Nadchodzi Windows NT 5.0

Wszystko wskazuje na to, że Windows NT 5.0 spełni oczekiwania użytkowników notebooków szczególnie w zakresie opcji, takich jak praca w trybie plug-and-play i zarządzanie poborem mocy.

Wszystko wskazuje na to, że Windows NT 5.0 spełni oczekiwania użytkowników notebooków szczególnie w zakresie opcji, takich jak praca w trybie plug-and-play i zarządzanie poborem mocy.

Główne przyczyny tego, że system Windows NT 4.0 nie jest dobrym rozwiązaniem dla komputerów przenośnych, to brak wsparcia dla pracy w trybie plug- and-play, mechanizmów do zarządzania poborem mocy i narzędzi do zarządzania notebookami. Rozwiązania oferowane przez niezależnych producentów oprogramowania, jak np. programy Power Profiler firmy SystemSoft lub PC Card Controller firmy Softex, nie mogą całkowicie usunąć słabości samego systemu.

Microsoft zapowiada, że nowa wersja Windows NT 5.0 rozwiąże te problemy i będzie uwzględniać potrzeby użytkowników komputerów przenośnych. Na podstawie testów wersji beta można potwierdzić wprowadzenie do systemu rzeczywiście istotnych ulepszeń.

Wszystko wskazuje na to, że Windows NT 5.0 spełni oczekiwania użytkowników eksploatujących notebooki, przynajmniej jeśli chodzi o takie opcje jak praca w trybie plug-and-play i zarządzanie poborem mocy. Stanie się to głównie za sprawą technologii ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), wprowadzonej do tego systemu przez Microsoft.

Tak jak w przypadku Windows 98, Microsoft gwarantuje, że ACPI zapewni zgodność wsteczną dla komputerów, które pracują z wykorzystaniem starszego interfejsu APM (Advanced Power Management). Testy wykazały, że zgodność ta jest zachowana.

Windows NT 5.0 ma też opcje ułatwiające zarządzanie komputerami przenośnymi. Dzięki nim administrator i użytkownik będą w stanie kontrolować warstwę sprzętową notebooka i zarządzać elementami wchodzącymi w skład komputera.

Jednym z ważniejszych rozwiązań wprowadzonych do NT 5.0 jest program Device Manager (pracujący podobnie jak jego odpowiednik w systemie Windows 95) i program asystencki Hardware Wizard, służący do konfigurowania warstwy sprzętowej komputera. Hardware Wizard jest tak zaprojektowany, że system operacyjny może naprawiać niektóre uszkodzenia występujące w komputerze. Testowana wersja beta systemu NT 5.0 nie była jednak jeszcze przygotowana do realizowania tego rodzaju operacji.

ACPI zarządza poborem mocy

Specyfikacja ACPI (Advanced Configuration & Power Interface), opracowana przez Microsoft, Intela i Toshibę, sprawia, że system operacyjny może kontrolować konfigurację notebooka i zarządzać poborem mocy. ACPI zastępuje APM (Advanced Power Management - podobne narzędzie, ale wykorzystujące możliwości BIOS), stanowiąc podstawową technologię zgodną z inicjatywą Microsoft OnNow, dotyczącą pracy w trybie plug-and-play i mechanizmów zarządzania poborem mocy.

Ulepszenia w Windows NT 5.0, które dotyczą notebooków

* praca w trybie plug-and-play

* zarządzanie poborem mocy zgodnie ze specyfikacjami ACPI i APM

* infrastruktura umożliwiająca instalowanie "inteligentnych" kart

* obsługa portu USB (Universal Serial Bus)

* obsługa portu IEEE 1394

* obsługa napędów DVD

* system plików umożliwiający korzystanie z technologii szyfrowania danych

32-bitowe tablice alokacji plików (FAT-32)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200