Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Prywatnie najcześciej korzystamy z Google Chrome. Z jakiej przeglądarki warto korzystać na sprzęcie służbowym?

Przeglądarka sieciowa obok pakietu biurowego oraz komunikatora sieciowego jest najważniejszą aplikacją, z której korzystamy na sprzęcie służbowym. Codziennie pracujemy z nią przez co najmniej kilka godzin, a najczęściej od początku do końca naszego dnia roboczego. Jest to również oprogramowanie, które służy do uruchamiania wielu innych usług oraz aplikacji webowych.

Z jakiej przeglądarki sieciowej warto korzystać w biznesie?
Źródło: Igor Miske / Unsplash

Z jakiej przeglądarki sieciowej warto korzystać w biznesie?

Źródło: Igor Miske / Unsplash

Przeglądarka sieciowa ma fundamentalne znaczenie dla efektywności naszej pracy, bezpieczeństwa przetwarzanych przez nas danych oraz komfortu pracy. W dzisiejszych czasach nie jest to tylko i wyłącznie narzędzie do uruchamiania stron internetowych. Nowoczesne przeglądarki sieciowe posiadają wbudowane menedżery haseł, rozbudowane sklepy z dodatkowymi rozszerzeniami, które czasami dumnie nazywane są aplikacjami, a całość jest również podstawą do obsługi aplikacji PWA, które szturmem zdobywają rynek.

Na urządzeniach prywatnych dominuje przeglądarka sieciowa Google Chrome. Jej pozycja lidera jest nienaruszalna od wielu lat. Wynika to z popularności wyszukiwarki Google, optymalizacji oraz dostępności na wszystkich popularnych platformach. Wpływ na ogromną popularność ma również fakt, że Google Chrome jest domyślną przeglądarką najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie - Androida.

W maju 2022 roku Google Chrome posiadał 71,94% udziałów rynkowych. Na drugim miejscu znalazł się Microsoft Edge (13,86%), dalej Mozilla Firefox (4,79%), Apple Safari (2,57%), rosyjski Yandex Browser (1,81%) oraz Opera (1,30%). Na rynku znajdziemy mnóstwo innych przeglądarek takich jak np. Vivaldi lub Brave, których udziały rynkowe wynoszą mniej, niż 1%.

W przypadku komputerów służbowych o wyborze domyślnej przeglądarki sieciowej decydują administratorzy IT. Najczęściej udostępniają oni swoim współpracownikom kilka opcji. Najpopularniejsze z nich to Microsoft Edge (Chromium), Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Warto pamiętać, że nie są to jedyne przeglądarki dostępne na rynku, których wykorzystanie warto rozważyć. Poniżej przedstawiamy wady i zalety najlepszych przeglądarek sieciowych dla biznesu.

1. Microsoft Edge

Na pierwszym miejscu wśród przeglądarek sieciowych dla biznesu nie bez powodu umieściliśmy Microsoft Edge. W dzisiejszych czasach przeważająca większość firm korzysta z Microsoft 365, a Microsoft Edge to przeglądarka, która idealnie komponuje się z pakietem biurowym od Microsoftu, a także samym systemem operacyjnym giganta z Redmond. Jej ogromną zaletą (podobnie jak Google Chrome na Androida) jest fakt, że znajdziemy ją od razu po uruchomieniu komputera (jest preinstalowana z systemem).

Microsoft Edge
Źródło: microsoft.com

Microsoft Edge

Źródło: microsoft.com

Zalety Microsoft Edge

Do zalet Microsoft Edge zaliczymy fakt, że przeglądarka jest świetnie zintegrowana z kontem Microsoft 365, które w organizacjach wykorzystywane jest do logowania do systemu oraz aplikacji pakietu Microsoft 365. Z wykorzystaniem uniwersalnego konta Microsoft możemy przechowywać wszystkie dane oraz przekazywać je pomiędzy usługami. Dużą zaletą jest obecność silnika Chromium/Blink, który gwarantuje wysoką wydajność oraz niezawodność. Co istotne przeglądarka Microsoft Edge jest kompatybilna z wszystkimi dodatkami zaprojektowanymi z myślą o Google Chrome.

Warto podkreślić, że Microsoft Edge jest mniej zasobożerny od Google Chrome. Dodatkowo przeglądarka posiada przejrzysty interfejs użytkownika, który jest spójny wizualnie z Windows 10 oraz Windows 11.

Wady Microsoft Edge

Największą wadą Microsoft Edge jest silnik wyszukiwarki. Gigant z Redmond usilnie promuje własne rozwiązanie - Microsoft Bing, które w Europie nie radzi sobie najlepiej. Zmiana domyślnej wyszukiwarki sieciowej specjalnie została schowana w głębi ustawień. Administratorzy IT mogą ustawić wyszukiwarkę Google jako domyślą, ale Microsoft Edge po niektórych aktualizacjach przeglądarki lub całego systemu Windows ponownie przestawia domyślny silnik wyszukiwana na Bing.

Dla niektórych organizacji problemem może być prywatność. Dane użytkownika przechowywane są przez Microsoft i mogą potencjalnie zostać sprzedane do firm trzecich.

2. Google Chrome

Google Chrome to przeglądarka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie powinno dziwić, że jest często wykorzystywana w biznesie - w końcu posiada ponad 70% udziałów w globalnym rynku przeglądarek sieciowych.

Google Chrome
Źródło: google.com

Google Chrome

Źródło: google.com

Zalety Google Chrome

Ogromną zaletą Google Chrome jest zgodność z przeważającą większością zasobów sieciowych. Większość stron internetowych jest pisana wprost z myślą o Google Chrome, ponieważ to najpopularniejsza przeglądarka na świecie. Warto podkreślić również doskonałą integrację z ekosystemem Google Workspace, co powinno być istotne dla firm korzystających z usług Google w swojej organizacji. Dużym plusem jest sklep Chrome Web Store, w którym znajduje się ponad 100 tysięcy przydatnych rozszerzeń oraz motywów pozwalających dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb.

Wady Google Chrome

Niestety Google Chrome nie jest najlepiej zoptymalizowana przeglądarką sieciową. Zużywa ona bardzo duże ilości pamięci operacyjnej. Aktualnie nie polecamy już korzystania z niej na sprzęcie z 8 GB lub mniej pamięci operacyjnej. Dużym problemem w organizacjach są również obawy o prywatność. Google to w praktyce największa agencja reklamowa na świecie.

3. Mozilla Firefox

Mozilla Firefox na przestrzeni ostatnich lat straciła na popularności, ale nadal posiada wiernych fanów. Program z lisem w logo oparto na silniku Gecko. Całość rozwijana jest przez Mozilla Foundation, Mozilla Corporation oraz wolontariuszy w ramach licencji MPL. Malejąca popularność nie oznacza, że Firefox ma coraz mniej do zaoferowania.

Mozilla Firefox
Źródło: mozilla.org

Mozilla Firefox

Źródło: mozilla.org

Zalety Mozilla Firefox

Podobnie jak Google, Mozilla również rozwija sklep z dodatkami i rozszerzeniami. Ponownie mają one duże znaczenie, ale nie powinny one przesłaniać najważniejszej zalety - ochrony prywatności. Programiści Mozilla dokładają wszelkich starań, aby funkcje ochrony prywatności w przeglądarce były jak najnowocześniejsze oraz dopracowane. Warto pochwalić również synchronizację danych pomiędzy wersją desktopową oraz mobilną.

Wady Mozilla Firefox

Ostatnie wydania Mozilla Firefox miewają problemy z wykorzystywaniem dużej ilości zasobów sprzętowych. Oznacza to, że przeglądarka nie sprawdzi się na starszych komputerach oraz telefonach. Dodatkowym problemem jest kompatybilność. W związku z mniejszymi udziałami rynkowymi niektórzy deweloperzy nie dostosowują swoich stron do silnika Gecko.

4. Vivaldi

Vivaldi to stosunkowo nowa przeglądarka sieciowa, która swoją premierę (w stabilnej wersji) miała w 2016 roku. Oprogramowanie powstało z inicjatywy byłego prezesa Opera Software ASA. Oprogramowanie posiada kilka elementów wspólnych z Operą. Vivaldi Browser to przeglądarka udostępniana na licencji freeware. Warto podkreślić, ze program posiada zamknięty kod źródłowy.

Vivaldi
Źródło: vivaldi.com

Vivaldi

Źródło: vivaldi.com

Zalety Vivaldi

Do zalet Vivaldi można zaliczyć duże możliwości personalizacji oraz sporo funkcji ograniczających śledzenie użytkowników w sieci. Możemy decydować o ilości danych przekazanych trackerom. Przeglądarka posiada również wbudowanego adblocka oraz rozbudowane możliwości organizacji pracy z aplikacją

Wady Vivaldi

Do wad Vivaldi należy zaliczyć przede wszystkim ograniczoną kompatybilność. Przeglądarka nie jest dostępna na smartfonach firmy Apple. Problemem oprogramowania jest również mniejsza responsywność od innych przeglądarek pracujących z wykorzystaniem silnika Chromium/Blink, a także tendencja do wykorzystywania maksimum dostępnych zasobów sprzętowych.

5. Brave

Brave to przeglądarka z zaledwie 3-letnim stażem rynkowym. Nie zmienia to faktu, że to coraz popularniejszy program. Brave oparto na silniku Chromium, a sama przeglądarka oparta jest wokół funkcji związanych z zapewnieniem prywatności w sieci, przez co nie brakuje jej zwolenników, a liczba użytkowników stale rośnie.

Brave
Źródło: brave.com

Brave

Źródło: brave.com

Zalety Brave

Do największych zalet Brave zalicza się oparcie o silnik Chromium z jednoczesnym zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Dzięki temu połączeniu uzyskujemy wysoką niezawodność i wydajność, a także nie musimy obawiać się o przesyłanie do sieci wielu informacji osobistych. Całość jest niesamowicie szybka, a do działania nie wymaga wysokiej mocy obliczeniowej.

Wady Brave

Przeglądarka Brave posiada dwie zasadnicze wady. Zalicza się do nich nieuczciwe traktowanie wydawców i twórców treści internetowych, ze względu na bardzo dobrze działającego adblocka oraz własny model przychodów oparty na generowaniu reklam. Z jednej strony Brave ogranicza zarobki wielu witryn, a z drugiej umieszcza w przeglądarce własną sieć reklamową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200