Najem oparty o blockchain

Polski startup ShareSpace doprowadził właśnie do pierwszej w Polsce transakcji na rynku nieruchomości, opartej o technologię blockchain. Rozwiązanie dostarczyła firma Atende.

fot. Pixaby

Atende SA od jakiegoś czasu wiąże duże nadzieje z nowymi technologiami, w tym z technologią blockchain. Powołany Dział Innowacji i Rozwoju opracował między innymi rozwiązanie w zakresie trwałego nośnika w oparciu o blockchain, z myślą o komercyjnym użyciu w sektorze finansowym. To temat dobrze znany klientom tego sektora. Podobne prace na przykład prowadzi Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wraz z firmą Billon, szykując się do wprowadzenia na rynek rozwiązania gwarantującego klientom banków niezmienność dotyczących ich dokumentów oraz dostęp do nich nawet po ustaniu relacji z bankiem.

Niepodważalność warunków

Sektor finansowy to nie jedyny kierunek poszukiwań firm. Wiosną tego roku menedżment Atende potwierdził pracę nad rozwiązaniami blockchainowymi np. w branży ubezpieczeniowej.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Tymczasem realne wdrożenie technologii blockchain pojawiło się w zupełnie innej branży.

W tym miesiącu polski start-up ShareSpace oferujący najemcom (freelancerom, start-upom, małym przedsiębiorcom i korporacjom) rozwiązania technologiczne z zakresu szybkiego dostępu i zarządzania procesem wynajmu biur serwisowanych i coworkingowych w całym kraju, doprowadził do przeprowadzenia transakcji najmu z wykorzystaniem technologii blockchain w oparciu o rozwiązania Atende.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa transakcji najmu, niepodważalności warunków komercyjnych i prawnych oraz obniżenia kosztów pośrednictwa i doradztwa. Dostęp, weryfikacja oraz walidacja dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywa się za pomocą zdecentralizowanej platformy, co skraca czas negocjacji i jednocześnie zachowuje gwarancje bezpieczeństwa całego procesu online, nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów.

Najemcą była firma Ricoh, drugą stroną transakcji był Business Link – największy w Polsce operator przestrzeni coworkingowych oferujący dostęp do społeczności biznesowej startupów i korporacji. „Dzięki zautomatyzowaniu całego procesu nie tylko zaoszczędziliśmy czas, ale i umożliwiliśmy profesjonalistom łatwiejszy dostęp do naszej sieci 17 niepowtarzalnych przestrzeni, które znajdują się w największych miastach w Polsce” – mówi Maciej Król, Dyrektor Growth w Business Link.

Zaufane węzły

Nad prawidłowym przebiegiem transakcji czuwał Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, od-powiedzialny za rozwój nauki w całym kraju, zajmujący się między innymi badaniami z pogranicza, informatyki, matematyki i ekonometrii, oraz wiodący ekspert technologii blockchain – Profesor Instytutu Informatyki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Dziembowski.

O obsługę prawną podstaw do zrealizowania transakcji oraz o realizację projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi zadbała międzynarodowa firma Hogan Lovells. Z kolei w transakcję z zakresu analizy biznesowo-rynkowej oraz utrzymania najwyższych standardów najmu nieruchomości komercyjnych była zaangażowana międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

„ Blockchain w procesie realizacji umów najmu jest więcej niż zasadny. Dzięki atrybutowi niezmienności zapisanych w blockchain informacji, wszystkie strony transakcji mają pewność odnośnie powziętych uzgodnień. Taki sposób zapisu uznaje się za spełniający wymogi tak zwanego trwałego nośnika. Rozwiązanie Atende zakłada ponadto istnienie tzw. węzłów zaufanych podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo transakcji. W omawianym przedsięwzięciu wzięły udział węzły sieci blockchain zarówno ShareSpace jak i Atende, ale także zaufany węzeł kancelarii Hogan Lovells” - wyjaśnia Michał Legumina, Dyrektor Działu Innowacji i Rozwoju w Atende SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200