Nadchodzi kres monopolu wyszukiwarki Google

Europejscy użytkownicy smartfonów z Androidem zostaną wkrótce mile zaskoczeni. Konfigurując pierwszy raz swój smartfonon pracujący pod kontrolą tego oprogramowania ujrzą bowiem komunikat informujący ich, że mogą sobie wybrać inną niż Goggle domyślną wyszukiwarkę treści.

Użytkownicy telefonów z Androidem zawsze mogli zmienić domyślną wyszukiwarkę i mogą to nadal robić, ale tym razem po raz pierwszy będą mogli dokonać tego wyboru podczas pierwszego konfigurowania swojego urządzenia.

Google zacznie oferować użytkownikom Androida taką możliwość już wkrótce. I nie jest bynajmniej akt dobroczynności tej firmy. Została ona do tego zmuszona przez europejski organu antymonopolowy. Stwierdził on, iż narzucając użytkownikom swoją wyszukiwarkę Google wykorzystuje swoją dominację na tym rynku i łamie prawo, a następnie nałożył na nią grzywnę w wysokości 5 mld dolarów.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach
  • Samsung pozostanie jednak przy Google jako domyślnej wyszukiwarce

Google opublikowało już listę wyszukiwarek, spośród których użytkownik będzie mógł wybrać tę, która będzie domyślna. Ekran wyboru ujrzą użytkownicy zamieszkujący 31 krajów europejskich, z tym iż w każdym z nich będzie to inny zestaw trzech różnych wyszukiwarek.

Polski użytkownik Androida będzie miał do wybory trzy inne niż Google wyszukiwarki: DuckDuckGo, Info.com i Yandex. Pierwszą wyszukiwarkę (DuckDuckGo) ujrzy każdy użytkownik, niezależnie od tego w jakim kraju mieszka. Pozostałe dwie mogą być różne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200