Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn

Serwis LinkedIn wymienił topowe umiejętności w takich dziedzinach jak IT, a także inżynieria, rekrutacja, sprzedaż i marketing.

Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn

Fot. Moose Photos/Pexels

LinkedIn opublikował wyczerpującą listę umiejętności, które pracodawcy traktują priorytetowo podczas rekrutacji, zamieszczania i zatrudniania na stanowiska pracy w serwisie firmy.

"To prawda, że tematy takie jak zwolnienia są trendy na LinkedIn, a rozmowy wokół 'recesji' wzrosły o prawie 900% od zeszłego roku" - napisała firma w raporcie. "Wskaźnik globalnej zmiany pracy członków LinkedIn spłaszczył się po raz pierwszy od marca 2021 roku. Bez względu na niepowodzenie, zbliżającą się reorganizację lub zmianę strategii, uczenie się poszukiwanych umiejętności może pomóc osobom i zespołom osiągnąć cele zawodowe w 2023 roku, nawet w obliczu trudnego środowiska makroekonomicznego".

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Lista LinkedIn obejmuje zarówno umiejętności ogólne, takie jak umiejętności twarde dla każdego rynku, jak i wiedzę specjalistyczną wymaganą przez konkretne branże, takie jak technologia. Firma wskazała również na swoje szkolenia online dotyczące wymienionych przez nią umiejętności.

Jeśli chodzi o 10 najlepszych umiejętności twardych, IT było liderem listy i zajmowało większość miejsc w pierwszej dziesiątce.

Numer jeden na tej liście? Rozwój oprogramowania, "którego firmy potrzebują do tworzenia produktów, od których zależy nasze życie osobiste i zawodowe" – napisano w raporcie LinkedIn. Umiejętności zarządzania danymi również zajmują poczesne miejsce. Umiejętności takie jak SQL (nr 2 na liście) pomagają firmom zarządzać danymi i nadawać im sens w całej firmie, a zapotrzebowanie na nie pozostaje wysokie.

Pozostałe umiejętności twarde w pierwszej dziesiątce to:

- Finanse (takie jak umiejętność zrozumienia sprawozdań finansowych firm).

- Python (język programowania).

- Java.

- Analiza danych.

- JavaScript.

- Cloud Computing (podstawowe pojęcia, itp.).

- Operacje (takie jak zarządzanie jakością dla doskonałości operacyjnej).

- Zarządzanie relacjami z klientami (np. szkolenie Saleforce).

Przyszłość kariery dzięki umiejętnościom twardym i miękkim

Najbardziej poszukiwane umiejętności informatyczne na dzisiejszym rynku pracy obejmują mieszankę umiejętności twardych, takich jak SQL i cloud computing, oraz bardziej ogólnych, takich jak zarządzanie projektami i bardziej ogólne "zarządzanie" i "obsługa klienta".

"Te umiejętności mogą pomóc ci w przyszłości w karierze w takich zawodach jak marketer, analityk finansowy lub księgowy, kierownik projektu, specjalista ds. biznesu, informatyk, inżynier lub specjalista ds. sprzedaży" – sugeruje w raporcie LinkedIn. "Pracodawcy szukają kierowników projektów, którzy są w stanie dostarczyć wiedzę ze zrozumieniem, cierpliwością i pewnością siebie. Nawet uwzględnione tu najtrudniejsze umiejętności, jak inżynieria, marketing i strategia, przemawiają za potrzebą takiego zrozumienia".

LinkedIn określił najbardziej pożądaną wiedzę specjalistyczną, analizując umiejętności najbardziej poszukiwane na podstawie danych z sześciu miesięcy - między kwietniem a październikiem 2022 roku - od pracodawców, osób zatrudniających i zamieszczających oferty pracy w swojej witrynie z ofertami pracy. Popyt został zmierzony poprzez identyfikację umiejętności posiadanych przez członków, którzy zostali zatrudnieni lub InMailed, oraz umiejętności wymienionych w płatnych ofertach pracy.

Popyt na umiejętności twarde został określony przy użyciu tej samej metodologii z dodatkowym filtrem w celu wykluczenia niektórych najbardziej powszechnych, niespecjalistycznych umiejętności.

LinkedIn zauważył, że projekty w miejscu pracy stają się coraz bardziej złożone i techniczne, a menedżerowie muszą mieć wysoki poziom techniczny lub przynajmniej strategiczne zrozumienie znaczenia projektu, aby skutecznie nim zarządzać.

Aneesh Raman, wiceprezes LinkedIn "Opportunity Project", który stworzył listę najlepszych umiejętności, powiedział, że każda firma jest obecnie albo firmą technologiczną, albo firmą z technologią, "nawet jeśli nie zdaje sobie z tego w pełni sprawy".

"Oznacza to, że umiejętności technologiczne stają się jednymi z najbardziej przekazywalnych umiejętności w różnych sektorach, więc nigdy nie było ważniejsze, aby zachować wysoki poziom swoich umiejętności technologicznych", powiedział. "Dane LinkedIn pokazują, że zestawy umiejętności dla miejsc pracy na całym świecie zmieniły się o około 25% od 2015 roku, a liczba ta ma się podwoić do 2027 roku. Duża część tej zmiany była napędzana przez pojawiające się nowe technologie, które zmieniają sposób, w jaki wszyscy wykonujemy naszą pracę. Nie każdy jest specjalistą w dziedzinie technologii, ale każdy może stać się biegły w tej dziedzinie".

Najbardziej gorące umiejętności do pracy w IT to:

- Zarządzanie.

- SQL (doświadczenie).

- Microsoft Office (szkolenie z zakresu Excel Essential, Office 365, itp.).

- Zarządzanie projektami.

- Umiejętności analityczne (podstawowe umiejętności analizy danych).

- Komunikacja (m.in. skuteczne umiejętności komunikacji technicznej).

- Obsługa klienta (umiejętności w zakresie IT service desk).

- Przywództwo (dla menedżerów po raz pierwszy, itp.).

• Cloud Computing.

• Python (język programowania).

Praca hybrydowa i zdalna zmienia umiejętności potrzebne informatykom

Hybrydowe i zdalne środowiska pracy stworzyły również więcej wyzwań dla firm IT, które mogą nie mieć dostępu do urządzeń pracowników. W przypadku braku dostępu osobistego, umiejętności komunikacji i zarządzania projektami stają się ważniejsze.

"Profesjonaliści IT muszą być w stanie pomóc swoim kolegom z pracy w rozwiązywaniu problemów na odległość, jednocześnie starannie zarządzając własnym czasem i projektami" - czytamy w raporcie.

Raman dodał, że nie jest zaskoczeniem, iż jednymi z najbardziej pożądanych umiejętności w tym roku są zarządzanie, komunikacja i przywództwo. "Umiejętności miękkie zdobywają pracę" - powiedział w odpowiedzi na e-mail do Computerworld.

"Zwłaszcza teraz - biorąc pod uwagę wszystkie zmiany w sposobie pracy wraz ze wzrostem pracy hybrydowej i wpływem nowych technologii pochodzących z AI - wykazywanie umiejętności interpersonalnych, takich jak zdolność do skutecznej komunikacji między platformami i strefami czasowymi lub prowadzenie zespołu przez zmiany, są kluczowe" - powiedział Raman.

W rzeczywistości, patrząc głębiej na umiejętności takie jak zarządzanie lub komunikacja, istnieje wiele tych samych wrodzonych umiejętności, takich jak empatia, inteligencja emocjonalna i cierpliwość, według Ramana.

"Kiedy zatrudniasz menedżerów, którzy mają te umiejętności, tworzysz kultury, które są odporne i adaptacyjne" - powiedział Raman.

Podobnie jak w przypadku innych ról na tej liście, umiejętności pokazują, że pracodawcy cenią interpersonalną sprawność, nawet w najbardziej technicznych rolach.

Pod koniec ubiegłego miesiąca, serwis pracy Indeed opublikował swoją listę 25 najlepszych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i było na niej kilka podobieństw do listy LinkedIn. Na liście znalazło się miejsce dla programisty, które oferuje medianę rocznego wynagrodzenia w wysokości 130 000 dolarów i pozwala na pracę zdalną lub hybrydową.

W pierwszej dziesiątce na liście Indeed znalazło się osiem zawodów technologicznych, w porównaniu do zaledwie dwóch zawodów technologicznych w pierwszej dziesiątce na zeszłorocznej liście.

Lista LinkedIn dotycząca najbardziej pożądanych umiejętności inżynierskich również, zgodnie z oczekiwaniami, została zdominowana przez zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu technologii. Na czele listy znalazły się Java i JavaScript.

"Język JavaScript jest powszechnie używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych i platform, które automatycznie aktualizują się o najnowsze informacje i wymagane multimedia" - powiedział LinkedIn. "Java ma jeszcze szerszy zakres zastosowań, ale najbardziej przydaje się do projektowania aplikacji internetowych i telefonicznych, a także do przetwarzania w chmurze". Tymczasem SQL, trzecia najbardziej pożądana umiejętność inżynierska, jest wykorzystywana głównie do administrowania bazami danych".

W zestawieniu top 10 poszukiwanych umiejętności na stanowiska inżynierskie znalazły się również:

- SQL.

- Python (język programowania).

- Kaskadowe arkusze stylów (CSS).

- HTML.

- Zarządzanie.

- Cloud Computing.

- Git (i GitHub).

- C++.

Zatrudnianie oparte na umiejętnościach jest w cenie

Komunikacja, przywództwo i praca zespołowa są również wysoko na liście pożądanych umiejętności miękkich.

"Te umiejętności pomagają profesjonalistom odnieść sukces w hybrydowym środowisku pracy" - powiedział LinkedIn. "Okazuje się, że praca zdalna i hybrydowa sprawia, że potrzeba połączenia z ludźmi i umiejętności komunikacyjnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a firmy potrzebują profesjonalistów, którzy potrafią to dobrze robić".

Wymagania dotyczące stopnia naukowego znikają z ogłoszeń o pracę na LinkedIn.

Przez długi czas, powiedział Raman, firmy zatrudniały kandydatów głównie na podstawie tego, co LinkedIn nazywa "sygnałami rodowodu" - do jakiej szkoły ktoś uczęszczał, jaki uzyskał stopień naukowy, gdzie pracował i jakie miał stanowisko.

"To nigdy nie był najbardziej wydajny lub sprawiedliwy sposób dopasowania talentu i możliwości, ale działał przynajmniej dla tych, którzy mogli zdobyć te sygnały rodowodowe" - powiedział Raman. "To zaczyna się zmieniać. Nie tylko ludzie chcą być postrzegani ze względu na umiejętności, które posiadają, a nie tylko stopień naukowy, który posiadają (lub nie), ale również pracodawcy zdają sobie sprawę, że stawiając umiejętności w centrum rekrutacji i definiując swoje otwarte role poprzez umiejętności potrzebne do wykonania pracy, mogą znaleźć lepsze dopasowanie i wykorzystać bardziej zróżnicowane pule talentów".

W Stanach Zjednoczonych oferty pracy, które nie mają wymagań dotyczących stopnia naukowego, wzrosną z 15% w styczniu 2020 r. do 24% w 2022 r., według Ramana. A pracodawcy coraz częściej patrzą poza tym, kogo kandydat do pracy zna lub do jakiej szkoły uczęszczał, aby znaleźć wspaniałe talenty; ponad 45% zatrudniających na LinkedIn teraz wyraźnie korzysta z danych dotyczących umiejętności, aby wypełnić swoje role.

"Podczas gdy stopnie naukowe nie znikną w najbliższym czasie, coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że filtrując tak kandydatów, w rzeczywistości przegapiają świetnych wykwalifikowanych kandydatów, którzy są gotowi do wykonania pracy" - powiedział Raman.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200