Na wyższy poziom

W ciągu dwóch lat firma kurierska Siódemka przejdzie informatyczną metamorfozę – zapowiada Artur Urban, który właśnie objął stanowisko dyrektora IT w tej spółce.

W ciągu dwóch lat firma kurierska Siódemka przejdzie informatyczną metamorfozę - zapowiada Artur Urban, który właśnie objął stanowisko dyrektora w tej spółce.

Na wyższy poziom

Artur Urban, dyrektor IT w firmie Siódemka

Tuż po studiach informatycznych Artur Urban podjął studia menedżerskie w celu usystematyzowania zdobytej już wiedzy, jak realizować projekty IT w biznesie i nauki miękkich umiejętności kierowniczych. Studia na kierunku zarządzanie i kurs MBA ukończył w trakcie dziesięcioletniego okresu pracy w spółce Classen-Pol, która była wówczas regionalnym dystrybutorem budowlanych produktów drewnianych. Obecnie zajmuje się także produkcją. Artur Urban zaczynał jako szeregowy informatyk, skończył na stanowisku CIO.

Zanim Artur Urban zasiadł w lipcu 2008 r. w fotelu dyrektora IT kurierskiej firmy Siódemka, prowadził negocjacje z nowym pracodawcą. "Jestem starym wygą i wiem jak rozmawiać z ludźmi, którzy dają pieniądze na informatykę" - śmieje się nowy CIO firmy Siódemka. Zaczęło się od intensywnych szkoleń i udziału niemal w każdym elemencie działalności firmy. Natłok nowych informacji, faktów i twarzy był ogromny. „Rozpoczynałem pracę w dużo większym i bardziej dynamicznym środowisku niż u dotychczasowego pracodawcy. W firmie kurierskiej liczy się właściwie każda minuta” - wspomina Artur Urban. „Przez pierwsze miesiące byłem głównie obserwatorem, przez kolejne opracowywałem listę pomysłów i propozycji” - dodaje.

Siódemka wewnętrzne struktury IT buduje od niedawna. Po półtora roku pracuje w dziale IT 15 osób - biuro projektów, help desk i administratorzy. Potrzebny był CIO, który będzie kierował pracami, wyznaczy strategiczne kierunki, zajmie się relacją z biznesem, do tej pory generującym sporo krótkowzrocznych potrzeb. Siódemka przekracza powoli krytyczny próg wielkości składowanych informacji, podobnie jak operatorzy telekomunikacyjni. Musi zatem sięgać po technologie z najwyższej półki, aby sprawnie i szybko pracować. Część systemów przedsiębiorstwa jest już unowocześniona, kolejne czekają na swoją turę. Tymczasem biznes musi pracować na nich bez przerw. Ze strony zarządu istnieje żywe zainteresowanie nowymi technologiami, które mogą wspomóc biznes. Dział projektowy - wykorzystujący metodykę Project Management - wchodzi w skład działu IT. Powstają w nim specyfikacje zamawianych przez biznes aplikacji, które realizują zewnętrzni programiści.

Według Artura Urbana, Siódemka jest firmą, w której można wykazać się na polu nowych technologii i nowych projektów. „W poprzedniej firmie miałem sytuację, że właściwie już więcej nic ciekawego do wykonania nie zostało, a to bywa frustrujące. Dział, który nie rozwija się, zaczyna być postrzegany bardziej jako centrum kosztów niż narzędzie do wyróżniania się na rynku” - mówi nowy CIO firmy Siódemka. Jako najciekawszy obecnie prowadzony projekt wymienia Mobilny System Kurier.

Kurierzy zostaną wyposażeni w urządzenia mobilne, które będą wspomagać proces odbioru lub dostarczania paczki. Dane będą spływać do systemu zajmującego się obsługą przesyłu paczki MM7. Wciąż rozbudowywany system wykorzystuje technologię Oracle. Mobilne urządzenia w takiej skali stanowią nowość w Siódemce. Choć firma ta współpracuje z klientami online za pomocą systemu Web Mobile7. Wdrażany jest też nowoczesny system telefoniczny i integrowany z call center oraz systemem CRM. W planach jest wdrożenie systemu pracy grupowej oraz pracy nad projektami, a także nowy system ERP. Siódemka chce także wprowadzić pojedyncze logowanie do wszystkich systemów. Firma przygotowuje się także do ponownego uzyskania certyfikatu ISO 27005. Na zakończenie tych projektów nowy CIO w Siódemce daje sobie dwa lata.


TOP 200