Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?

Podświadomie wie o nich każdy. Gorzej ze zmianą przyzwyczajeń i wdrożeniem ich w życie. Jakie są nasze najgorsze zachowania podczas pracy z komputerem?

Komputer jest podstawowym narzędziem pracy już w praktycznie każdej możliwej branży, na dowolnym stanowisku i w dowolnym miejscu na ziemi. Nawet, jeżeli nie współpracujemy bezpośrednio z komputerem to nasze narzędzia pracy takie jak smartfon, tablet czy samochód służbowy w praktyce też są komputerami.

Najgorsze nawyki użytkowników komputerów
Źródło: Bram Naus / Unsplash

Najgorsze nawyki użytkowników komputerów

Źródło: Bram Naus / Unsplash

Komputer - w szczególności laptop - jest aktualnie podstawowym narzędziem pracy, przed którym spędzamy wiele godzin dziennie. Aktualnie to niezbędne narzędzie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Każdy użytkownik korzystający z komputera posiada swoje własne przyzwyczajenia. Systemy operacyjne oraz oprogramowanie, które jest na nich uruchamiane to często bardzo skomplikowane programy, które pozwalają wykonywać różnego rodzaju czynności i dochodzić do nich na wiele różnych sposobów. W przeważającej większości wykorzystujemy jedynie ułamek możliwości naszego sprzętu.

Niezależnie od wykonywanej pracy oraz rodzaju komputera, na którym pracujemy niektóre przyzwyczajenia, które udało się nam wyrobić przez lata zmniejszają naszą efektywność, narażają nas na utratę danych, włamanie do systemu, czy uszkodzenie sprzętu.

W niniejszym materiale gromadzimy najgorsze zachowania i przyzwyczajenia użytkowników komputerów. Pokazujemy do czego mogą doprowadzić, oraz jak się ich pozbyć.

Używanie tego samego hasła w wielu różnych miejscach

Na szczycie naszej listy musiało się znaleźć wykorzystywanie tego samego hasła w różnych miejscach. Pomimo coraz większej popularności weryfikacji dwuskładnikowej (MFA) oraz uświadamiania o konieczności stosowania indywidualnych haseł do każdej z usług, użytkownicy na całym świecie w dalszym ciągu powtarzają hasła, przekazują je sobie, a nawet zapisują na kartkach, które umieszczają w ogólnodostępnych miejscach.

Używanie tego samego hasła to nadal duży problem
Źródło:  regularguy.eth / Unsplash

Używanie tego samego hasła to nadal duży problem

Źródło: regularguy.eth / Unsplash

Zamienne stosowanie takich samych haseł, które na dodatek łatwo odgadnąć np. imię i rok urodzenia dziecka czy miejsce ostatnich wakacji, to proszenie się o kłopoty.

Utrata hasła, które stosowane jest w wielu różnych miejscach potrafi doprowadzić do kradzieży tożsamości, a z pewnością wyrządź wiele szkód.

Dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa poprzez zabezpieczanie dostępów z wykorzystaniem unikalnych haseł jest dziś bardzo proste. Wystarczy wybrać jeden z popularnych menedżerów haseł, stworzyć główne hasło, które nie będzie zbyt łatwe do odgadnięcia, ale jednocześnie nie sprawi nam trudności, a resztą zajmą się algorytmy, które stworzą niesłownikowe i trudne do złamania hasła.

Otwieranie wielu kart w przeglądarce

Aktualnie dostępne komputery to bardzo wydajne maszyny, które pozwalają na wykonywanie wiele czynności w tym samym czasie. Wielordzeniowe procesory oraz gigabajty RAMu sprawiają, że komputer działać będzie płynnie nawet podczas pracy z mnóstwem zasobożernych programów. Nie zwalnia to nas jednak z obowiązku dbania o higenę cyfrowe.

Wiele kart otwartych w przeglądarce negatywnie wpływa na wydajność i produktywność
Źródło: Firmbee.com / Unsplash

Wiele kart otwartych w przeglądarce negatywnie wpływa na wydajność i produktywność

Źródło: Firmbee.com / Unsplash

W dalszym ciągu komputer może zauważalnie zwolnić, gdy w tle pozostawimy programy uruchamiane na przestrzeni wielu ostatnich dni.

Głównym problemem jest pozostawianie wielu kart w przeglądarce. Najbardziej wytrwali użytkownicy bez problemu posiadają w swojej przeglądarce ponad 100 otwartych kart. Takie działanie z jednej strony negatywnie wpływa na czas pracy komputera przenośnego na baterii i jego wydajność, a z drugiej pogarsza naszą efektywność. Wiele otwartych kart utrudnia płynne przechodzenie pomiędzy nimi i odnajdowanie interesujących nas zakładek.

Napoje i jedzenie w pobliżu komputera

Komputery przenośne najczęściej uszkadzane są z winy ich użytkowników. Często zdarza się, że urządzenie zostanie uszkodzone podczas przewożenie.

W dalszym ciągu bardzo często zdarza się, że laptopy są zalewane przez kawę, herbatę czy inne napoje. Serwisanci muszą radzić sobie także z niedziałającymi klawiaturami, który uszkodzenie spowodowane jest resztkami jedzenia wpadającymi w mechanizm klawiatury.

Czasami zdarza się, że przechodząc do salki konferencyjnej na klawiaturze otwartego komputera kładziemy przedmioty takie jak notatnik, długopis czy smartfon służbowy. Przypadkowe zamknięcie komputera przenośnego nawet z niewielkim elementem takim jak spinacz w środku najprawdopodobniej spowoduje kosztowną usterkę matrycy.

Omijanie aktualizacji oprogramowanie

Dziwnym trafem aktualizacje oprogramowania pojawiają się w najmniej odpowiednim czasie np. chwilę przed wyjściem do domu. Użytkownicy z natury nie lubią aktualizacji i zmian dlatego odraczają je do granic możliwości. Najczęściej w organizacjach oprogramowanie aktualizowane jest po wymuszeniu instalacji po stronie administratora systemów IT.

Użytkownicy odraczają aktualizacje do ostatniej chwili
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Użytkownicy odraczają aktualizacje do ostatniej chwili

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Odraczanie aktualizacji ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych danych. Nowe łatki wydawane przez producentów zwiększają poziom zabezpieczeń oraz zabezpieczają urządzenie przed zidentyfikowanymi lukami.

Zaktualizowane urządzenie to także dostęp do najnowszych funkcji, które czasami potrafią znacząco ułatwić pracę i zwiększyć naszą efektywność.

Nie wyłączanie komputera

Aktualnie trwa moda na komputery typu always-connected, które są stale połączone z siecią i odbierają wiadomości e-mail czy instalują aktualizacje nawet po uśpieniu. Rozwiązanie to zostało wprowadzone wiele lat temu przez Apple i dotarło do sprzętów z Windowsem.

Nowe systemu operacyjne faktycznie projektowane są w taki sposób, aby działać przez wiele dni bez ponownego uruchomienia, ale aby zadbać o odpowiednią wydajność pracy komputera warto raz na kilka dni uruchomić ponownie system. Tym samym pozbędziemy się starych procesów, które wykorzystują moc obliczeniową komputera.

Pobieranie plików z nieznanych źródeł

Ostatnim grzechem użytkowników komputerów jest pobieranie plików oraz instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł bez dokładnego czytania komunikatów wyświetlanych podczas procesu instalacji.

Na przeważającej większości komputerów znajdziemy wiele bloatware'u - zbędnego oprogramowania, z którego nie korzystamy. Dodatkowe programy i pliki pobrane z sieci negatywnie wpływają na bezpieczeństwo urządzenia, a dodatkowo mogą zmniejszać jego wydajność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200