Nagrody za pomoc w identyfikowaniu hakerów

Departament Stanu USA) zapowiedział, że będzie wypłacać w ramach uruchomionego kilka lata temu programu Rewards for Justice (Nagrody za Sprawiedliwość) wysokie nagrody o wysokości nawet do 10 mln USD każdemu, kto ujawni informacje pozwalające zidentyfikować hakerów atakujących amerykańskie systemy przy wsparciu obcych krajów.

Ransomware

Jest to część szerszego planu zainicjowanego przez rząd USA, który ma na celu powstrzymanie niedawnych cyberataków na wiele amerykańskich firm i instytucji. Ataki takie sparaliżowały w ostatnich miesiącach skutecznie ich pracę, dlatego twórcy programu Rewards for Justice oferują wysokie nagrody, ostrzegając jednocześnie hakerów iż ich działania wymierzone w infrastrukturę IT naruszają ustawę o oszustwach i nadużyciach komputerowych i będą z całą surowością karane.

Program został opracowany we współpracy z agencjami innych krajów walczącymi z hakerami. Będą one wymieniać między sobą informacje i przetwarzać otrzymywane sygnały oraz wypłacać nagrody, które to transakcje będą realizowane również w kryptowalutach. Aby zapewni informatorom anonimowość, informacje o hakerach można przesyłać za pośrednictwem darknetu, a konkretnie anonimowej sieci Tor.

Zobacz również:

  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip
  • Microsoft rozszerza program bug bounty

Administracja amerykańska powołała też do życia grupę zadaniową, która ma monitorować regularnie działania służb zwalczających ataki ransomware. W ramach tych wysiłków Departament Sprawiedliwości i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego uruchomiły witrynę stopransomware.gov, witrynę. Będą na niej umieszczane informacje i porady mające pomóc firmom walczyć z tego typu zagrożeniami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200