Nadchodzi Ekonomia Chwili

Firmy nie mają już czasu na długotrwałe dostosowywanie systemów do potrzeb rynku.

Firmy nie mają już czasu na długotrwałe dostosowywanie systemów do potrzeb rynku.

"Czas zapomnieć o Nowej Ekonomii, nadszedł czas Ekonomii Chwili (Now Economy)! Na rynku zapełnionym konsumentami notorycznie pozbawionymi czasu (time tortured consumers) przedsiębiorstwa także nie mają czasu na długotrwałe dopracowywanie systemów do potrzeb rynku. Muszą równocześnie przewidywać przyszłość i reagować na nią szybciej niż klienci" - mówił Andy Kyte, wiceprezes i partner w Gartner Europe do uczestników SAP NetWeaver WorldTour. Computerworld był patronem prasowym warszawskiej edycji tej konferencji.

Sprostanie tym wymogom oznacza konieczność zastosowania nowych narzędzi, które pozwalałyby na szybką integrację posiadanych zasobów i błyskawiczne udostępnienie do analiz przechowywanych tam danych. To prawdziwe wyzwanie dla IT, które - jak mówi Jacek Szczepański, dyrektor ds. konsultingu w SAP Polska - musi wreszcie przestać być barierą wzrostu biznesu.

Zdaniem prelegentów konferencji zmiany, które nastąpią w najbliższych latach, będą bardzo głębokie. Zmieni się charakter inwestycji IT. Zamiast systematycznej wymiany systemów na coraz doskonalsze, ciężar zadań przeniesie się w kierunku ich integracji. Każda nowa aplikacja będzie łatwo łączona z dotychczasową infrastrukturą. Trochę inaczej będzie wyglądać także modelowanie procesów biznesowych. "Nie będą one modelowane jednorazowo, a cyklicznie" - zapowiada Grzegorz B. Gruchman, wiceprezes IDS Sheer Polska.

Upowszechnienie się narzędzi integracyjnych może również pozbawić firmy informatyczne części zleceń. Dzięki uproszczeniu procesu integracji i modelowania procesów biznesowych dużą część zadań z tym związanych klienci będą mogli realizować we własnym zakresie, posiłkując się jedynie opiniami analityków biznesowych, co zmusi partnerów największych dostawców systemów klasy ERP do zmiany oferty. To w części wyjaśnia duże zainteresowanie, jakim cieszy się SAP NetWeaver wśród partnerów SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200