Najlepsze miejsca pracy IT w Polsce

Great Place To Work Institute Polska po raz czwarty ogłosił listę "Najlepszych miejsc pracy w Polsce". Wyróżniono 17 firm, w tym 5 z branży IT.

Najlepsze miejsca pracy 2012 w Polsce

Organizacje zatrudniające do 500 pracowników

1. Novo Nordisk Pharma

2. Microsoft Polska (1 miejsce w roku 2011)

3. Bristol-Myers Squibb w Polsce

4. SAS Institute

5. SC Johnson

6. Hitachi Data Systems Polska (5 miejsce w 2011 r.)

7. Hilti (Poland)

8. LG Chem Poland

9. SKOK Ubezpieczenia

10. Medtronic Poland

11. OCHNIK

Organizacje zatrudniające powyżej 500 pracowników

1. Sabre Polska (1 miejsce w roku 2011)

2. Grupa IKEA

3. Atos Polska

4. Elica Group Polska

5. DHL Express (Poland)

6. Phoenix Contact WIELKOPOLSKA

Wśród firm informatycznych zwycięzcami w roku 2012 są: Microsoft, SAS Institute, Hitachi Data System Polska, Sabre Polska i Atos Polska. Rok wcześniej były to: Microsoft, EMC Computer Systems Poland, Hitachi Data System Polska, Sabre Polska sp. z o.o. Dla porównania, na amerykańskiej tegorocznej liście najlepszych pracodawców w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Google (1 miejsce), SAS (3) oraz NetApp (6).

Lista "Najlepszych miejsc pracy w Polsce" honoruje polskie przedsiębiorstwa promujące wartości wiarygodności, szacunku, uczciwości, dumy i koleżeństwa w relacjach między kierownictwem i pracownikami. O pozycji firmy na liście decyduje łączna ocena tworzona na podstawie wyniku ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania Trust Index) oraz audytu kultury organizacji i stosowanych programów i praktyk HR (Culture Audit).

"Badanie opiera się na naszym modelu, w którym zaufanie jest kluczowym pojęciem. Jeśli pracownicy ufają kierownictwu firmy, są dumni ze wspólnych osiągnięć, a jednocześnie współpracują w atmosferze koleżeństwa, to nie wahają się powiedzieć, że ich firmy to <<wspaniałe miejsca pracy>>. Średnio 75% pracowników firm wyróżnionych w tym roku ma właśnie taką opinię o swoim pracodawcy, podczas gdy w sondażu ogólnopolskim przeprowadzonym przez nas w lutym 2012 roku, tylko 42% osób wyraziło podobną opinię" - mówi Maria Zakrzewski, prezes Great Place To Work Institute Polska. Różnica w poziomie oceny wynosi aż 33%. W 2011 roku była ona mniejsza i wynosiła 24%. Co to oznacza? "Z jednej strony, mamy do czynienia z gorszą w tym roku opinią o firmach w sondażu ogólnopolskim, ale z drugiej strony, jakość wyróżnianych przez nas miejsc pracy jest wyższa w porównaniu z poprzednią edycją badania. Oznacza to, że w Polsce działają firmy prowadzące świadomą i konsekwentną politykę tworzenia jak najlepszych warunków pracy dla zatrudnionych. Owocuje to znakomitą opinią pracowników, wysokim poziomem zaufania i zaangażowaniem. Każda firma prowadząca taką politykę wie, że to się opłaca" - dodaje Maria Zakrzewski.

Laureatów nagrodzono w dwóch kategoriach: organizacje zatrudniające do 500 pracowników i powyżej 500 pracowników. Przyznano również dwie nagrody specjalne. Nagrodę "Wspólna wizja - Inspiracja" otrzymała firma Novo Nordisk Pharma w uznaniu dla "konsekwencji w realizacji wspólnej wizji i wartości Novo Nordisk Way oraz bardzo wysokiej spójności wszystkich stosowanych programów i praktyk HR". Natomiast firma Microsoft otrzymała nagrodę "Równowaga Praca - Życie" w uznaniu dla "dostrzegania przez nią ludzkich potrzeb i pasji pracowników, promowania przez nią rozwiązań prorodzinnych - Program Working Parent - oraz różnych elastycznych form pracy".

W tegorocznej edycji wyróżniono 17 firm zatrudniających ogółem ok. 12 tys. pracowników. Badano 33 firmy, które łącznie zatrudniają ponad 59 tys. osób.

Więcej informacji o rynku pracy, pracodawcach, zarobkach w IT i uczelniach technicznych w serwisie praca.computerworld.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200