Najlepsi pracodawcy

Firmy technologiczne są obecne w czołówkach wszystkich rankingów najlepszych pracodawców zarówno polskich, jak i światowych.

Trudno porównywać polskie spółki IT z ich zagranicznymi konkurentami pod względem kapitału czy skali ekspansji międzynarodowej, nie mówiąc już o rozpoznawalności marek. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę oceny warunków pracy, okazuje się, że nie ustępują atrakcyjnością.

W 10. edycji Programu Najlepsi Pracodawcy, prowadzonego przez Aon Hewitt, laureatem w kategorii firm największych został Intel, a w kategorii firm do 250 pracowników sopocka firma Blue Media SA. „Intel otrzymał tytuł Najlepszego Pracodawcy już po raz piąty. Wyróżnienie to jest potwierdzeniem stałego poziomu standardów naszej polityki HR. Intel bezustannie doskonali warunki oferowane pracownikom w Polsce i na świecie, inwestuje w ich rozwój, jednocześnie dbając o bardzo dobrą atmosferę w pracy. Zaangażowanie pracowników jest dla nas ważne, ponieważ pozwala nam utrzymać pozycję lidera w branży” – powiedział Michał Wiznerowicz, dyrektor HR w regionie EMEA w Intelu. Firma wysoko ocenia absolwentów wyższych uczelni, głownie z Pomorza, bo 95% osób, które Intel zatrudnia w Polsce, pracuje w gdańskim centrum R&D firmy.

Google wciąż atrakcyjny

W 2015 r. Google po raz kolejny zdominował ranking najatrakcyjniejszych pracodawców w Polsce przygotowywany przez firmę Universum Global. Podstawą rankingu są opinie zebranych od 23 584 studentów i 8774 profesjonalistów. Gigant z Doliny Krzemowej wygrał dwie z siedmiu kategorii, w których oceniane były firmy (IT oraz biznes), a także zajął drugie miejsce w dwóch innych (nauki humanistyczne i prawo). Google został również wybrany najatrakcyjniejszym pracodawcą przez biorących udział w głosowaniu profesjonalistów.

Najatrakcyjniejsi pracodawcy według rankingu Universum Global

Najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce w rankingu Universum Global

Biznes:

1. Google Poland

2. PLL LOT

3. NBP

4. Microsoft

5. PKO BP

6. TVN

7. L'Oréal Polska

8. EY

9. IKEA

10. PZU

IT:

1. Google Poland

2. Microsoft

3. Intel

4. IBM Polska

5. Samsung Electronics Polska

6. Oracle

7. Techland

8. Sony Polska

9. Allegro

10. Nokia Solutions and Networks

Wyniki rankingu Most Attractive Employers 2015 według Profesjonalistów:

1.Google Poland

2. TVN

3. IKEA

4. Microsoft

5. L'Oréal Polska

6. Polskie Linie Lotnicze LOT

7. KGHM Polska Miedz

8. Nestlé Polska

9. IBM Polska

10. Telewizja Polska

Źródło: Universum Global

Najatrakcyjniejsi pracodawcy świata według Universum Global:

Kategoria biznes:

1. Google

2. PwC

3. EY

4. Goldman Sachs

5. KPMG

6. Deloitte

7. Apple

8. Microsoft

9. JP Morgan

10. Procter & Gamble

Kategoria inżynieria/IT:

1. Google

2. Microsoft

3. Apple

4. BMW Group

5. General Electric

6. IBM

7. Intel

8. Sony

9. Siemens

10. Shell

Przy okazji rankingu prowadzone są także badania oczekiwań studentów i profesjonalistów wobec pracodawców. W tym roku ujawniły one, że zarówno studenci, jak i profesjonaliści oczekują od swojego pracodawcy przede wszystkim możliwości dynamicznego rozwoju, szacunku oraz perspektyw związanych z rozwojem kariery zawodowej. 56% studentów oraz 60% profesjonalistów odpowiedziało, że najważniejsza jest dla nich stabilność zatrudnienia. Ponad połowa (55%) studentów oraz 41% profesjonalistów docenia fakt, że zajmowane przez nich stanowisko daje możliwość uzyskania wysokich zarobków w dłuższej perspektywie czasowej, jednak osoby mające doświadczenie zawodowe oczekują konkurencyjnego wynagrodzenia już w chwili podejmowania zatrudnienia. O ile więc dla studentów zdobywanie doświadczenia i dynamiczny rozwój jest ważniejszy od początkowego wynagrodzenia, o tyle dla profesjonalistów czynnikiem decydującym jest jego wysokość.

Zaufanie jest ważne

Instytut Great Place to Work wybrał 25 najlepszych miejsc pracy na świecie spośród 6,6 tys. firm biorących udział w badaniu. Na szczycie polskiej listy znalazły się takie firmy, jak: Jotun, Ochnik czy Microsoft. W czołówce światowej listy znalazły się w tym roku: Google, SAS Institute i W.L. Gore.

Analitycy z Instytutu GPTW przygotowują swoje zestawienie, bazując na autorskiej metodzie badania zaufania w firmie (tzw. Trust Index). Ale oprócz poziomu zaufania do przełożonych i współpracowników oceniane są też praktyki związane z zarządzaniem personelem. Źródłem informacji są anonimowe ankiety pracownicze i kwestionariusze wypełniane przez działy zasobów ludzkich.

Badacze pytają m.in. o to, czy dla kierownictwa jasna jest potrzeba ograniczenia stresu w pracy, czy firma pomaga w godzeniu kariery zawodowej z rodzicielstwem, a także o to, czy pracownicy niepełnosprawni mogą liczyć na równe traktowanie. Sprawdzają też, czy w danym miejscu pracy nie ma żadnych fizycznych zagrożeń, czy ludzie są traktowani równo bez względu na płeć, wyznanie i wiek, jak czują się nowi pracownicy, czy są dumni, gdy muszą się przyznać innym, że pracują w tej właśnie firmie? Czy podzielają misję i wizję firmy oraz utożsamiają się z jej działaniami? Łącznie jest 58 pytań i decydują one o dwóch trzecich końcowej oceny firmy.

Pozostała część składająca się na ocenę firmy to analiza praktyk HR w przedsiębiorstwie. W tym celu także wykorzystywane są ankiety, tym razem jednak wypełniają je pracownicy działów personalnych. Celem tej części badania jest ustalenie, jak wygląda proces rekrutacji i jak długo trwa wdrożenie nowych pracowników. Przedmiotem zainteresowania jest też to, czy pracownicy, dochodząc swoich praw w pracy, mogą czuć się bezpiecznie. Sprawdzane jest więc, czy mogą np. złożyć skargę na szefa, gdy ten zachowuje się wobec nich niestosownie.

Pierwsza dziesiątka listy „Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy” według Instytutu Great Place t

1. Google

2. SAS Institute

3. W. L. Gore

4. NetApp

5. Telefónica

6. EMC

7. Microsoft

8. BBVA

9. Monsanto

10. American Express

Źródło: Instytut Great Place to Work

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200