi w Holandii, którzy plasują się na 7. miejscu z wynikiem 71 TWI. Jednak życie i internet są tam drogie. Ponadto, chociaż prędkość mobilna jest dobra, internet szerokopasmowy nie nadąża za pozostałymi 10 krajami z pierwszej dziesiątki – na tym etapie gorzej plasują się tylko Niemcy.

8. miejsce: Niemcy

Z 70 punktami Niemcy zajmują 8. miejsce w rankingu Workation. Nadal istnieje pole do poprawy, jeśli chodzi o internet szerokopasmowy. Ale ogólny pakiet jest właściwy. Koszt internetu i życia jest niższy niż w Holandii. Jeśli chodzi o szczęście i tolerancję – w tym kraju jest bezpiecznie.

9. miejsce: Nowa Zelandia

Opuszczamy Europę na dziewiątym miejscu i ponownie lecimy na drugi koniec globu. Nowa Zelandia ma 69 punktów w rankingu TWI. Ludzie tam są szczęśliwi i otwarci, co powinno ułatwić wszystkim zainteresowanym rozpoczęcie pracy. Należy jednak zabrać ze sobą pieniądze. Internet i życie są drogie w Nowej Zelandii. Z drugiej strony na dużych wyspach Pacyfiku jest bardzo bezpiecznie. Jedynie Malta wypada lepiej w Indeksie Bezpieczeństwa.

10. miejsce: Norwegia

Norwegia zamyka pierwszą dziesiątkę w TWI. Jako ludzie szczęśliwi i bardzo tolerancyjni Skandynawowie witają również cyfrowych nomadów z całego świata. Potrzebują jednak dużo pieniędzy na życie i internet w surowym kraju na wybrzeżu Morza Północnego. Ci, których pociągają Wikingowie, również powinni się ciepło ubrać. Ze średnią temperaturą wynoszącą zaledwie dwa stopnie Celsjusza, w północnej Europie jest zimno. Spośród wszystkich krajów TWI-60 tylko Kanada jest jeszcze zimniejsza i ma minus cztery stopnie Celsjusza.

Pracownicy cyfrowi powinni unikać tych krajów:

Na dole rankingu TWI znajdują się Gruzja (54), Panama (53) i Serbia (52). Jest tu wiele problemów: nawet jeśli życie jest stosunkowo tanie, internet zwykle działa wolno, nie ma wiz pracowniczych lub jest po prostu zbyt niebezpiecznie. Również w dolnej części 60 najlepszych miejsc pracy TUI znajdują się: Arabia Saudyjska (54), Trynidad i Tobago (54), Turcja (54), Bułgaria (55), Kuwejt (56), Luksemburg (57) i Republika Południowej Afryki (57).

Artykuł pochodzi z Computerwoche.de

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200