Najbardziej oczekiwany Linux ostatnich miesięcy - już jest!

Dosłownie przed chwilą udostępniono wersję 10.1 dystrybucji SuSE Linux. Zwolennicy systemu spod znaku kameleona oczekiwali na nią niecierpliwie od marca bieżącego roku.

Powód opóźnień był ciągle ten sam: włączenie do dystrybucji XGL-a - odpowiadającego za, mówiąc opisowo, obsługę graficznego pulpitu przy pomocy akceleratora 3D - powodowało trudne do usunięcia komplikacje z innymi aplikacjami.

Pierwotnie (na początku 2006 r.) XGL poprawnie współpracował tylko ze środowiskiem GNOME i z niektórymi wydajnymi kartami 3D wyposażonymi w chipy Nvidia. Z czasem przyszła kompatybilność ze środowiskiem KDE (i innymi) oraz z chipsetami ATI (patrz też "Aero Glass kontra alternatywy - czy Vista wygra?").

Zobacz również:

  • SUSE udostępniło kolejną wersję systemu SLES 15
  • SUSE opuszcza giełdę i będzie prywatną firmą

Nie powinno zatem dziwić, że 10.1 pojawiło się w dziewięciu wersjach beta i trzech Release Candidate (łącznie 12 edycji!). Co więcej, trzęsącymi się niczym galareta okienkami i trójwymiarowymi pulpitami mogą cieszyć się nawet posiadacze bardzo słabych kart graficznych (np. i852).

SuSE 10.1 wykorzystuje KDE 3.5.1 i kernel 2.6.16.13.

Microsoft reaguje

Wydaje się, że ruch Novella wywołał spory oddźwięk w Microsofcie. Gigant z Redmond dość szybko zaczął głosić, iż dostępny w Viście Aero Glass jest tylko namiastką "prawdziwego" Glassa. (więcej na ten temat w PC World 6/2006, w materiale "Uciekaj, póki możesz!")

Czy SuSE 10.1 będzie gwoździem do trumny Windows XP i Visty? Czy zatrzyma rosnącą popularność Ubuntu? Najbliższe miesiące z pewnością dadzą zarys odpowiedzi na to pytanie.

Więcej informacji: OpenSuSE.org

Aktualizacja: 12 maja 2006 12:34

Ze względu na przeciążenie strony domowej projektu zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu Download.

SUSE Linux 10.1 CD1

SUSE Linux 10.1 CD2

SUSE Linux 10.1 CD3

SUSE Linux 10.1 CD4

SUSE Linux 10.1 CD5

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200