Nadchodzi Era wideo

Era wspólnie z TVN24, Compaq Computer i Siemensem realizuje projekt transmisji wideo w sieci komórkowej z wykorzystaniem technologii GPRS.

Era wspólnie z TVN24, Compaq Computer i Siemensem realizuje projekt transmisji wideo w sieci komórkowej z wykorzystaniem technologii GPRS.

Polska Telefonia Cyfrowa (Era) rozpoczęła pilotażowe wdrożenie systemu, pozwalającego na transmisję wideo w sieci GSM. W ramach projektu 50 wybranych klientów może oglądać telewizję TVN24 za pośrednictwem komputera naręcznego, połączonego z telefonem komórkowym.

Testy potrwają do końca tego roku, wtedy to przedstawiciele Ery zdecydują o dalszych losach projektu. "Nie chcemy niepotrzebnie rozbudzać oczekiwań klientów, dlatego podkreślamy, że to tylko pilotaż. Jego celem jest przetestowanie pewnych rozwiązań technicznych w warunkach rzeczywistych. Zaoferowanie tego typu usług na zasadach komercyjnych nie jest przesądzone" - mówi Artur Karasiński, kierownik techniczny projektu w Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o.

Radio na wszystko

Do testów wykorzystano palmtopy iPaq firmy Compaq Computer z systemem Windows CE. Za pomocą wbudowanej w system przeglądarki Internet Explorer użytkownicy łączą się z witryną dedykowanego serwisu. Po kliknięciu odpowiedniego łącza w środowisku przeglądarki uruchamiana jest specjalna wtyczka, będąca klientem systemu serwującego strumień wideo.

Użytkownicy mogą wybrać jedną z dwóch opcji: transmisję na żywo lub usługi typu wideo na żądanie. W tym drugim przypadku są odtwarzane 3 najważniejsze reportaże z dnia poprzedniego. Sygnał wideo jest odtwarzany w ramce o wymiarach 160 x 120 pik- seli. "Obraz i dźwięk są kodowane w formacie MPEG-4. Jakość transmisji jest więc całkiem niezła. W zależności od warunków transmisji radiowej możliwe jest uzyskanie odświeżania obrazu od 2,5 do 7 klatek na sekundę" - tłumaczy Artur Karasiński.

Ograniczeniem jakości transmisji jest wyłącznie przepustowość telefonów. użyte do testów zapewniają transmisję w technologii GPRS z wykorzystaniem 3 kanałów transmisji do telefonu i jednego kanału zwrotnego. Maksymalna szybkość transmisji nie przekracza więc 30 Kb/s. Dopiero pod koniec roku pojawią się aparaty telefoniczne, obsługujące 4 kanały do telefonu i zwiększające prędkość przesyłania danych.

Komputer naręczny jest połączony z telefonem komórkowym bezprzewodowo za pośrednictwem karty PCMCIA w technologii Bluetooth. Do testów użyto dwóch modeli telefonów Ericssona: T39 i R530.

Transmisje na żywo...

Po stronie operatora sieci GSM sygnał wideo jest przechwytywany wprost z dekodera satelitarnego. Do dekodera jest podłączona stacja robocza PC, wyposażona w kartę do przechwytywania obrazu ViewCast Osprey 200, współpracująca z oprogramowaniem PV Author. Tu sygnał analogowy jest zamieniany na sygnał cyfrowy, a następnie kodowany do formatu MPEG-4.

Narzędzia pakietu PV Author pozwalają określić dolną i górną granicę odświeżania kodowanego obrazu w zależności od dostępnego pasma radiowego. Sygnał w formacie MPEG-4 jest przekazywany do serwera wideo - PV Server, skąd drogą radiową wędruje na ekran komputera naręcznego.

... i na życzenie

Inaczej jest w przypadku usług wideo na żądanie. Programy przeznaczone do udostępniania w ramach pilotażu są kodowane do formatu MPEG-4 już w TVN i umieszczane na serwerze FTP. Pobrane pliki są przechowywane w lokalnej bazie danych PV Servera.

PV Author 2.0 i PV Server 2.0 są produktami amerykańskiej firmy PacketVideo, specjalizującej się w transmisji wideo w sieciach bezprzewodowych. Polskim partnerem firmy jest Siemens, stąd jego udział w projekcie. Oprogramowanie PV Server w Polskiej Telefonii Cyfrowej działa na serwerze Sun E420. Pliki wideo z reportażami dziennikarzy TVN24 są przechowywane w bazie danych Oracle. PV Author jest dostępny wyłącznie na platformę Windows NT, natomiast oprogramowanie klienckie PV Player można uruchamiać m.in. na Windows CE, systemie Symbian (EPOC) lub platformie Java.