Nadchodzi G.fast
-
- Dariusz Niedzielewski,
- 09.12.2013
VDSL2 Vectoring – światełko w miedzianym tunelu
Mimo trudności finansowych ekspansji łączy szerokopasmowych nie da się – i z całą pewnością nie powinno się – ograniczać. Operatorzy oraz dostawcy usług internetowych upatrują swoją szansę w technologii VDSL2 Vectoring, stanowiącej znaczne rozszerzenie funkcjonalności tradycyjnych linii xDSL.
Technologia VDSL2 Vectoring została wprowadzona pod koniec 2011 r. Pozwala na przesyłanie danych do abonentów przez istniejące łącza miedziane z przepływnością 100 Mb/s (maksymalna odległość ok. 400 m). Prędkość ta spełnia warunki nałożone przez Unię Europejską, dotyczące definicji szybkich łączy szerokopasmowych w 2020 r.
Dzięki zastosowaniu technologii wektorowania udało się zlikwidować przesłuchy (interferencja transmitowanych energii pomiędzy parami miedzianej skrętki). Przesłuchy (crosstalk) powodowały powstawanie błędów transmisyjnych i zauważalnie obniżały jakość połączeń (zerwanie sesji, obniżenie prędkości przesyłania danych itp.). Według zapewnień prelegentów Broadband World Forum 2013, dojrzałość technologii vectoringu jest wysoka i eliminacja przesłuchów następuje nawet wówczas, gdy wszystkie aktywne kanały znajdują się w jednym kablu.
Specjaliści wierzą, że przed rozwiązaniem VDSL2 Vectoring jawi się świetlana przyszłość. Analitycy firmy badawczej Broadbandtrends pokusili się o pierwsze oceny zapotrzebowania rynku sieciowego na vectoring. Obecnie przewiduje się, że wektorowanie będzie stosowane we wszystkich liniach VDSL2, które zostaną oddane do eksploatacji od 2014 r. Po kolejnych trzech latach ich liczba ma wzrosnąć do 59 mln.

Powstawanie niepożądanych przesłuchów
Eksperci Huawei także pracują nad komercyjnym wykorzystaniem nowoczesnej technologii. W warunkach laboratoryjnych chińskim inżynierom udało się uzyskać przepływność 100 Mb/s na miedzianym łączu o długości do 300 m i 80 Mb/s na łączu miedzianym o długości do 500 m.
Szacuje się, że oszczędności wynikające z zastąpienia światłowodów na „ostatniej mili” na rzecz skrętki miedzianej VDSL2 Vectoring mogą być liczone w miliardach euro. Specjaliści pracujący dla Deustche Telekom obliczyli, że budowa łączy dostępowych nowej generacji (Next Generation Access), bazujących na rozwiązaniach Fibre to the Home i Fibre to the Building, może wiązać się z koniecznością poniesienia kosztów inwestycyjnych rzędu 40 mld euro. Tymczasem, wykorzystanie technologii VDSL2 Vectoring pozwoli zmniejszyć nakłady finansowe do poziomu 5–6 mld euro.