Nadchodzi era głosowa

Wybranie numeru telefonicznego nie będzie wymagało stukania w klawiaturę. Specjaliści zapowiadają, że ten rok będzie przełomowy dla rozwoju technologii rozpoznawania głosu.

Wybranie numeru telefonicznego nie będzie wymagało stukania w klawiaturę. Specjaliści zapowiadają, że ten rok będzie przełomowy dla rozwoju technologii rozpoznawania głosu.

Najprawdopodobniej już w br. technologie rozpoznawania mowy znajdą zastosowanie w różnych urządzeniach wykorzystywanych przez korporacje i użytkowników indywidualnych. Na głos będą reagować nie tylko komputery stacjonarne PC, lecz także telefony komórkowe, urządzenia naręczne, komputery instalowane w samochodach lub sprzęcie domowym. Ostatnio nastąpiło przyspieszenie rozwoju technologii rozpoznawania mowy - wydaje się, że producenci sprzętu i oprogramowania zauważyli szansę na powstanie nowego segmentu rynku znajdującego masowych odbiorców. Jednocześnie systemy takie mogą być bardzo atrakcyjne dla firm oferujących wsparcie techniczne, marketingowe lub dostarczających informacje. Mimo że nie ma jeszcze firmy, która by stosowała technologię rozpoznawania mowy do usprawnienia pracy wsparcia telefonicznego, to słychać zapewnienia, iż systemy takie staną się rzeczywistością w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Powiedz numer lub nazwisko...

Lucent Technologies i Unisys poinformowały ostatnio o zawarciu porozumienia dotyczącego współpracy w rozwijaniu technologii rozpoznawania mowy. W jej wyniku, już w marcu br. ma być dostępna aplikacja dla systemów telefonicznej pomocy technicznej.

W pierwszym etapie jej zadaniem będzie automatyczne łączenie rozmów z odpowiednimi pracownikami na podstawie rozpoznania słów kluczowych w pytaniu stawianym przez dzwoniącego klienta. Podstawowymi zaletami tego systemu będą zmniejszenie kosztów obsługi oraz czasu oczekiwania na odpowiedź. Unisys już uruchomił taki prototypowy system w jednej z firm - szacowane oszczędności mają przynieść ok. 2 mln USD. Jak twierdzą przedstawiciele Unisysa, system taki istotnie poprawia jakość obsługi klientów, ponieważ pracownicy pierwszego kontaktu w ośrodkach pomocy technicznej z reguły w 60-70% niewłaściwie przekazują stawiane pytania lub problemy.

Unisys współpracuje obecnie z dużą amerykańską firmą ubezpieczeniową nad uruchomieniem systemu automatycznie odpowiadającego na pytania lub przekazującego połączenia telefoniczne do odpowiednich pracowników. Według szacunkowych ocen, jego zastosowanie ma przynieść 7 mln USD oszczędności w ciągu najbliższych 5 lat.

Umówiłem się z nią na dziewiątą

Dragon Systems zaprezentowała obsługiwane głosem, zasilane akumulatorem, urządzenie naręczne Dragon NaturallyOrganized, które pozwala użytkownikom na tworzenie krótkich listów elektronicznych, terminarza zajęć, przypomnień i krótkich notatek oraz aktualizację istniejących dokumentów.

Rozpoznaje zdania lub polecenia i zapisuje je w pamięci Flash, a następnie umożliwia ich transmisję do komputera stacjonarnego przez port szeregowy. Dane nie są jednak przekazywane w oryginalnej postaci, a inteligentnie przetwarzane na odpowiedni format i kierowane do właściwych apletów programu Symantec Act zarządzającego informacjami. Dragon NaturallyOrganized jest już dostępny w USA.

Elektroniczny atlas

Amerykańska firma TravRoute opracowała obsługiwany głosem program, który - współpracując z satelitarnym systemem do określania położenia GPS - pozwala na automatyczne zarządzanie informacjami, wykorzystywanymi przez kierowców samochodów bez potrzeby używania rąk bądź wzroku. System CoPilot In-Car Navigation udziela odpowiedzi na ponad 20 zadanych głosem pytań typu "gdzie się teraz znajduję" lub "jaki jest następny zakręt". CoPilot In-Car Navigation jest już dostępny w USA, gdzie kosztuje tylko 199 USD.


TOP 200