Najlepszy smartfon dla biznesu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup smartfona biznesowego z pozoru wydaje się łatwy. W praktyce trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele potencjalnie nieistotnych kwestii, które po kilku miesiącach mogą przeszkadzać w bezpiecznej eksploatacji urządzenia mobilnego. W niniejszym materiale pokazujemy jak wybrać niezawodny i sprawdzony smartfon dla firm i przedsiębiorstw. Poruszamy kwestię systemu operacyjnego, wydajności i bezpieczeństwa. Jakich producentów sprzęt warto wziąć pod uwagę? Czy iPhone może być lepszym wyborem od smartfonów z Androidem?

Smartfony to urządzenia elektroniczne, które na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco wyewoluowały. Postęp technologiczny w przypadku urządzeń mobilnych jest gwałtowny i nic nie wskazuje na to, aby miał wyhamować w najbliższym czasie. Zaledwie kilkanaście lat temu smartfony były ciekawostką dla fanów nowych technologii, w biznesie wykorzystywano klasyczne telefony Nokii lub wielofunkcyjne urządzenia Blackberry z fizyczną klawiaturą QWERTY. Dziś o urządzeniach tego typu nikt już nie pamięta. Pracownicy na całym świecie korzystają ze smartfonów z Androidem oraz iPhonów. Firmy takie jak Nokia, Blackberry czy Motorola odeszły w niepamięć, a ich miejsce zastąpiło Apple, Samsung, Xiaomi, Redmi, Huawei, Oppo czy coraz popularniejsze na całym świecie Realme.

Smartfon z Androidem 
fot. Jonas Leupe / Unsplash

Smartfon z Androidem

fot. Jonas Leupe / Unsplash

Smartfon to najważniejsze narzędzie komunikacji

Smartfony z roku na rok wyposażane są w coraz wydajniejsze podzespoły, większą ilość pamięci operacyjnej, lepsze wyświetlacze oraz dodatkowe elementy, które ułatwiają pracę. W dzisiejszych czasach smartfon nie jest już dodatkiem do komputera przenośnego. Obecnie role się zmieniły, a urządzenia mobilne coraz częściej stają się głównym narzędziem pracy w wielu branżach.

Zobacz również:

 • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
 • Narzędzia pracy dla biznesu - jakiego laptopa i telefon wybrać?

Najwięksi producenci sprzętu elektronicznego prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej wyrafinowanych konstrukcji. Korzystają z tego oczywiście konsumenci, ale z drugiej strony musimy pamiętać, że smartfony starzeją się aktualnie znacznie szybciej od komputerów przenośnych i innych narzędzi pracy. Z tego właśnie powodu warto wybrać odpowiedni model, który posłuży przez długi czas.

Smartfon odgrywa ogromną rolę w pracy zdalnej i hybrydowej
fot. Meghan Schiereck / Unsplash

Smartfon odgrywa ogromną rolę w pracy zdalnej i hybrydowej

fot. Meghan Schiereck / Unsplash

Smartfon dla biznesu - co z dedykowanymi modelami?

Czy w 2021 roku na rynku istnieją dedykowane konstrukcje zaprojektowane specjalnie dla biznesu? Odpowiedź jest niespodziewana i brzmi nie. Producenci już kilka lat temu zaniechali produkcji specjalnych modeli dla sektora biznesowego. Okazało się to nieuzasadnione ekonomicznie. Aktualnie możemy zapomnieć o specjalnie przygotowanych modelach, które projektowane są z myślą o klientach biznesowych. Świat nowy technologii wyewoluował, a klient biznesowy aktualnie posiada wymagania podobne do konsumentów. W końcu po godzinach pracy również korzystamy z naszych prywatnych telefonów komórkowych. Z tego właśnie względu dla biznesu dedykowane są flagowe modele smartfonów. Mowa o Samsungach Galaxy S czy najnowszych modelach iPhone'a. Oczywiście nie oznacza to, że każdego pracownika musimy wyposażać w smartfon za kilka tysięcy złotych. Na rynku znajdziemy sporą ilość konstrukcji ze średniej półki cenowej, które spełnią wymagania stawiane przed smartfonem biznesowym. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze oszczędność pieniędzy przy zakupie urządzenia przełoży się na oszczędności w długotrwałej perspektywie.

Blackberry - kiedyś synonim telefonu dla biznesu
fot. Randy Lu / Unsplash

Blackberry - kiedyś synonim telefonu dla biznesu

fot. Randy Lu / Unsplash

Biznesowy smartfon musi spełnić wiele wymagań

Przed smartfonem codziennie stawiamy mnóstwo zadań. Każdy użytkownik oczekuje, że jego sprzęt będzie wykonywał polecenia bez najmniejszej zwłoki. Podczas czasu pracy z pewnością będziemy wykorzystywać aplikacje do obsługi poczty elektronicznej, przeglądarki internetowe, media społecznościowe czy nawigację GPS. W niektórych sektorach korzysta się ze specjalnie przygotowanych programów, a ich wymagania trzeba mieć na uwadze podczas wyboru nowego sprzętu do przedsiębiorstwa.

Nowoczesny smartfon to nie tylko narzędzie pracy. Wielu pracowników korzysta z telefonów komórkowych również w czasie wolnym. Atrakcyjny smartfon służbowy może być miłym dodatkiem, który zmotywuje do pracy.

Ze smartfona często korzystamy poza biurem
fot. Bruce Mars / Unsplash

Ze smartfona często korzystamy poza biurem

fot. Bruce Mars / Unsplash

Na co zwrócić uwagę kupując smartfon do użytku służbowego?

Wybór odpowiedniego smartfona uzależniony będzie od charaktery działalności przedsiębiorstwa, założonego budżetu oraz polityki dotyczącej zakupu sprzętu. Pomijając te aspekty zawsze warto zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych parametrów technicznych:

 • Wydajny procesor - szukając urządzenia do wykorzystania w biznesie warto wybierać spośród modeli wyposażonych w procesory Qualcomm Snapdragon Serii 600, 700, 800, Samsung Exynos oraz Apple A. Układy te zapewniają wysoką wydajność oraz wsparcie dla nowych wersji systemu operacyjnego przez wiele miesięcy od premiery.
 • Flagowy układ Qualcomm Snapdragon 888 5G
fot. producenta

  Flagowy układ Qualcomm Snapdragon 888 5G

  fot. producenta

 • Pamięć operacyjna - decydując się na smartfon z Androidem warto zadbać o obecność co najmniej 6 GB pamięci operacyjnej. W przypadku iPhone'a wystarczą modele z 3-4 GB pamięci operacyjnej. Taka ilość może nie być potrzebna podczas zakupu, ale sprawi, że smartfon nie zwolni po kilku-kilkunastu miesiącach. Dodatkowa ilość RAMu to dobre zabezpieczenie na przyszłość.
 • Pamięć masowa - aby komfortowo korzystać z nowoczesnych aplikacji i posiadać miejsce na pliki warto wybierać modele ze 128 GB pamięci operacyjnej. Taka ilość pozwoli na przechowywanie sporej ilości dokumentów i instalację wymagających aplikacji. Po godzinach pracownicy będą mogli zrelaksować się grając w gry, które w dzisiejszych czasach zajmują nawet kilka GB. Warto mieć na uwadze, że pamięć masowa potrzebna jest do przeprowadzania aktualizacji oprogramowania (paczka zmieniająca wersję systemu może zajmować nawet 4 GB). Z czasem "rosną" również same aplikacje, które z kolejnymi aktualizacjami otrzymują dodatkowe funkcje. Trzeba również pamiętać, że po kilku miesiącach użytkowania na urządzeniu znajdzie się sporo plików cache i danych aplikacji. Uwzględniające te wszystkie aspekty modele ze 128 GB wbudowanej pamięci masowej wydają się optymalnym wyborem na lata.
 • Wyświetlacz - na rynku znajdziemy aktualnie modele z ekranami IPS LCD, które stanowią już mniejszość oraz smartfony wyposażone w wyświetlacze organiczne. Polecamy modele z matrycami OLED/AMOLED. Posiadają one wyższą jasność maksymalną, cechują się niższym zużyciem energii i lepszym odwzorowaniem kolorów. Nie bez znaczenia jest również możliwość korzystania z trybu Always-on-Display, który w aktualnie sprzedawanych modelach jest świetnym zamiennikiem dla klasycznej diody powiadomień. Niestety dziś nie znajdziemy jej już w żadnym nowoczesnym smartfonie.
 • Aparat - w niektórych branżach bardzo ważna jest jakość fotografii. Sektor ubezpieczeniowy, branża automotive, a także pracownicy kreatywni potrzebują wysokiej jakości obiektywów, które pozwolą na wykonanie idealnie ostrych zdjęć z dużą ilością szczegółów niezależnie od warunków atmosferycznych. Architekci i osoby kreatywne docenią obecność LiDARu, który znajdziemy w wybranych modelach iPhone'a. Sensor ten pozwala skanować w 3D najbliższe otoczenie i tworzyć dokładne mapy przestrzenne.
 • Aparat iPhone'a 13 Pro
fot. producenta

  Aparat iPhone'a 13 Pro

  fot. producenta

 • Nowoczesne standardy łączności - warto zadbać o obecność modemu sieci 5G. Pokrycie zasięgiem w naszym kraju stoi już na zadowalającym poziomie. Dodatkowo sieć 5G rozwiązuje problemy z przeciążonymi nadajnikami i pozytywnie wpływa na wydajność. Poza 5G warto wybierać modele z modułem Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.0 lub nowszym. Technologie te zapewnią wygodną łączność z różnego rodzaju akcesoriami i sprzętem sieciowym.
 • Pojemna bateria - sprzęt biznesowy bardzo często eksploatowany jest bardzo intensywnie przez wiele godzin bez przerwy. Z tego względu warto zadbać o pojemny akumulator - 4000 mAh to optymalny kompromis pomiędzy czasu pracy na baterii, a wymiarami urządzenia. Nie mniej ważna jest obecność szybkiego ładowania, które pozwoli w zaledwie kilkanaście minut zapewnić sobie nieprzerwaną pracę przez kilka dodatkowych godzin.
 • Osobiste wymagania determinują wybór sprzętu

  Wybierając smartfon dla biznesu warto uwzględnić osobiste wymagania pracowników. Osoby przywiązane do danej platformy będą niechętnie korzystać z telefonu służbowego wykorzystującego zupełnie inny system operacyjny i nakładkę graficzną. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę specyficzne wymagania danej branży.

  Nakładka graficzna Samsung One UI
fot. producenta

  Nakładka graficzna Samsung One UI

  fot. producenta

  Z drugiej strony warto posiadać jednolity sprzęt w organizacji. Posiadanie smartfonów jednego lub dwóch producentów ułatwia zarządzanie sprzętem i eliminuje liczbę problemów, z którymi zmierzyć się musi helpdesk. Przeszkolenie pracowników na jeden typ urządzenia jest szybsze, tańsze i znacznie wygodniejsze. Łatwiejszy jest również proces serwisu i aktualizacji oprogramowania.

  Nie każda platforma systemowa sprawdzi się w danym sektorze

  Na rynku znajdziemy urządzenia pracujące pod kontrolą otwarto-źródłowego Androida (Google) oraz zamkniętego systemu iOS (Apple). W części zastosowań smartfony Apple iPhone nie zdadzą egzaminu ze względu na zamknięte środowisko pracy. Dla przykładu iPhone jest słabym wyborem dla środowiska automotive. Smartfony z logo nadgryzionego jabłka na obudowie mają ograniczoną kompatybilność z akcesoriami Bluetooth, co nie pozwala na łączność z adapterami diagnostycznymi.

  Nie wolno zapominać o aktualizacjach oprogramowania

  W dobie RODO i wszechobecnego przetwarzania danych niezbędne jest zadbanie o aktualność oprogramowania układowego. Niestety jest to kwestia trudna do uwzględnienia podczas zakupu. Smartfony firmy Apple otrzymują wszystkie aktualizacje zabezpieczeń przez co najmniej 6 lat od daty premiery urządzenia, co przekracza żywotność sprzętu w organizacji. Z drugiej strony w przypadku smartfonów z Androidem wsparcie często kończy się po niespełna dwóch latach, a producenci rzadko chwalą się dokładnymi informacjami na ten temat.

  Aktualizacja zabezpieczeń na smartfonie z Androidem

  Aktualizacja zabezpieczeń na smartfonie z Androidem

  Warto sprawdzić politykę aktualizacji danego producenta

  Przed zakupem smartfona warto zapoznać się z polityką aktualizacji danego producenta. Na stronach wsparcia technicznego czasami znajdziemy szczegółowe informacje. Niestety bardzo często uzyskanie szczegółowych danych wymaga kontaktu z działem wsparcia technicznego lub jest wręcz niemożliwe.

  W tym miejscu warto pochwalić Samsunga, który posiada jasną strategię dotyczącą aktualizacji. Flagowe smartfony przez trzy lata od daty premiery otrzymują aktualizacje rozwojowe zmieniające wersję Androida. Dodatkowo możemy liczyć na comiesięczne poprawki zabezpieczeń przez cztery lata od wprowadzenia urządzenia na rynek.

  Polityka aktualizacji firmy Samsung
fot. producenta

  Polityka aktualizacji firmy Samsung

  fot. producenta

  Dokładną listę smartfonów Samsunga z comiesięcznymi poprawkami zabezpieczeń możemy znaleźć na dedykowanej stronie.

  Również Huawei słynie z zapewniania bardzo dobrego wsparcia posprzedażowego. Chiński gigant technologiczny także przygotował specjalną witrynę, która informuje o aktualizacjach oprogramowania i wprowadzonych zmianach. Decydując się na sprzęt firmy Huawei możemy liczyć na częste aktualizacje oprogramowania EMUI/HarmonyOS oraz usług Huawei Mobile Services. Nowe oprogramowanie często trafia nawet na kilkuletnie smartfony z rodziny Mate oraz P.

  Aktualizacje zabezpieczeń udostępniane przez Huawei

  Aktualizacje zabezpieczeń udostępniane przez Huawei

  Podobnie sytuacja wygląda w przypadku smartfonów Google Pixel. Niestety modele te nie są dostępne w oficjalnej sprzedaży w naszym kraju. Na szczęście coraz większa liczba producentów chwali się wydłużaniem wsparcia dla swoich produktów.

  Niestety warto zauważyć, że w przypadku chińskich producentów, którzy posiadają w swojej ofercie mnóstwo tanich modeli nie możemy liczyć na dobre wsparcie dla aktualizacji. Większość modeli ze średniej półki cenowej otrzymuje poprawki zabezpieczeń raz na kwartał lub rzadziej, co może w istotny sposób wpływać na bezpieczeństwo informacji przechowywanych w pamięci urządzenia.

  A co z zakupem sprzętu bezpośrednio u operatora?

  Część przedsiębiorstw rozważa zakup smartfonów bezpośrednio u operatora. Firmy telekomunikacyjne kuszą możliwością rozłożenia zakupu na wygodne raty lub oferują budżety na zakup sprzętu w zamian za kupno sporej ilości usług telekomunikacyjnych. Rozwiązanie to jest wygodne, ale posiada swoje wady.

  Niestety producenci w dalszym ciągu stosują branding operatorski na smartfonach z Androidem. Od strony użytkownika objawia się on inną animacją podczas uruchomienia, dodatkowymi tapetami oraz kilkoma dodatkowymi aplikacjami. Niestety w przypadku smartfonów od operatora inaczej wygląda polityka udostępniania aktualizacji. Dostawca usług telekomunikacyjnych jest w niej pośrednikiem pomiędzy producentem, a użytkownikiem. Dodatkowe ogniwo opóźnia proces wydawania aktualizacji zabezpieczeń oraz rozwojowych. Zwłoka czasami wynosi nawet kilka miesięcy. Niektórzy operatorzy świadomie pomijają wybrane poprawki zabezpieczeń stosując kwartalny cykl wydawniczy zamiast comiesięcznego udostępniania oprogramowania.

  Jesteśmy tylko ludźmi - powinniśmy zadbać o odpowiednie akcesoria, które przedłużą żywotność sprzętu

  Smartfon to nasze najbardziej osobiste urządzenie elektroniczne. Telefon komórkowy zabieramy ze sobą praktycznie wszędzie, a to zwiększa ryzyko przypadkowego uszkodzenia. Większość konsumentów ma na swoim koncie stłuczony ekran lub porysowaną obudowę na skutek upadku.

  Smartfon z uszkodzonym ekranem
fot. Greg Rosenke / Unsplash

  Smartfon z uszkodzonym ekranem

  fot. Greg Rosenke / Unsplash

  Decydując się na zakup smartfona biznesowego warto zadbać o dodatkowe akcesoria, które przedłużą żywotność i bezproblemową eksploatację. Mowa o dedykowanym etui oraz szkle ochronnym na ekran. Polecamy wybrać peryferia renomowanych akcesoriów. Dobrym pomysłem są pokrowce z rantem ochronnym, które dodatkowo zabezpieczą ekran i wyspę aparatów.

  Inwestycja dodatkowych 100-200 zł na urządzenie w dłuższej perspektywie ochroni dział IT przed wymianą ekranu lub innych elementów uszkodzonych podczas upadku. Koszt wymiany wyświetlacza OLED z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych w topowych modelach z łatwością przekracza 1000 zł. Szybka matematyka pokazuje, że warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami.

  iPhone w dedykowanym pokrowcu
fot. Daniel Romero / Unsplash

  iPhone w dedykowanym pokrowcu

  fot. Daniel Romero / Unsplash

  Dobrym pomysłem może być również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje przypadkowe uszkodzenia mechaniczne i zalania. Gdy jest to możliwe warto wybierać modele smartfonów z certyfikatem IP68. Wodoszczelna obudowa przyda się w najmniej odpowiednim momencie. Zapewni również komfort podczas rozmowy w ulewnym deszczu.

  Serwis również ma znaczenie

  Smartfon podobnie jak każdy sprzęt elektroniczny czasami ulega awarii. W przypadku urządzenia wykorzystywanego w biznesie niezwykle ważne są warunki serwisowe, które pozwolą na szybką naprawę urządzenia. Przed zakupem warto zapoznać się z polityką serwisową producentów. Część z nich oferuje szybkie naprawy realizowane w systemie Door to Door. W przypadku niektórych punktów serwisowych możliwa jest naprawa w zaledwie kilka godzin oraz bez zerowania urządzenia do ustawień fabrycznych, co pozwala zaoszczędzić czas na przywracanie danych.

  Autoryzowany serwis Huawei
fot. producenta

  Autoryzowany serwis Huawei

  fot. producenta

  Przed zakupem smartfona biznesowego warto sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy serwis oraz ile trwa okres gwarancyjny. Zazwyczaj wynosi on 24 miesiące. W przypadku smartfonów Apple otrzymamy zaledwie 12-miesięczną gwarancję.

  W tym miejscu warto również wspomnieć o dostępności części serwisowych. Decydując się na zakup popularnego modelu takiego jak flagowy Samsung z serii Galaxy S, Huawei P/Mate czy iPhone mamy pewność, że serwis posiada większość części zamiennych na stanie, co znacząco przyśpiesza realizację naprawy.

  Dual SIM - obopólne dobro dla pracowników i pracodawcy

  Obecnie prawie każdy nowy smartfon posiada funkcję Dual SIM. To rozwiązanie, które jest wygodne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Coraz częściej korzystamy z jednego urządzenia do celów prywatnych i biznesowych. Wysokiej klasy smartfon służbowy z powodzeniem może być również prywatnym urządzeniem. Dzięki Dual SIM nie trzeba ładować dwóch telefonów, nosić ze sobą obu urządzeń i pamiętać o dedykowanych akcesoriach.

  Dual SIM w służbowym urządzeniu wykorzystywany także do celów prywatnych to wartość dodana dla pracodawcy. Pracownicy korzystający z jednego urządzenia częściej odpowiadają na wiadomości służbowe po godzinach pracy.

  Przestrzeń prywatna i służbowa pozwala zapomnieć o dwóch telefonach

  W rozdzieleniu przestrzeni prywatnej i służbowej pomagają rozbudowane nakładki graficzne na Androida. Część smartfonów posiada wbudowany tryb prywatny oraz służbowy. W praktyce oznacza to obecność dwóch instancji nakładki graficznej z podwójnymi aplikacjami. Po uruchomieniu trybu służbowego korzystamy z dedykowanych programów biznesowych oraz mamy dostęp do kontaktów powiązanych ze służbową skrzynką pocztową.

  Po godzinach pracy przełączamy urządzeń w tryb prywatny i zapominamy o pracy. To wszystko przy wykorzystaniu jednego urządzenia z dwoma kartami SIM w środku. Oczywiście pozostając w trybie służbowym możemy odbierać prywatne powiadomienia. Sytuacja ta działa również w odwrotną stronę.

  Co ile warto wymieniać smartfony pracowników?

  Podkreślaliśmy już, że smartfony starzeją się znacznie szybciej od komputerów. Co ile warto zatem wymieniać sprzęt? Optymalny jest zakup nowych urządzeń co 24 miesiące. Mamy wtedy pewność, że zawsze korzystamy z nowoczesnego i dobrze wyposażonego smartfona, który pracuje pod kontrolą aktualnej wersji systemu operacyjnego i ma zainstalowane nowe aktualizacje zabezpieczeń.

  Nowy smartfon
fot. Nicholas Santoiani / Unsplash

  Nowy smartfon

  fot. Nicholas Santoiani / Unsplash

  Jeżeli poświęcimy sporo czasu na dokładne przeanalizowanie wymagań i wybierzemy nieco droższy model, możemy wydłużyć interwał wymiany do 36 miesięcy. Dotyczy to głownie flagowych smartfonów renomowanych producentów, które posiadają bardzo dobrą specyfikację techniczną oraz lepsze wsparcie posprzedażowe.

  Zakup smartfona dla biznesu to złożony proces, który przynosi wymierne korzyści

  Zakup smartfona biznesowego to trudny i złożony proces. Nie trzeba się go jednak bać. Po dokładnej analizie potrzeb i wymagań oraz przeglądzie rynku można wybrać modele, których zakup przyniesie wymierne korzyści. Zastosowanie się do opisanych przez nas porad pozwoli zadowolić pracowników, zmniejszyć obłożenie pracy działu helpdesk, ułatwić serwisowanie, ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem i obniżyć koszty zakupu sprzętu w dłuższej perspektywie czasu.

  W zależności od preferowanej platformy systemowej, zakupu smartfonów biznesowych warto dokonywać na przełomie drugiego i trzeciego kwartału roku (Android) lub we wrześniu (iOS). Właśnie wtedy na rynku pojawiają się nowe modele, które oferują najlepsze parametry techniczne oraz najnowsze zabezpieczenie. Zakup nowego smartfona to gwarancja dłuższej eksploatacji.

  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200