Najnowszego Opterona zaprezentował... Sun

Sun wprowadził do sprzedaży maszyny zasilane dwurdzeniowym Opteronem 285 SE firmy AMD. Uważa się, że procesor może być konstrukcyjne bardzo zbliżony do mającego się pojawić w 2006 roku Athlona 64 FX-60 - tymczasem AMD wprowadziło go na rynek bez jakiegokolwiek rozgłosu.

Najnowszego Opterona zaprezentował... Sun

Sun Fire X4100

Na oficjalnej liście AMD najszybszym Opteronem jest model 280 taktowany częstotliwością 2,4 GHz. Tymczasem Opteron 285 SE pracuje z zegarem równym 2,6 GHz. Dodatkowo w układzie znalazło się miejsce dla 2 MB cache i dwukanałowego kontrolera obsługującego pamięć PC3200.

Warto wiedzieć, że procesory noszące oznaczenie "SE" mogą wymagać aż 120 watów mocy (na procesor), podczas gdy "zwykłe" Opterony potrzebują najwyżej 95 watów.

Nowe CPU pojawiły się wyłącznie w serwerach Sun Fire X4100 i X4200 - nie widać ich w ofercie żadnego innego producenta sprzętu. Redaktorzy X-bit Labs spekulują, że choć wykorzystują one gniazdo Socket 940, ze względu na wyższy pobór mocy mogą nie być kompatybilne z obecnymi na rynku płytami głównymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200