Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023

W obecnych czasach, kiedy tak wiele osób pracuje zdalnie i korzysta ze smartfonów do celów służbowych, stosowanie i odpowiednia konfiguracja MDM-ów to wręcz obowiązek działu IT. Co oferują najnowsze rozwiązania Mobile Device Management i co warto polecić? Prezentujemy przegląd najlepszych systemów, obejmujących zarówno usługi w chmurze, jak i narzędzia lokalne.

Fot. RDNE Stock project/Pexels

Mobile Device Management (MDM) to rozwiązania, które umożliwiają zespołom IT monitorowanie, zarządzanie oraz zabezpieczanie wszystkich urządzeń mobilnych wykorzystywanych przez pracowników. Obejmuje to zarówno sprzęty wydane przez firmę, jak i prywatne (BYOD), a także różne typy urządzeń i systemy operacyjne. W obecnym, hybrydowym miejscu pracy, gdzie wielu pracowników korzysta z urządzeń poza fizycznymi granicami biura, mobilne punkty końcowe stają się coraz bardziej popularnym celem dla cyberprzestępców. Dlatego tak ważne jest, aby firmy miały jasny przegląd stanu zdrowia i bezpieczeństwa tych urządzeń.

Monitorowanie urządzeń pracowników w sposób manualny byłoby bardzo trudne, zwłaszcza jeśli personel wykorzystuje różne urządzenia i systemy operacyjne. To dlatego systemy MDM obsługują wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne, jak również zapewniają szeroką gamę funkcji, takich jak zarządzanie aktualizacjami bezpieczeństwa, polityki konfiguracji urządzeń, zarządzanie aplikacjami i zdalne rozwiązywanie problemów. Wszystko to ułatwia zespołom IT uzyskiwanie przejrzystego obrazu stanu urządzeń mobilnych, bez konieczności korzystania z wielu narzędzi ani manualnej aktualizacji poszczególnych smartfonów.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo urządzeń końcowych - 9 kluczowych zasad
  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo

Rozwiązania MDM umożliwiają także przeprowadzanie wspomnianych zadań w sposób zdalny, za pośrednictwem centralnej konsoli zarządzania. Wszystkie punkty końcowe mogą być zatem łatwo aktualizowane i zabezpieczane.

Dlaczego warto zdecydować się na MDM?

Rozwiązania MDM dostarczają jednolity widok wszystkich urządzeń mobilnych w sieci firmowej. Zwykle zespół IT musi zainstalować agenta MDM na wszystkich urządzeniach mobilnych – najlepsze rozwiązania MDM oferują opcję samodzielnego instalowania tego agenta w sposób zdalny (robią to użytkownicy poprzez aktywację odpowiedniego linka). Po zainstalowaniu agenta rozwiązanie MDM może monitorować dany sprzęt.

Oprócz dostarczania administratorom informacji o kondycji i bezpieczeństwie, rozwiązania MDM zazwyczaj również umożliwiają definiowanie polityk konfiguracji urządzenia, zarządzanie aplikacjami zainstalowanymi na urządzeniu oraz zdalne rozwiązywanie problemów, z którymi użytkownik boryka się na swoim urządzeniu – wszystko to z jednej, scentralizowanej konsoli zarządzania.

Jakie funkcje zwykle oferuje MDM?

Rozwiązania MDM oferują różne zestawy funkcji, aby sprostać konkretnym przypadkom użycia, ale istnieją pewne funkcje, na które powinniśmy zwrócić uwagę w każdym rozwiązaniu MDM. To odpowiednio:

Kompatybilność urządzeń. Wybrane rozwiązanie MDM musi być kompatybilne ze wszystkimi typami urządzeń w naszym biznesie i oferować aktualizacje oraz łatki dla wszystkich systemów operacyjnych, na których działają te urządzenia.

Zdalne monitorowanie i rozwiązywanie problemów. Zespół IT powinien być w stanie zdalnie rozwiązywać problemy urządzeń użytkowników za pomocą scentralizowanej konsoli zarządzania.

Zarządzanie aplikacjami. Administratorzy powinni być w stanie określić, które aplikacje mogą być instalowane na urządzeniach użytkowników, a także móc je aktualizować. Może to być poprzez app store, zdalną dystrybucję oprogramowania lub skonteneryzowany "tryb pracy", który oddziela aplikacje osobiste od służbowych.

Raportowanie i analizy. Administratorzy powinni być w stanie generować i eksportować raporty dotyczące urządzenia, w tym użycia, zgodności, stanu aktualizacji i obecności nieautoryzowanych aplikacji. Administratorzy powinni mieć też możliwość tworzenia harmonogramu automatycznej dostawy raportów lub generowania ich na żądanie.

Wsparcie dla bezpieczeństwa mobilnego. Apple DEP, Android Enterprise ZTE i Samsung Knox (dla urządzeń Android firmy Samsung) są niezbędne do skutecznego działania MDM. Jeśli stosujemy te rozwiązania w firmie, powinny być one obsługiwane przez MDM, który chcemy zainstalować.

Profile dla szybkiego onboardingu. Niezależnie od tego, czy są wymagane przez urządzenie, grupę użytkowników, lokalizację, dział itp., profile, które wstępnie konfigurują konta e-mailowe, dostęp do Wi-Fi i inne, mogą być automatycznie stosowane podczas rejestracji. To przydatna funkcja w MDM-ach.

Lokalizacja GPS i zdalne kasowanie. Te narzędzia mogą odnaleźć zagubione lub skradzione telefony i całkowicie usunąć dane firmowe (często pozostawiając dane osobiste nienaruszone, zwłaszcza na telefonach i tabletach BYOD).

Jak podejść do zakupu MDM?

Najważniejsza zasada przy zakupie oprogramowania MDM to rozważenie wszystkich opcji. Trzeba zrozumieć zakres oprogramowania, jego łatwość użycia dla zespołów administracyjnych, a także to, jak proste jest dla użytkownika końcowego zarejestrowanie swoich urządzeń.

Cena będzie również ważnym czynnikiem, a rozwiązania MDM zazwyczaj opierają się na rocznej cenie "wszystko w jednym" lub licencji na użytkownika.

Jeśli oprogramowanie ma być hostowane zdalnie, cena będzie to zawierała, a jeśli preferowane jest rozwiązanie wewnętrzne, może być wymagane dalsze planowanie budżetu, by zapewnić sprzęt serwerowy spełniający określone wymagania. Zdalne wdrażanie poprawek oraz audyty inwentaryzacyjne mogą natomiast wpłynąć na przepustowość sieci, więc uwzględnijmy to w swoim planowaniu.

Zakup samego MDM sprowadza się natomiast do odwiedzenia strony internetowej wybranej usługi i zarejestrowania się w celu przetestowania lub wypróbowania. Od tego momentu oceniamy oprogramowanie. Jeśli okaże się skuteczne, możemy na stałe zapisać się do MDM i wykupić abonament.

Na rynku znajdziemy wiele systemów MDM. Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę? Które z oferowanych rozwiązań spełniają obecne wymagania i są dostosowane do pracy hybrydowej? Jakie funkcje zabezpieczające są kluczowe?

Przegląd systemów MDM

Wskazujemy kilka systemów MDM, które warto przetestować. Wszystkie oferują darmowe okresy próbne, z których możemy skorzystać, by zapoznać się z możliwościami konfiguracji i interfejsem. Dzięki temu dowiemy się, czy dany MDM spełnia nasze potrzeby. Kolejność przedstawianych poniżej MDM-ów jest przypadkowa.

1. JumpCloud Mobile Device Management

JumpCloud MDM oferuje szereg narzędzi do ochrony punktów końcowych oraz tożsamości i dostępu, które nie tylko chronią firmy przed cyberzagrożeniami, ale także ułatwiają zarządzanie cyklem życia urządzeń w całej sieci. System pozwala centralnie monitorować, zarządzać i zabezpieczać wszystkie urządzenia mobilne w firmowej flocie, zarówno te prywatne (BYOD), jak i wydane przez pracodawcę.

JumpCloud MDM jest kompatybilny z urządzeniami Windows, Linux, macOS i iOS, dając zespołom IT jednolity przegląd wszystkich urządzeń podłączonych do sieci w jednym centralnym miejscu. Po wdrożeniu na wszystkich urządzeniach, musi być zainstalowany agent JumpCloud, z opcją dla zdalnych użytkowników do samodzielnego pobrania agenta. Następnie z konsoli JumpCloud administratorzy mogą konfigurować polityki i zdalnie je wdrażać, podobnie jak inne polecenia do dowolnych, pojedynczych urządzeń lub grup urządzeń.

Administratorzy mogą także konfigurować polityki w celu ograniczenia dostępu urządzeń wydanych przez firmę do pewnych nieautoryzowanych usług.

JumpCloud MDM oferuje ponadto szczegółowe raporty na temat kondycji wszystkich urządzeń, w tym status szyfrowania, klucza odzyskiwania, czasu pracy urządzenia, jakie konta użytkowników są powiązane z każdym urządzeniem oraz które polityki są przypisane do poszczególnego urządzenia. Ułatwia to identyfikację luk w zakresie bezpieczeństwa i zgodności.

JumpCloud MDM to rozwiązanie oparte na chmurze, co czyni je wysoce skalowalnym i stosunkowo szybkim w instalacji. Użytkownicy chwalą JumpCloud MDM za intuicyjny interfejs, szczegółowe raporty oraz łatwość, z jaką mogą dystrybuować aplikacje do pracowników i współpracowników. To odpowiedni MDM przede wszystkim dla średnich i większych przedsiębiorstw, z różnorodną flotą urządzeń. Więcej informacji:https://jumpcloud.com/platform/mdm

2. T-Mobile Mobile Device Management

Współczesny telefon komórkowy nie jest już tylko narzędziem do komunikacji. To pełnoprawny komputer, przechowujący niejednokrotnie kluczowe dla firmy dane. W związku z tym, zapewnienie bezpieczeństwa i kontroli nad tymi urządzeniami staje się niezwykle ważne w działalności wielu przedsiębiorstw.

Korzystając z MDM dostarczanego przez T-Mobile, firma zapewnia sobie pełną kontrolę nad sposobem, w jaki pracownicy korzystają z urządzeń mobilnych. System pozwala na decydowanie, z jakich usług, aplikacji czy konfiguracji mogą korzystać pracownicy. Dzięki temu znacząco wzrasta poziom bezpieczeństwa danych firmowych.

System pozwala na tworzenie kompletnej bazy danych zasobów firmy, raportowanie informacji dotyczących infrastruktury mobilnej, a także wygodne zarządzanie i monitorowanie parametrów aplikacji, czy też zdalną synchronizację. Bez trudu stworzymy też kopie zapasowe oraz zyskamy zdalny dostęp do zasobów firmowych.

T-Mobile zapewnia też w systemie MDM narzędzia takie jak: szyfrowanie danych, ochrona hasłami, zdalne czyszczenie pamięci urządzenia czy konfiguracja VPN. Przewidziano również self-care dla użytkowników, czyli możliwość tworzenia kopii zapasowych, kontrolowania zainstalowanych aplikacji, zgłaszania kradzieży, usuwania danych oraz lokalizowanie swojego urządzenia.

Oferta T-Mobile obejmuje również szkolenia, darmowe testy oraz pełne wsparcie na każdym etapie wdrażania systemu. Możliwa jest także rekonfiguracja systemu według potrzeb klienta. Więcej informacji:https://biznes.t-mobile.pl/pl/produkty-i-uslugi/cyberbezpieczenstwo/mobile-device-management

3. VMware Workspace ONE UEM

VMware Workspace ONE UEM (Unified Endpoint Management) to rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi, które umożliwia centralne zarządzanie, monitorowanie i zabezpieczanie wszystkich urządzeń w ich sieci, w tym komputerów, tabletów, smartfonów i innych z grupy IoT.

VMware Workspace ONE UEM oferuje pełne wsparcie dla wszystkich głównych systemów operacyjnych, w tym Windows, macOS, Linux, iOS, Android i Chrome OS.

To zarazem platforma zintegrowana, która łączy w sobie funkcje zarządzania urządzeniami, tożsamością i dostępem oraz bezpieczeństwem punktów końcowych. Dzięki temu firmy mogą uzyskać pełen przegląd wszystkich urządzeń w ich sieci, zarządzać nimi w sposób scentralizowany i zautomatyzowany, oraz zapewniać jednolite doświadczenia dla użytkowników na wszystkich urządzeniach.

Administratorzy mogą konfigurować polityki, wysyłać polecenia związane np. z instalacją danej aplikacji, monitorować postawę bezpieczeństwa i kondycję urządzeń oraz generować raporty dotyczące zgodności i bezpieczeństwa. Znajdziemy też funkcje takie jak zdalne blokowanie i wymazywanie danych, szyfrowanie dysków, wieloskładnikowe uwierzytelnianie oraz integrację z narzędziami do wykrywania zagrożeń i odpowiedzi na incydenty. Ułatwia to identyfikację i naprawę luk w zakresie bezpieczeństwa oraz zapewnia, że wszystkie urządzenia są zaktualizowane, zabezpieczone i zgodne z wymaganiami.

Więcej informacji:https://www.vmware.com/products/workspace-one/unified-endpoint-management.html

4. Cisco Meraki Systems Manager

Cisco Meraki Systems Manager to chmurowe rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi, które umożliwia zarządzanie, monitorowanie i zabezpieczanie wszystkich urządzeń w sieci. Jest też częścią szerszej rodziny produktów Meraki, które obejmują rozwiązania do zarządzania siecią, bezpieczeństwem i wideo. Dzięki temu firmy mogą uzyskać pełen przegląd wszystkich urządzeń i systemów oraz zarządzać nimi w sposób scentralizowany i zautomatyzowany.

Cisco Meraki Systems Manager oferuje wsparcie dla wszystkich głównych systemów operacyjnych, w tym Windows, macOS, iOS, Android i Chrome OS. Administratorzy mogą konfigurować polityki, wysyłać polecenia i zdalnie instalować oprogramowanie, monitorować bezpieczeństwo i generować raporty dotyczące zgodności. Cisco Meraki Systems Manager oferuje również takie funkcje jak zdalne blokowanie i wymazywanie danych, szyfrowanie dysków oraz integrację z narzędziami do wykrywania zagrożeń i odpowiadania na incydenty.

System Cisco nie wymaga tradycyjnej infrastruktury serwerowej i jest łatwy we wdrożeniu i skalowaniu. Użytkownicy chwalą Cisco Meraki Systems Manager za łatwość wdrożenia, wsparcie dla wszystkich głównych systemów operacyjnych oraz zaawansowane funkcje zarządzania aplikacjami. To kolejny wszechstronny MDM w naszym zestawieniu, polecany głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw. Więcej informacji:https://meraki.cisco.com/products/systems-manager/

5. Citrix Endpoint Management

Chmurowa platforma Citrix zapewnia użytkownikom bezpieczny, niezawodny dostęp do zasobów korporacyjnych. To zarazem jednolita platforma, z poziomu której zespoły IT mogą zarządzać wszystkimi urządzeniami i aplikacjami w swojej sieci. CEM skupia się na umożliwianiu produktywności bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa czy tworzenia dodatkowej, niepotrzebnej pracy dla zespołów IT.

Citrix Endpoint Management jest kompatybilne ze wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi i łatwo integruje się z istniejącymi narzędziami i oprogramowaniem. Z tego powodu system Citrix jest bardzo elastyczny i zdolny do obsługi zarówno urządzeń BYOD, jak i urządzeń wydawanych przez korporację. Użytkownicy mają dostęp do wszystkich swoich aplikacji i plików za pośrednictwem jednego interfejsu uwzględniającego kontekst, co ułatwia nawigację z perspektywy użytkownika końcowego oraz dla administratorów.

Z konsoli zarządzania administratorzy mogą zarządzać wszystkimi urządzeniami mobilnymi i konfigurować automatyzację do dystrybucji oprogramowania i aktualizacji, pomagając chronić urządzenia przed eksploatacją luk. Administratorzy mogą również definiować polityki dostępu oparte na rolach dla użytkowników i grup użytkowników, przeglądać raporty dotyczące zgodności urządzeń oraz wymuszać wieloskładnikowe uwierzytelnienie (MFA). Oprócz MFA, rozwiązanie Citrix zabezpiecza dane warstwą szyfrowania i mikro-VPN. Administratorzy mogą zarządzać aplikacjami zainstalowanymi na urządzeniach użytkowników za pośrednictwem korporacyjnego sklepu z aplikacjami Citrix, a także dystrybuować i usuwać aplikacje. Więcej informacji:https://www.citrix.com/products/citrix-endpoint-management/

6. Hexnode

Hexnode jest dostawcą rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, który specjalizuje się w jednolitym zarządzaniu punktami końcowymi. Platforma MDM umożliwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami, w tym urządzeniami mobilnymi i IoT. Zapewnia również kontrolę nad aplikacjami, treścią i tożsamościami związanymi z urządzeniami.

Z centralnej konsoli zarządzania Hexnode administratorzy mogą monitorować wszystkie urządzenia mobilne podłączone do korporacyjnej sieci, z obsługą systemów operacyjnych Android, iOS, Fire OS i Windows PC. Mogą też konfigurować polityki niezależne od platformy, wdrażać aplikacje, przeglądać raporty dotyczące zdrowia i zgodności urządzeń oraz zdalnie rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem. Opcje rozwiązywania problemów obejmują szyfrowanie, zdalne blokowanie i wymazywanie, jak również monitorowanie ekranu. Hexnode oferuje także wbudowane narzędzie do zabezpieczania poczty, które zapewnia, że korporacyjne e-maile są otwierane tylko na zatwierdzonych urządzeniach - niektóre firmy mogą zechcieć skorzystać z takiej funkcji.

Hexnode jest szczególnie przydatny w kontekście zabezpieczania floty urządzeń BYOD. W trybie Smart Kiosk zapewnia bezpieczny kontener, izoluje dane osobiste i zawodowe użytkowników, przekształcając urządzenia mobilne i umożliwiając bezpieczny dostęp do określonych aplikacji oraz bezpieczne przeglądanie dokumentów. Administratorzy po włączeniu tego mechanizmu mogą zdalnie konfigurować ustawienia i przeglądać ekran urządzenia w czasie rzeczywistym.

Hexnode jest stosunkowo łatwy do wdrożenia dzięki integracji z Active Directory, Google Workspace i Microsoft 365. Użytkownicy chwalą platformę za jej obszerne i automatyczne możliwości raportowania oraz poziom wsparcia zapewniany przez zespół Hexnode, dokumentację produktu i fora społeczności. To sprawdzone rozwiązania zwłaszcza do zabezpieczania i zarządzania flotą urządzeń mobilnych i IoT. Więcej informacji:https://www.hexnode.com/pl/

7. IBM Security MaaS360 z Watson

IBM Security to globalny dostawca rozwiązań z zakresu analizy, infrastruktury IT, zarządzania IT oraz rozwoju oprogramowania. MaaS360 z Watson to rozwiązanie IBM oparte na AI do zarządzania urządzeniami końcowymi, zaprojektowane, aby pomóc zespołom IT w zarządzaniu i zabezpieczaniu urządzeń Android, iOS, Windows i Mac, a także urządzeń IoT oraz aplikacji i treści na tych urządzeniach.

Dzięki MaaS360 z Watson możemy monitorować korzystanie z urządzeń i aplikacji w całej sieci oraz generować raporty dotyczące tych czynników, a także bezpieczeństwa i zgodności urządzeń. Administratorzy mogą również konfigurować kontrole bezpieczeństwa, takie jak jednokrotne logowanie (SSO) i tunelowanie na poziomie aplikacji, aby umożliwić bezpieczny, zdalny dostęp do aplikacji biznesowych oraz minimalizować ryzyko naruszeń związanych z tożsamością w przypadku utraty lub kradzieży urządzenia. Te polityki mogą być wdrażane zarówno na urządzeniach korporacyjnych, jak i BYOD.

Administratorzy mogą również konfigurować dodatkowe zabezpieczenia dla urządzeń BYOD lub osobistych, takie jak ograniczanie ilości danych przechowywanych na urządzeniu oraz tworzenie korporacyjnych person i kontenerów. Funkcja zarządzania zagrożeniami mobilnymi platformy wykrywa i naprawia złośliwe i podejrzane aplikacje zanim mogą one uszkodzić urządzenie i sieć. Dodatkowo jest też funkcja Watson Advisor, która wykorzystuje analizy oparte na AI, aby dostarczać informacje o ryzyku związanym z urządzeniami mobilnymi, które pomagają firmom identyfikować, klasyfikować i skuteczniej rozwiązywać incydenty.

Użytkownicy chwalą MaaS360 z Watson za łatwość dodawania nowych urządzeń i dystrybucji aplikacji oraz szeroki zakres funkcji bezpieczeństwa, jakie oferuje platforma. IBM oferuje również wsparcie 24x7x365 przez czat, telefon i e-mail, co ułatwia korzystanie z platformy, nawet jeśli nie mamy odpowiedniego poziomu wiedzy technicznej. MaaS360 z Watson jest przeznaczony zarówno dla firm MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, oferując elastyczne ceny za użytkownika, wysoki poziom skalowalności oraz łatwą integrację z istniejącą infrastrukturą. Więcej informacji:https://www.ibm.com/products/maas360

8. ManageEngine Mobile Device Manager Plus

ManageEngine to dział Zoho Corporation, który dostarcza oprogramowanie do zarządzania IT zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc firmom optymalizować i integrować procesy IT.

Mobile Device Manager Plus to rozwiązanie MDM, które oferuje zarządzanie urządzeniami, aplikacjami i bezpieczeństwem oraz konteneryzację dla szerokiej gamy typów urządzeń, w tym smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych, a także urządzeń przemysłowych i urządzeń IoT. Mobile Device Manager Plus obsługuje systemy operacyjne Android, iOS, tvOS, macOS, Windows i Chrome OS, którymi można zarządzać za pomocą jednego, centralnego interfejsu.

Z konsoli administratora możemy rejestrować i uwierzytelniać urządzenia mobilne oraz konfigurować polityki dla 2FA, ustawień urządzeń peryferyjnych i udostępniania. Stworzymy też niestandardowe raporty za pomocą intuicyjnego narzędzia "przeciągnij i upuść" oraz harmonogram automatycznego generowania raportów w formatach PDF, CSV i XLS. Dodatkowo możemy zdalnie rozwiązywać problemy z urządzeniami mobilnymi z konsoli zarządzania. Opcje obejmują funkcję czatu, zdalny podgląd ekranu, zdalne skanowanie, restartowanie, wymazywanie, wyłączanie oraz pełny zdalny dostęp.

Mobile Device Manager Plus oferuje również zaawansowaną funkcjonalność zarządzania aplikacjami: administratorzy mogą dystrybuować i zarządzać aplikacjami na urządzeniach z systemami iOS, Android, macOS, Chrome OS i Windows, tworzyć profile do oddzielania aplikacji służbowych od prywatnych działających na urządzeniu, a także uruchamiać urządzenia w trybie Kiosk, w którym mogą być instalowane tylko autoryzowane aplikacje korporacyjne.

Platforma oferuje też dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, w tym kontrolę dostępu opartą na rolach, jednokrotne logowanie, szyfrowanie danych, VPN oraz ograniczenie kopii zapasowych od osób trzecich.

ManageEngine Mobile Device Manager Plus me opcje wdrożenia w chmurze i na miejscu dla każdego z elastycznych planów cenowych. Użytkownicy chwalą intuicyjny interfejs platformy oraz zdolności zdalnej kontroli do rozwiązywania problemów. Więcej informacji:https://www.manageengine.com/pl/mobile-device-management/

9. SOTI MobiControl

SOTI to dostawca rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, specjalizujący się w zapewnianiu bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych i IoT. System jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami z platformami Android, iOS, macOS, Linux, Windows i Zebra.

SOTI MobiControl to rozwiązanie do zarządzania mobilnością przedsiębiorstwa (EMM), zaprojektowane, aby zarządzać krytycznymi dla biznesu urządzeniami mobilnymi i uzyskiwać więcej informacji o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zgodności, z jakimi borykają się ich urządzenia mobilne.

Dzięki SOTI MobiControl administratorzy mogą konfigurować profile użytkowników, zapewniając, że każdy ma dostęp do odpowiednich aplikacji potrzebnych do pracy. Funkcja Express Enrollment automatycznie dostarcza ustawienia, aplikacje i pliki, których potrzebuje każdy użytkownik, zgodnie z politykami skonfigurowanymi przez administratora, co oszczędza czas i ułatwia wdrażanie. Z panelu System Health Dashboard administratorzy mogą uzyskiwać w czasie rzeczywistym oraz 48-godzinne historyczne informacje operacyjne, takie jak wydajność CPU i DB oraz stan serwera. Dla systemu operacyjnego Android, platforma obsługuje urządzenia typu COPE (Corporately Owned, Personally Enabled), zabezpieczając wrażliwe dane korporacyjne bez naruszania prywatności użytkownika, poprzez oddzielanie aplikacji na profile służbowe i osobiste na jednym urządzeniu.

SOTI MobiControl oferuje wdrożenie na miejscu oraz w chmurze SOTI. Użytkownicy chwalą SOTI MobiControl za przyjazny interfejs oraz łatwość rozwiązywania problemów na wszystkich urządzeniach. Obsługa wielu systemów operacyjnych i urządzeń starszej generacji czyni SOTI MobiControl szczególnie dobrym rozwiązaniem MDM dla firm z dużym udziałem urządzeń BYOD w ich flocie, które mogą nie być najnowszej generacji.

Z kolei funkcja SOTI Xtreme, która optymalizuje wydajność komunikacji danych, czyni to rozwiązanie dobrym wyborem dla organizacji działających w rozproszonych środowiskach, które mogą mieć ograniczoną łączność, takich jak sklepy detaliczne, magazyny i zakłady produkcyjne. Więcej informacji: https://soti.net/products/soti-mobicontrol/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200