Najlepsze w testach 2003

W ub.r. zaprezentowaliśmy wyniki testów blisko 70 produktów sieciowych - sprzętowych i programowych, szczegółowo ocenionych przez zespoły fachowców (najczęściej z dysponującego najbardziej zaawansowanym sprzętem testującym amerykańskiego oddziału naszego koncernu). Pod lupą były: wydajność, wyposażenie i funkcjonalność, łatwość zarządzania oraz instalacji itp. Z dwunastu miesięcy wybraliśmy kilkanaście rozwiązań, które zasługują na szczególną uwagę.

W ub.r. zaprezentowaliśmy wyniki testów blisko 70 produktów sieciowych - sprzętowych i programowych, szczegółowo ocenionych przez zespoły fachowców (najczęściej z dysponującego najbardziej zaawansowanym sprzętem testującym amerykańskiego oddziału naszego koncernu). Pod lupą były: wydajność, wyposażenie i funkcjonalność, łatwość zarządzania oraz instalacji itp. Z dwunastu miesięcy wybraliśmy kilkanaście rozwiązań, które zasługują na szczególną uwagę.

Wirtualne sieci prywatne

Ubiegły rok w kategorii testów rozpoczęliśmy sprawdzianem produktów VPN IPSec (NetWorld 1/2003). Przegląd rozwiązań dowiódł tego, że granica pomiędzy zaporą ogniową a urządzeniem VPN zatarła się. W ten sposób znikła w praktyce kategoria "dedykowane urządzenia VPN". Połączenie zapór ogniowych i VPN jest dla administratorów korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, umożliwia wdrożenie technologii VPN bez ingerowania w podstawy projektowe sieci, po drugie, zmniejsza koszty rozwiązania. Wśród testowanych rozwiązań na największe uznanie zasłużyły produkty

Cisco i Check Point. Obaj producenci wyróżnili się podejściem do korporacyjnego zdalnego dostępu, tworząc rozwiązania łatwe we wdrożeniu, użyciu i modernizacji, które nie wprowadzały arbitralnych ograniczeń, jeśli chodzi o reguły bezpieczeństwa, platformy i funkcje.

FireWall-1 NG (na platformie sprzętowej Nokii) z Secure-Client firmy Check Point oraz VPN 3000 Series Concentrator, VPN 3002 Hardware Client z VPN Client firmy Cisco oceniono bardzo wysoko za automatyczne uaktualnianie reguł dla wielu grup, a po stronie klienckiej - dobrą zaporę ogniową i wieloplatformowość.

Zarządzanie sieciami

O wartości systemu zarządzania siecią (NMS) decydują zawarte w nim mechanizmy zarządzania, administrowania, uaktualniania, monitorowania, raportowania, diagnozowania, lokalizacji uszkodzeń, zdolności przywracania do pracy, rekonfigurowania, prowadzenia inwentaryzacji zasobów sieciowych oraz ochrony całej sieci. Administrator sieci wyposażony w dobry NMS nie musi korzystać z oprogramowania innych dostawców do zarządzania użytkownikami, urządzeniami czy innymi zasobami sieci. W teście produktów do zarządzania siecią (NetWorld 2/2003) bliski ocenie doskonałej był OpenView firmy HP. Producent dostarczył do testów 27 komponentów swej platformy zarządzającej, w tym Network Node Manager (NNM) 6.31, Performance Manager i Performance Insight 4.5, Operations 7.0, Storage Area Manager, Internet Services 4.0 oraz OpenView Reporter. Zespół testujący był pod wrażeniem łatwości, z jaką można za pomocą produktu HP zarządzać dużą, zróżnicowaną siecią, bogactwa mechanizmów OpenView, użytecznych raportów i spójnego interfejsu użytkownika.

Przełączniki Ethernet 10 Gb/s

Zainteresowanie przełącznikami Ethernetu 10 Gb/s nie jest jeszcze duże. Barierą są nie tyko wysokie ceny, ale i brak aplikacji, które wymagałyby w każdym punkcie sieci aż tak dużych przepływności. Jednak ten sprzęt sieciowy niebawem znajdzie zastosowanie przy agregowaniu ruchu 1 Gb/s i budowaniu szybko pracujących połączeń w szkielecie dużych sieci. Dlatego warto było sprawdzić (NetWorld 4/2003), czy przełączniki Ethernet 10 Gb/s pierwszej generacji pracują rzeczywiście tak wydajnie, jak jest to opisane w dokumentacji technicznej. Okazało się, że żadne z czterech testowanych urządzeń nie miało problemu z przekroczeniem bariery 8 Gb/s, ale tylko porty przełącznika E1200 firmy Force10 obsługiwały ramki z pełną szybkością 10 Gb/s. To urządzenie doceniono też za funkcję QoS. Testowane przełączniki uzyskały nieco gorsze wyniki pod względem opóźnień i ich fluktuacji, jednak nie tak złe, aby nie móc obsługiwać nawet bardzo wymagających aplikacji.

Przełączniki SAN

Rozwiązania SAN znajdują zastosowanie w instytucjach z dużymi potrzebami w zakresie przetwarzania i składowania danych, dysponujących dużymi centrami danych, klastrami serwerów itp. W 2002 r. prezentowaliśmy test przełączników SAN "z najwyższej półki" dwóch czołowych producentów tego typu urządzeń: Brocade i McDATA. W ubiegłym roku laboratoryjnemu sprawdzianowi (NetWorld 4/2003) poddano produkt firmy, która do gry wkroczyła późno, bo dopiero w drugiej połowie 2002 r. (przejmując Andiamo Systems), a który ma ochotę na przejęcie dużej części rynku przełączników SAN. Mowa o Cisco Systems, która oferuje serię przełączników MDS 9000 (Multilayer DataCenter Switch), do której należy MDS 9509. Testy wykazały, że 112-portowy, wielowarstwowy przełącznik typu director (zarządca) obsługuje bardzo szybko zarówno krótkie, jak i długie ramki, transmitując je przez wszystkie porty z pełną szybkością 2 Gb/s. Testujący, bardzo wysoko oceniając produkt ze znaczkiem Cisco, zwrócili uwagę zwłaszcza na jego doskonałą wydajność i intuicyjne narzędzia zarządzające urządzeniem.

Zarządzanie desktopami

W ciągu ostatnich dwóch lat zaszły spore zmiany w funkcjonalności narzędzi do zarządzania desktopami. Dostawcy oprogramowania starają się ułatwić administrowanie komputerami stacjonarnymi, laptopami oraz urządzeniami przenośnymi, działającymi często w technice bezprzewodowej. Coraz większą uwagę poświęca się zagadnieniom bezpieczeństwa. Wśród testowanych w ub.r. pakietów (NetWorld 5/2003) najbardziej kompletny zestaw narzędzi do zarządzania konfiguracjami desktopów zawierał ZENworks firmy Novell. Oprogramowanie, do działania którego nie są już niezbędne serwer czy klient NetWare, pozwala administratorowi na konfigurowanie każdego aspektu desktopu użytkownika. ZENworks for Handhelds wprowadza do produktu ZENworks kilka mechanizmów specjalnie przeznaczonych do zarządzania handheldami.

Sieciowe systemy operacyjne

Rok 2003 był rokiem kolejnych wydań systemów operacyjnych dla sieci. Gdybyśmy jednak spróbowali ocenić, który z nich jest najlepszy, czekałby nas grad oskarżeń i epitetów ze strony zwolenników tych systemów, których nie doceniliśmy. Każdy z nich ma plusy i minusy, nikt rozsądny nie próbuje więc arbitralnie wskazać wygranego i przegranych. Nowe wydania Windows Server, NetWare i korporacyjnych edycji Linuksa zostały przez testujących ocenione równie wysoko.

W czerwcowym numerze NetWorlda opisaliśmy nowy system Microsoftu Windows Server 2003. Okazało się, że ma on lepsze osiągi, szczelniejszą ochronę i jest łatwiejszy w zarządzaniu niż jego poprzednik. Zapewnia także bardziej zaawansowane zarządzanie sieciami pamięci masowych (SAN) i ułatwia użytkownikom tworzenie web services. W nowym wydaniu Microsoft zmniejszył też niektóre niedostatki wbudowanej technologii VPN.

Porównując Red Hat Enterprise Linux w roli serwerowej platformy przedsiębiorstwa z UnitedLinux SuSE (NetWorld 10/2003), można było zauważyć, że każda z edycji popularnych systemów operacyjnych GNU/Linux reprezentuje różne metody zapewniania niezbędnej funkcjonalności pracującym w sieci serwerom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200