Najlepsze polskie programy

Cudze chwalicie, swego nie znacie - te słowa Stanisława Jachowicza nadal są prawdziwe w odniesieniu zarówno do polskiego realu, jak i... programów komputerowych. Zobacz, które polskie programy odniosły największy sukces.

Polska nie jest potentatem w produkcji oprogramowania i nowych technologii, jednak na naszym rynku powstało wiele produktów światowej klasy. Są dziedziny, w których nie ma na nas mocnych.

Warto przyjrzeć się polskim programom, które osiągnęły sukces (również międzynarodowy), i z których korzystają miliony użytkowników. Często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że używasz polskiego produktu.

1. AutoMapa

Info: www.automapa.pl

Bez wątpienia lider rynku nawigacji w Polsce. Jest wspólnym dziełem dwóch warszawskich firm: Aqurat i Geosystems. O AutoMapie pisaliśmy w PCWorldzie już wielokrotnie (program otrzymał między innymi wyróżnienie w numerze 05/2009), podkreślając takie cechy, jak dobry interfejs, łatwe wprowadzanie danych i planowanie tras, przejrzysty sposób prezentacji informacji i możliwość elastycznego dopasowania do gustu użytkownika. Pokrycie mapami terenu Polski jest w programie prawie pełne (według producenta, stuprocentowe), choć trafiają się też błędy.

Najlepsze polskie programy

Panorama Warszawy z widocznymi budynkami 3D i ich numeracją.

W niektórych edycjach programu do celu doprowadzi cię Czesio z popularnej kreskówki "Włatcy móch". Z typowym dla siebie humorem "wymyśli drogę", "znajdzie satelitki" czy poinformuje o "misiaczkach". Poza Czesiem masz do wyboru głosy: Krzysztofa Hołowczyca, Tomasza Knapika, księdza, pijaka, geja, chłopa, blondynki czy ziomala oraz kilka neutralnych.

AutoMapa działa w systemach Windows XP i Vista oraz w mobilnej wersji Windows. Program można zainstalować w telefonach komórkowych wyposażonych w system Windows Mobile. Poza tym AutoMapę znajdziesz na przeznaczonych do nawigacji urządzeniach między innymi Blaupunkta, Clariona, NavRoada i Samsunga.

2. mks_vir

Info: www.mks.com.pl

Najlepsze polskie programy

Interfejs programu mks_vir 9

Najbardziej znany polski program antywirusowy, opracowany w 1987 roku przez Marka Sella. Przez lata był najpopularniejszy na polskim rynku. Jedną z cech charakterystycznych programu były zawarte w nim szczegółowe opisy wirusów i ich szkodliwego wpływu na system, a także demonstracje efektów ich działania (oczywiście tylko wizualne).

Najlepsze polskie programy

mks_vir w trakcie pracy - identyfikacja wirusa BAT.Autox.a

mks_vir jest dalej rozwijany przez spółkę MKS, założoną w 1996 roku przez Marka Sella. Po jego śmierci w 2005 roku programiści z firmy przeszli do założonej przez byłego prezesa MKS spółki ArcaBit. Obecnie mks_vir nie ma już tak silnej pozycji, jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal liczy się na rynku. Oferuje podobne funkcje, co inne znane narzędzia tego typu. Zawiera między innymi monitor antywirusowy i rejestru systemowego, skaner poczty, zaporę sieciową, menedżera procesów i moduł automatycznych aktualizacji. W 2005 roku otrzymał od redakcji PC Worlda wyróżnienie za najlepszą opłacalność, a w 2003 został wybrany produktem roku.

3. Gadu-Gadu

Info: www.gadu-gadu.pl

Najlepsze polskie programy

Charakterystyczne słoneczko komunikatora zna prawie każdy internauta.

Najpopularniejszy polski komunikator internetowy, który króluje na rynku polskim od 2000 roku, to dzieło programisty Łukasza Foltyna, zafascynowanego sukcesem komunikatora ICQ na zachodzie. W tym czasie stały dostęp do sieci miał zaledwie co dziesiąty Polak.

GG znalazło dla siebie niszę rynkową, w której trwa do dziś. W ciągu prawie 10 lat kilka firm próbowało konkurować z popularnym "Gadulcem", jednak bez większych sukcesów. Przeważnie rezygnowały ze współzawodnictwa i wprowadzały obsługę protokołu GG do swojego produktu, co w efekcie zapewniało konkurentowi jeszcze większą popularność. Tak było między innymi z Tlenem i Spikiem.

Komunikator Gadu-Gadu ma obecnie około 6 milionów użytkowników, wysyłających do 300 milionów wiadomości dziennie, co plasuje go w światowej czołówce.

W pierwszych edycjach GG umożliwiało jedynie wysyłanie wiadomości tekstowych. Dziś zawiera między innymi rozmowy głosowe i wideo, wiadomości graficzne, wysyłanie SMS-ów, radio internetowe i wiele innych opcji.

Dodatki do Gadu-Gadu

GG8+ (dawny PowerProject)

Zestaw wtyczek do Nowego Gadu-Gadu, rozszerzający możliwości komunikatora i wyłączający niektóre kłopotliwe dla użytkownika funkcje. GG8+ (znane wcześniej jako PowerProject) jest dostępne w wielu odmianach do różnych wersji komunikatora. Przygotowano już między innymi dodatek do 10. edycji GG, która znajduje się obecnie w fazie beta testów. GG8+ pozwala przede wszystkim na usunięcie reklam z okna rozmowy i okna programu oraz umożliwia wykonywanie codziennych kopii zapasowych profilu użytkownika wraz z archiwum rozmów. Poza tym jest wyposażone w przeglądarkę wspomnianego archiwum z możliwością wyszukiwania. Potrafi też wyłączyć proces sprawdzający składnię w oknie rozmowy (co oszczędza miejsce w pamięci) i wykorzystać zewnętrzny syntezator mowy do czytania treści rozmów.

Banner Killer

Narzędzie do wyłączania reklam w komunikatorze Gadu-Gadu. Nie wymaga instalacji i jest bardzo proste w użyciu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200