Nadchodzi Era wideo

Era wspólnie z TVN24, Compaq Computer i Siemensem realizuje projekt transmisji wideo w sieci komórkowej z wykorzystaniem technologii GPRS.

Era wspólnie z TVN24, Compaq Computer i Siemensem realizuje projekt transmisji wideo w sieci komórkowej z wykorzystaniem technologii GPRS.

Polska Telefonia Cyfrowa (Era) rozpoczęła pilotażowe wdrożenie systemu, pozwalającego na transmisję wideo w sieci GSM. W ramach projektu 50 wybranych klientów może oglądać telewizję TVN24 za pośrednictwem komputera naręcznego, połączonego z telefonem komórkowym.

Testy potrwają do końca tego roku, wtedy to przedstawiciele Ery zdecydują o dalszych losach projektu. "Nie chcemy niepotrzebnie rozbudzać oczekiwań klientów, dlatego podkreślamy, że to tylko pilotaż. Jego celem jest przetestowanie pewnych rozwiązań technicznych w warunkach rzeczywistych. Zaoferowanie tego typu usług na zasadach komercyjnych nie jest przesądzone" - mówi Artur Karasiński, kierownik techniczny projektu w Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o.

Radio na wszystko

Do testów wykorzystano palmtopy iPaq firmy Compaq Computer z systemem Windows CE. Za pomocą wbudowanej w system przeglądarki Internet Explorer użytkownicy łączą się z witryną dedykowanego serwisu. Po kliknięciu odpowiedniego łącza w środowisku przeglądarki uruchamiana jest specjalna wtyczka, będąca klientem systemu serwującego strumień wideo.

Użytkownicy mogą wybrać jedną z dwóch opcji: transmisję na żywo lub usługi typu wideo na żądanie. W tym drugim przypadku są odtwarzane 3 najważniejsze reportaże z dnia poprzedniego. Sygnał wideo jest odtwarzany w ramce o wymiarach 160 x 120 pik- seli. "Obraz i dźwięk są kodowane w formacie MPEG-4. Jakość transmisji jest więc całkiem niezła. W zależności od warunków transmisji radiowej możliwe jest uzyskanie odświeżania obrazu od 2,5 do 7 klatek na sekundę" - tłumaczy Artur Karasiński.

Ograniczeniem jakości transmisji jest wyłącznie przepustowość telefonów. użyte do testów zapewniają transmisję w technologii GPRS z wykorzystaniem 3 kanałów transmisji do telefonu i jednego kanału zwrotnego. Maksymalna szybkość transmisji nie przekracza więc 30 Kb/s. Dopiero pod koniec roku pojawią się aparaty telefoniczne, obsługujące 4 kanały do telefonu i zwiększające prędkość przesyłania danych.

Komputer naręczny jest połączony z telefonem komórkowym bezprzewodowo za pośrednictwem karty PCMCIA w technologii Bluetooth. Do testów użyto dwóch modeli telefonów Ericssona: T39 i R530.

Transmisje na żywo...

Po stronie operatora sieci GSM sygnał wideo jest przechwytywany wprost z dekodera satelitarnego. Do dekodera jest podłączona stacja robocza PC, wyposażona w kartę do przechwytywania obrazu ViewCast Osprey 200, współpracująca z oprogramowaniem PV Author. Tu sygnał analogowy jest zamieniany na sygnał cyfrowy, a następnie kodowany do formatu MPEG-4.

Narzędzia pakietu PV Author pozwalają określić dolną i górną granicę odświeżania kodowanego obrazu w zależności od dostępnego pasma radiowego. Sygnał w formacie MPEG-4 jest przekazywany do serwera wideo - PV Server, skąd drogą radiową wędruje na ekran komputera naręcznego.

... i na życzenie

Inaczej jest w przypadku usług wideo na żądanie. Programy przeznaczone do udostępniania w ramach pilotażu są kodowane do formatu MPEG-4 już w TVN i umieszczane na serwerze FTP. Pobrane pliki są przechowywane w lokalnej bazie danych PV Servera.

PV Author 2.0 i PV Server 2.0 są produktami amerykańskiej firmy PacketVideo, specjalizującej się w transmisji wideo w sieciach bezprzewodowych. Polskim partnerem firmy jest Siemens, stąd jego udział w projekcie. Oprogramowanie PV Server w Polskiej Telefonii Cyfrowej działa na serwerze Sun E420. Pliki wideo z reportażami dziennikarzy TVN24 są przechowywane w bazie danych Oracle. PV Author jest dostępny wyłącznie na platformę Windows NT, natomiast oprogramowanie klienckie PV Player można uruchamiać m.in. na Windows CE, systemie Symbian (EPOC) lub platformie Java.


TOP 200