Najlepszy VPN dla zdalnego specjalisty

Jeśli pracuje się zdalnie, a firma nie zapewnia dostępu do VPN-a, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze i najbardziej przydatne funkcje w obecnie dostępnych VPN-ach, pomagając wybrać usługę optymalną dla potrzeb użytkownika.

Najlepszy VPN dla zdalnego specjalisty

Biznesowy VPN to jedna z najważniejszych usług technologicznych, jakie może wdrożyć firma. Obecnie wiele osób nadal pracuje w domu, dlatego uzyskanie bezpiecznego dostępu do plików i danych firmowych jest niezbędne do pracy i współpracy w zespołach. Wszystkie dane powinny być chronione przed niepożądanymi użytkownikami. Biznesowy VPN zapewnia takie możliwości, ponieważ szyfruje cały ruch internetowy i dane, co oznacza, że nawet gdyby nasze działania zostały przechwycone przez hakera, nie byłby on w stanie nic odczytać. Co więcej, specjalne biznesowe VPN-y zapewniają statyczne adresy IP. Dzięki temu możemy ograniczyć dostęp do danych tylko dla wybranego adresu IP, z którego korzysta personel.

Co wyróżnia najlepsze sieci VPN? Firmy mają różne wymagania, a oferta VPN-ów jest zróżnicowana. Jest jednak kilka funkcji, na które powinniśmy zwrócić uwagę, niezależnie od tego, jaką firmę prowadzimy lub jaki zawód wykonujemy. Pierwsza z nich to szyfrowanie danych. VPN powinien oferować solidne szyfrowanie danych (256-bit). Jeśli tego nie zapewnia, lepiej wybrać coś innego. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które zawierają tego typu szyfrowanie danych.

Zobacz również:

  • Urządzenia VPN tej znanej firmy zostały zaatakowane przez chińskich hakerów
  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo

Druga funkcja to sam sposób łączenia się z internetem. Zamiast łączyć się za pośrednictwem usługodawcy internetowego, najlepsze biznesowe VPN-y zapewniają bezpieczny tunel między zasobami i systemami organizacji a pracownikami, którzy uzyskują do nich dostęp. Kompleksowe szyfrowanie tych połączeń sprawia, że nawet jeśli są zdalne lub wykorzystują publiczne sieci Wi-Fi, ciągle są chronione przed niepożądanymi użytkownikami. Statyczne IP daje ponadto gwarancję, że można monitorować aktywność za pośrednictwem centralnego systemu i przyznawać dostęp do prywatnego intranetu czy zastrzeżonych danych firmy. To funkcja, którą docenią administratorzy IT – nie jest wymagana dla zdalnego specjalisty.

Przegląd polecanych VPN-ów

Czy VPN jest naprawdę niezbędny? Jeśli mamy dane, które chcemy chronić, powinniśmy korzystać z VPN-a. Zapewni prywatność i bezpieczeństwo danych, a w niektórych przypadkach, zależnie od samej usługi VPN, pozwoli kontrolować dostęp do plików pracowników czy współpracowników. Ponadto jeśli skorzystamy ze statycznego adresu IP, będziemy mogli przyznać dostęp do danych ograniczonych lokalizacją, nawet jeśli pracownik przebywa poza krajem. Warto podkreślić, że statyczne IP nie jest wymagane dla pojedynczego użytkownika (patrz ramka).

Biznesowy VPN to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa bez konieczności przeznaczenia dużych nakładów na sprzęt i wsparcie techniczne IT. Polecamy kilka wysokiej jakości VPN-ów, które powinny zainteresować większość specjalistów.

Przegląd VPN: Encrypt.me – doskonały dla multiinstrumentalisty

Ten VPN oferuje dostęp do stosunkowo małej liczby serwerów – producent podaje, że ich jest ok. 115, ale ta liczba stale się powiększa. Są one rozmieszczone w 70 różnych lokalizacjach, w 40 krajach na świecie, a dodatkowo, jak przystało na biznesowy VPN, możemy liczyć na dostęp do statycznego IP.

Największą zaletą Encrypt.me jest jednak to, że oferuje dostęp do nielimitowanej liczby obsługiwanych urządzeń, a tego nie ma w innych VPN-ach. Niezależnie od tego, jaki plan abonamentowy wybierzemy, zyskujemy opcję korzystania z niego na nielimitowanej liczbie urządzeń. Oznacza to, że możemy mieć nawet kilkadziesiąt czy setki różnych sprzętów i wszystkie będą chronione w ramach tej samej usługi VPN; chodzi tu o urządzenia dla jednego użytkownika (jednego konta). Jeśli chcemy stworzyć oddzielne konto dla danego pracownika, potrzebny będzie już kolejny abonament.

Encrypt.me działa na wielu popularnych platformach, w tym iOS, Android, macOS i Windows. W momencie, gdy zdecydujemy się na VPN w wersji Teams, czyli dla zespołów, zyskujemy dostęp do kilku przydatnych funkcji. To m.in. content filtering, czyli blokowanie konkretnych treści i stron www, takich jak social media czy strony z treściami dla dorosłych, a także team management. Druga platforma pozwala na łatwe zarządzanie wszystkimi użytkownikami, którzy znajdują się w zespole, włącznie z przydzielaniem uprawnień, dodawaniem i usuwaniem poszczególnych kont.

Pozostałe funkcje tego VPN-a to: ochrona przed wyciekami DNS-ów, prywatne punkty końcowe do zdalnego łączenia się z siecią służbową, czy też tryb pracy „automatyczne bezpieczeństwo”. Kiedy decydujemy się na wersję dla firm, trzeba wykupić minimum dwie licencje, w cenie 15,98 dol./mies. Więcej informacji:https://encrypt.me.

Przegląd VPN: NordVPNTeams – najpopularniejszy na świecie

NordVPNTeams oferuje dostęp aż do 3000 serwerów w ponad 32 lokalizacjach. Jeden użytkownik może korzystać z usługi na sześciu różnych urządzeniach.

NordVPN wyróżnia się na tle innych rozwiązań podwójnym szyfrowaniem 2048-bit. To niemal na pewno o wiele silniejsze szyfrowanie, niż możemy potrzebować, niemniej firma lubi przekonywać, że bez względu na to, kto wpadnie w posiadanie naszych danych, nie uda mu się ich odczytać. To ważne dla użytkownika i dla firmy.

Usługa oferuje również tzw. killswitch, czyli przycisk awaryjny. W momencie, gdy z jakiegoś powodu stracimy połączenie, przycisk odetnie cały ruch internetowy na urządzeniu, zapewniając, że żadne informacje nigdy nie zostaną ujawnione online. Ponadto otrzymujemy dwuetapowe uwierzytelnianie, a także opcję sprawdzania treści i rozwiązań online w 33 różnych krajach. Kiedy np. z Polski nie możemy zalogować się na stronę w Stanach Zjednoczonych, bo wprowadzono ograniczenie terytorialne, udaje się to łatwo ominąć.

NordVPN jest jednym z największych VPN-ów na rynku, dlatego też możemy liczyć na dostęp do konsultanta, który odpowie na wszelkie pytania i pomoże w konfiguracji. Usługa zawiera wygodny w obsłudze panel administratora, w którym udaje się wprowadzać wszelkie konfiguracje, a także scentralizowany rachunek (jedna faktura obejmuje wszystkich użytkowników i jest opłacana w jednym terminie). Dodatkowo możemy liczyć na specjalny biznesowy serwer VPN do użytku firmowego, a także adres IP przypisany do każdego konta. Ceny zaczynają się od 9 dol./mies. za użytkownika, niemniej warto zdecydować się na opcję Advanced, która kosztuje 11 dol./mies., ale oferuje skierowane serwery oraz dostęp do większej liczby lokalizacji i konsultanta. Więcej informacji:https://nordvpnteams.com

Przegląd VPN: ExpressVPN – serwery w 94 krajach

Kolejny popularny VPN dla biznesu. Kosztuje 12,95 dol./mies. za użytkownika i możemy korzystać z niego maksymalnie na pięciu urządzeniach. Ma ponad 3000 serwerów aż w 160 lokalizacjach w 94 krajach. Dzięki temu bez problemu uzyskuje się dostęp do dowolnej strony www, bez względu na ograniczenia terytorialne.

Oferuje pełne szyfrowanie ruchu end-to-end, włącznie z funkcją DNS LeakProtection. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jeśli operator DNS prześledzi nasze logi, może dowiedzieć się, na jakie strony wchodzimy, niezależnie od tego, czy korzystamy z trybu anonimowego w przeglądarce www, czy też nie. To samo dotyczy dostawcy internetowego – może on sprawdzić m.in. nasze nawyki przeglądania sieci, używane aplikacje online i inne dane. ExpressVPN zapewnia dostęp do DNS-ów, które są prywatne, szybkie i zaszyfrowane.

ExpressVPN działa na popularnych platformach (oferuje specjalne aplikacje), ale też na tych mniej znanych, np.: Kindle, Chrome OS czy Nook. Usługa oferuje wsparcie techniczne w formie czatu online 24/7, a także przestrzega polityki no-logging, czyli nie przechowuje i nie przetwarza żadnych danych na temat swoich użytkowników. Wadą jest to, że nie oferuje statycznego adresu IP, a także scentralizowanego systemu opłacania dostępu. Są to jednak elementy, których nie potrzebuje pojedynczy użytkownik. Więcej informacji: www.expressvpn.com

Przegląd VPN: Perimeter 81 – dla małych zespołów

Perimeter 81 to wysokiej jakości biznesowy VPN, który ma kilkaset serwerów. W czasie powstawania artykułu firma informowała, że ma ich ponad 700, zlokalizowanych w 35 różnych lokalizacjach na świecie. Usługa jest adresowana do średnich i dużych firm – musi być co najmniej pięcioro użytkowników, więc nie opłaca się jej kupować dla jednej osoby. Jednocześnie jest relatywnie tania, więc warto złożyć się w kilka osób i korzystać ze współpracownikami.

Oferuje system oparty na chmurze, co oznacza, że możemy go skalować zgodnie z własnymi potrzebami i bez potrzeby inwestowania w jakikolwiek sprzęt – wystarczy dokupienie licencji. Perimeter 81 ma też klienta do obsługi systemu, który pozwala z jednego miejsca zarządzać ustawieniami sieci i uprawnieniami dla zespołu. W dodatku działa na systemach Windows, macOS, iOS, Android, Linux, Linux 64, a nawet na chromebookach z Chrome OS. Oczywiście, bezpieczeństwo jest tu priorytetowe. VPN oferuje protokoły OpenVPN, IKEv2 i WireGuard, a także zapewnia automatyczne zabezpieczenia dla Wi-Fi i zero-trust network. Wszystko przekłada się na zwiększoną prywatność i ochronę danych z poziomu jednej platformy, bez konieczności wydawania środków na inne rozwiązania. Wszystkie dane, które przechodzą przez sieć, są też szyfrowane (256-bit). Do tego w sytuacji, gdy użytkownik łączy się z nieznanymi i niezaufanymi sieciami, VPN natychmiast korzysta ze swojej automatycznej ochrony Wi-Fi i filtrowania DNS, aby zapewnić bezpieczne połączenie.

System ma rozwiązanie SDP (software-defined perimeter), czyli definiowaną programowo granicę w celu ograniczania dostępu do sieci. Wykorzystuje tu autorskie rozwiązanie SDP i można zabezpieczać środowiska takie jak IaaS, PaaS, a także liczyć na łatwą migrację do chmury. Wprowadza też obsługę uwierzytelniania dwuskładnikowego, która działa bez względu na to, gdzie dana osoba pracuje (to może być np. smartfon korzystający z publicznego połączenia Wi-Fi). Perimeter 81 oferuje również wsparcie techniczne 24/7, a także 30-dniowy program zwrotu pieniędzy – możemy testować usługę przez miesiąc, w tym czasie stwierdzić, że nam nie odpowiada i uzyskać zwrot środków.

Najtańszy wariant w Perimeter 81 to opcja Essentials, która kosztuje 10 dol./mies. za użytkownika (co najmniej pięciu 5 użytkowników). Ma jednak ograniczoną funkcjonalność i lepiej zdecydować się na Premium w cenie 15 dol./mies. za użytkownika (minimum 10 użytkowników). Więcej informacji:https://www.perimeter81.com.

Co wybrać?

Zdalni specjaliści powinni zdecydować się na ExpressVPN, ponieważ oferuje najszersze możliwości w zakresie dostępu do sieci – serwery tej usługi znajdują się aż w 94 krajach. Jeśli zaś pracodawca chce nam sfinansować dostęp do VPN-a, a także rozważa wdrożenie tego typu usługi dla innych zdalnych specjalistów, warto zaproponować NordVPN, Perimeter 81 lub Encrypt.me. Dokładnie przeanalizujmy ceny każdego z nich, a także sam interfejs obsługi. Na tej podstawie uda się wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się na co dzień. Na koniec pamiętajmy, że jeśli zależy nam na poufności i prywatności w sieci, korzystanie z VPN-a jest po prostu koniecznością.

Czy statyczny adres IP jest niezbędny?

Wszystko sprowadza się tutaj do liczby użytkowników. Konsumenckie VPN-y nie oferują statycznego IP właśnie dlatego, że w założeniu są przeznaczone dla jednej osoby. Podobnie jest z firmami. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność i mamy niewielką infrastrukturę, wystarczy nam sieć VPN przewidziana dla konsumenta. Wówczas dobrym wyborem jest np. ExpressVPN, ponieważ ma on bardzo dużo serwerów na całym świecie, a przy tym jest niezawodny. Właśnie to rozwiązanie polecamy zdalnym specjalistom.

Z kolei w sytuacji, gdy firma jest większa i ma scentralizowane dane, biznesowa sieć VPN będzie lepszym wyborem. Zapewni statyczny adres IP, aby wszyscy pracownicy mieli dostęp do konkretnych, zastrzeżonych danych, a ponadto zyskamy możliwość monitorowania i ograniczania działań personelu w internecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200