Nadchodzi era inteligentnych, domowych robotów

Jak podaje firma analityczna Juniper Research, w 2020 roku co najmniej 10% amerykańskich gospodarstw domowych będzie posiadać roboty. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że pod koniec 2015 roku można było je spotkać tylko w co 25-tym domu. W zglobalizowanym świecie czeka nas zapewne to samo.

Trudno się spodziewać aby w pełni inteligentne roboty – podobne np. do gosposi-robota Rozi (w oryginale Rosie) znanego z amerykańskiego filmu animowanego Jetsonowie – wkroczyły w najbliższym czasie gremialnie do gospodarstw domowych. Rozi pełniła rolę doświadczonej kucharki i wykonywała wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane domowe czynności.

Na to jest na pewno za wcześnie i pierwsze roboty domowe, jakie pojawią się w naszym otoczeniu, będą wykonywać tylko podstawowe zadania, takie jak odkurzanie mieszkania (roboty iRobot produkowane przez firmę Romba, które odkurząją nam dom wtedy gdy jesteśmy w pracy, są już przecież dostępne na naszym rynku) czy koszenie przydomowego trawnika. Jednak z czasem będą one zapewne oferować dodatkowe usługi, wykorzystujące nierzadko technologie AI (sztuczna inteligencja).

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
Nadchodzi era inteligentnych, domowych robotów

Pepper: japoński humanoid obdarzony sztuczną inteligencją, zdolny komunikować się z człowiekiem i wykonywać jego polecenia

Rynek robotów domowych przypomina obecnie w dużym stopniu rynek pecetów lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwsze produkowane wtedy pecety przypominały w małym stopniu te, które używamy obecnie. Wykonywały tylko podstawowe obliczenia aby z czasem przekształć się w prawdziwe domowe “centra danych”. Tak samo będzie zapewne z domowymi robotami.

Dużo rolę będzie teraz odgrywać jeden czynnik. Chodzi tu o poziom zaufania konsumenta do domowego robota. Wielu osobom przyjdzie na pewno – przynajmniej na początku – z trudem powierzenie robotowi wykonania bardziej wymagających zadań. Aby to zrobić, trzeba mieć do inteligentnego robota zaufanie. A z tym w pierwszej fazie może być różnie, gdyż od poczynania robota może zależeć niejednokrotnie nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale w niektórych przypadkach nawet nasze zdrowie czy życie. Będziemy tez musieli się przyzwyczaić do tego, że z robotem trzeba będzie kooperować w podobny sposób, jak ze współpracownikiem siedzącym po drugiej stronie biurka.

Ale to wszystko jest dopiero przed nami i na swój sposób fascynujące. Pomyślmy tylko. Pewnego dnia nasza rodzina powiększy się o nowego członka – będzie to inteligentny robot.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200