Najnowsze funkcje wyszukiwarki Google

Google postanowiło zaktualizować algorytmy swojej wyszukiwarki. Silnik wyszukiwania otrzymał kilku znaczących zmian.

Wyszukiwarka sieciowa oferowana przez firmę Google jest kluczową usługą giganta z Mountain View. Od lat rozwiązanie firmy Google jest najpopularniejszych wyszukiwarką sieciową na świecie, która posiada ponad 80% udziałów rynkowych i obok Android oraz poczty elektronicznej Gmail jest największym sukcesem komercyjnym Google.

Nowe funkcje w wyszukiwarce Google
Źródło: Arkan Perdana / Unsplash

Nowe funkcje w wyszukiwarce Google

Źródło: Arkan Perdana / Unsplash

Myśląc Google większość użytkowników kojarzy ją właśnie z wyszukiwarki sieciowej, a firma uzyskała przydomek wyszukiwarkowego giganta.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • Czy za wyszukiwarkę Google z AI trzeba będzie płacić?

Od ponad 24 lat wyszukiwarka Google ułatwia codzienne życie miliardom użytkowników. Na przestrzeni lat pojawiły się nowe funkcje, które obejmują wyszukiwanie z wykorzystaniem głosu, obrazu oraz rozpoznawania dźwięków.

W trakcie konferencji prasowej Google Search On 2022 wyszukiwarkowy gigant zaprezentował kilka dużych zmian, które trafią do silnika wyszukiwarki Google. Producent skupia się na poprawie doświadczenia użytkownika, bardziej intuicyjnym interfejsie oraz poprawie wydajności.

Jakie nowości trafią do wyszukiwarki Google w niedalekiej przyszłości?

Usuwanie informacji o użytkowniku z sieci

Google wprowadza niezwykle ważna funkcje z zakresu ochrony bezpieczeństwa i prywatności użytkowników w sieci. Funkcja Wyniki o Tobie pozwoli na złożenie prośby o usunięcie wyników wyszukiwania w Google, które zawierają osobiste informacje na temat użytkownika. Wyszukiwarkowy gigant umożliwia wykasowanie informacji takich jak numer telefonu, adres e-mail oraz adres zamieszkania.

Rozwiązanie to dedykowane jest użytkownikom, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Każde zgłoszenie będzie weryfikowane przez Google. Firma zakłada możliwość odrzucania wniosków o wykasowanie danych z wyszukiwarki sieciowej.

Wyszukiwanie optymalnych tras w oparciu o typ silnika

W 2021 roku firma Google udostępniła "kryzysową funkcję" dla użytkowników korzystających z usług Google i przemieszczających się samochodami. Mapy Google otrzymały możliwość wyznaczania optymalnych tras pod względem emisji dwutlenku węgla oraz zużycia paliwa. Oznacza to, że Mapy Google mogą proponować dłuższe trasy pokonywane bez korków zamiast zakorkowanych tras, które mają zauważalnie krótszy dystans.

Najnowsze funkcje wyszukiwarki Google

Nowe opcje dla posiadaczy aut

Wraz z najnowszą aktualizacją Google zdecydowało się na rozszerzenie tej popularnej i przydatnej funkcji. Użytkownicy mogą wprowadzić do Map Google informacje o typie posiadanego napędu (benzyna, diesel, elektryczny oraz hybryda), a także ceny paliw, aby znaleźć optymalne trasy. Wyszukiwarka sieciowa wie, że drogi szybkiego ruchu i autostrady są naturalnym wyborem dla aut z silnikiem diesla, a auta elektryczne lepiej prowadzić drogami krajowymi z niższymi ograniczeniami prędkości oraz możliwością odzyskiwania energii z hamowania.

Zaktualizowany silnik wyszukiwarki Google pozwoli również poznać przewidywane ceny podróży, roczne kosztu paliwa bazując na naszych trasach oraz szacunkową emisję dwutlenku węgla.

Spersonalizowane sugestie zakupowe

Każdy użytkownik internetu z pewnością miał co najmniej jedną sytuację, w które przypadkowe odwiedzenie sklepu lub zainteresowanie się danym produktem spowodowało wyświetla się mnóstwa reklam produktów, którymi nie jesteśmy zainteresowani.

Wyszukiwarka Google otrzyma nową funkcję, która pozwoli na spersonalizowanie wyświetlanych reklam w taki sposób, aby bardziej pasowały i trafiały w gusta użytkowników. Dodatkowo pojawi się nowy widok, który pozwoli wygodnie oglądać przedmioty w 360 stopniach i sprawdzać ich dopasowanie do preferencji użytkownika.

Nowe funkcje w Mapach Google

Na urządzeniach Mapy Google są oddzielną aplikacją, ale w praktyce usługa Mapy Google jest częścią silnika wyszukiwarki sieciowej amerykańskiego giganta. Mapy Google staną się jeszcze bardziej pomocne dzięki trzem nowym rozwiązaniom - Neighborhood Vibe, Immersive View oraz Live View. Pierwsza z nich pozwala powiększać wybrane obszary na mapie i sprawdzać, co jest popularne w okolicy, aby szybko zorientować się, czy warto je odwiedzić. Rozwiązanie może być przydatne podczas wyboru miejsca na spotkanie biznesowe lub wyjazd wakacyjny.

Zmiany w Mapach Google

Zmiany w Mapach Google

Immersive View umożliwia wyświetlenie renderowanego w 3D widok z lotu ptaka na dane miejsce, sprawdzić warunki drogowe w czasie rzeczywistym oraz zapoznać się z prognozą pogody. Użytkownik może również zajrzeć do wnętrza niektórych lokali. Całość wygląda jak ruchome ujęcie wykonane z drona, ale jest tylko neuronowym renderowaniem obrazów. To także świetny sposób na odkrywanie nowych miast na Mapach Google.

Trzeci z funkcji - Live View wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość - AR. Dzięki niej można podnieść telefon i uzyskać szczegółowe informacje o otaczających miejscach nałożone na świat rzeczywisty. Tego typu rozwiązanie było już wcześniej dostępne na wybranych urządzeniach.

Dokładniejsze tłumaczenie tekstu ze zdjęć

Tłumacz to kolejne rozwiązanie zintegrowane z silnikiem wyszukiwarki Google. Aplikacja do tłumaczenia oferowana przez Google na urządzeniach mobilnych otrzyma ulepszone algorytmy pozwalające na tłumaczenie tekstu ze zdjeć. Dotychczas rozwiązanie rozmazywało okolice zdjęcia, w których znajdował się tekst w celu nałożenia tłumaczenia. Po aktualizacji tłumacz potrafi mieszać tekst z obrazem, co zauważalnie poprawia efekt wizualny.

Ulepszone algorytmy tłumacza Google

Ulepszone algorytmy tłumacza Google

Filtry tematyczne w wyszukiwarce

Wyszukiwarka sieciowa Google otrzyma dodatkowe filtry tematyczne, które pozwolą zawęzić wyniki wyszukiwania. Wprowadzając frazę "najlepsze miejsca do zamieszkania w Polsce" z filtrów tematycznych można będzie wybrać dodatkowe opcje zwężające wyszukiwania takie jak "dla par", "do zamieszkania" czy "dla rodzin".

Zapytania tekstowe do obrazków

Ostatnią nowością, którą pochwaliła się firma Google są wielowymiarowe zapytania do wyszukiwarki. Korzystając z wyszukiwania za pomocą obrazków możliwe będzie dodanie dodatkowego zapytania tekstowego. Rozwiązanie o nazwie Multisearch zostało po raz pierwszy zaprezentowano na konferencji Google I/O 2022.

Wielowymiarowe wyszukiwanie

Wielowymiarowe wyszukiwanie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200