Nadchodzi Bluetooth 5

Wkrótce do komputerów i smartfonów wkroczą bezprzewodowe układy bazujące na nowej wersji technologii Bluetooth. Specjaliści obiecują, że połączenia Bluetooth będą miały dwa razy większą przepustowość od połączeń Blutetooth 4.2 i co bardzo ważne będą miały znacząco większy zasięg.

Twórcy nowej specyfikacji Bluetooth 5 twierdzą, że ze zgodne z nią połączenia radiowe będą w stanie transmitować dane teoretycznie nawet na odległość 400 metrów (wtedy, gdy między oboma urządzeniami nie ma żadnej fizycznej przeszkody). Oznacza to, że nieraz użytkownik smartfona będzie w stanie wymieniać dane z innym urządzeniem wyposażonym w interfejs Bluetooth 5.0 nawet wtedy, gdy nie znajduje się ono w zasięgu wzroku.

Specjaliści prowadzący prace nad specyfikacją Bluetooth 5 zapowiadają, że zostanie ona opublikowana prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Wspomnieliśmy wcześniej o maks. odległości, ale w praktyce w większości przypadków połączenie Bluetooth 5 będzie mogło transmitować dane na odległość ok. 120 metrów (w przypadku połączenia Bluetooth jest to 30 metrów) z szybkością 2 Mb/s.

Bluetooth 5 ma jeszcze jedną ważną zaletę. Mozę transmitować dane w trybie one-to-many. Oznacza to, że dane wysyłane przez jedno urządzenie Bluetooth mogą być odbierane jednocześnie przez wiele takich urządzeń. Urządzenie Bluetooth 5 może też transmitować dodatkowe informacje, takie jak dane lokalizacyjne, adresy URL oraz pliki multimedialne.

Upgrade urządzenia wspierającego ostatnią wersję specyfikacji Bluetooth będzie bardzo prosty – wystarczy zaktualizować zarządzający nim firmware. W przypadku starszych urządzeń nie obędzie się bez wymiany układy scalonego obsługującego komunikację Bluetooth na nowszy, np. na scalak CC2640 produkowany przez Texas Instruments.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200