Na zdrowych zasadach

Co najważniejsze, projekt umożliwi ratownikom medycznym w nagłej sytuacji dostęp do najważniejszych informacji medycznych dotyczących pacjenta, takich jak grupa krwi, uczulenia i alergie oraz przewlekłe choroby i pozwoli na bardziej efektywne stosowanie pierwszej pomocy.

Płatnikowi i administracji publicznej planowane rozwiązania umożliwią bieżącą analizę danych o wykonanych usługach medycznych, śledzenie aktualnych trendów w zachorowalności (np. możliwość wystąpienia pandemii grypy), ocenę zapotrzebowania na świadczenia medyczne i ich kontraktowanie oraz analizę wydatków. Projekt pozwoli też na automatyczne przesyłanie informacji o zaistniałych zagrożeniach do właściwych podmiotów (np. informacji o groźnych chorobach zakaźnych). Wprowadzenie e-recept umożliwi płatnikowi lepszą analizę refundacji leków i szybsze rozliczenia z aptekami.

pl.ID na zdrowie

Koordynowany przez CSIOZ projekt uwzględnia wykorzystanie innych rozwiązań realizowanych przez administrację publiczną, w szczególności projektu "e-PUAP" oraz projektu "pl.ID - polska ID karta" realizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wdrażane w ramach projektu rozwiązanie pozwoli na udostępnianie danych w oparciu o jednolite standardy. Zostaną stworzone minimalne wymagania dotyczące systemów informatycznych obsługujących rejestry medyczne w zakresie wymiany danych. Powstanie specyfikacja formatów danych oraz protokołów komunikacyjnych i szyfrujących zapewniających bezpieczeństwo oraz sprawność wymiany danych. Dzięki temu można będzie korzystać z innych systemów informacyjnych na terenie Unii Europejskiej. Wymiana danych pomiędzy różnymi elementami systemu będzie się opierała na SOA, czyli architekturze zorientowanej na usługi.

Najważniejszą zaletą projektowanego systemu, dla wszystkich korzystających z niego, będzie pewność, że gromadzone dane są wiarygodne, zarówno na poziomie pacjent-lekarz, jak i na poziomie lekarz-płatnik (NFZ).

Dane in cito

Projekt "Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych" ma na celu budowę platformy informatycznej umożliwiającej i integrującej udostępnianie przedsiębiorcom w sektorze ochrony zdrowia usług z zakresu e-administracji.

Nowy system pozwoli wszystkim podmiotom działającym w polskim systemie ochrony zdrowia dokonywanie elektronicznej rejestracji działalności oraz modyfikację wpisów, przez co skróci się czas związany z czynnościami rejestrowymi. Podmiotom publicznym, np. Ministerstwu Zdrowia i płatnikowi, zapewni bardziej efektywny obieg dokumentów, możliwość szybkiej kontroli stanu rozpatrywania wniosków oraz usprawni proces zarządzania informacją. Projekt umożliwi także elektroniczne przechowywanie dokumentów, co z jednej strony zabezpieczy je przed przypadkowym zniszczeniem, a z drugiej umożliwi skuteczniejsze dotarcie do informacji archiwalnych.

Najważniejszym, jednak, osiągnięciem będzie umożliwienie wymiany danych pomiędzy rejestrami poprzez ujednolicenie i standaryzację rejestrów prowadzonych przez wiele podmiotów działających w systemie ochrony zdrowia. Spowoduje to zlikwidowanie powtarzalności tych samych danych występującej w obecnie użytkowanych rejestrach medycznych. Dzięki standaryzacji danych możliwe będzie porównywanie różnych rejestrów oraz tworzenie pomiędzy nimi powiązań, co wykorzystane zostanie w innych projektach dotyczących informatyzacji systemu ochrony zdrowia.


TOP 200