Na własnym podwórku

Serce sieci

Od połowy listopada 1998 r. rozpoczęto instalację sprzętu aktywnego pracującego w technologiach Ethernet, ATM i Token Ring. Olicom Poland musiał zbudować sieć łączącą te technologie, gdyż firma rozwija oparte na nich produkty.

Szkielet sieci działa na bazie ATM. Jego podstawą jest pięć przełączników CrossFire 9200 firmy Olicom. Cztery z nich ustawione są w czworokąt, w którym komunikacja odbywa się z szybkością 622 Mb/s. Piąty pełni rolę punktu centralnego, łączącego pozostałe cztery przełączniki, routery zdalnego dostępu (linie WAN są wykorzystywane do komunikacji satelitarnej i naziemnej z centralą firmy w Danii oraz biurem w Warszawie) i koncentratory Ethernet i Fast Ethernet, do których podłączone są serwery HP Unix, Linux i stacje Sun. Serwery Linux są wykorzystywane przede wszystkim do kompilacji oprogramowania tworzonego przez programistów.

W szkielecie ATM jest emulowanych pięć sieci Ethernet (ELAN). Do dwóch przełączników CrossFire 9200 podłączono osiem serwerów Windows NT Server 4.0, realizujących usługi plikowe i drukowania, poczty elektronicznej, serwerów zdalnego dostępu modemowego oraz dystrybucji oprogramowania (na podstawie Microsoft SMS). Serwery są wyposażone w dwie karty sieciowe ATM RapidFire 6126X, pracujące z szybkością 155 Mb/s. Każda z nich jest wpięta do oddzielnego przełącznika, co powinno zabezpieczać serwery przed awarią pojedynczej karty lub przełącznika. "Chociaż karty zainstalowane w serwerach pracują w konfiguracji Clear Server, gwarantującej przełączenie komunikacji w razie awarii z jednej karty na drugą maksymalnie w ciągu trzech sekund, to w rzeczywistości system Windows NT 4.0 nie umożliwia jeszcze dynamicznego przeładowania stosu TCP/IP w takiej sytuacji. Nie możemy więc mówić o pełnym automatycznym przełączaniu" - stwierdza Jacek Czajka.

Serwery Windows NT są jedynymi urządzeniami podłączonymi jednocześnie do wszystkich sieci emulowanych, dzięki czemu nie jest wymagana realizacja routingu w przypadku obsługiwania klientów z różnych ELAN.

Do pozostałych dwóch urządzeń CrossFire 9200 podłączone są przełączniki Ethernet i jeden Token Ring, obsługujące użytkowników pracujących w sieci. "Pierwotnie planowaliśmy wdrożyć rozwiązanie oparte na technologii Fast Ethernet, ale nasze moduły ATM przeznaczone dla przełączników Fast Ethernet jeszcze nie zapewniały odpowiedniej stabilności wirtualnych ELAN-ów" - mówi Jacek Czajka. Stosując technologię Ethernet nie ma żadnych problemów w pracy sieci.

Za obsługę użytkowników pracujących w sieci Token Ring (do niedawna Olicom był czołowym dostawcą urządzeń Token Ring) odpowiada przełącznik CrossFire 8600, który jest wyposażony w moduł ATM integrujący go z siecią korporacyjną.

Monitoring

Praca sieci jest stale monitorowana za pomocą oprogramowania NetworkDelta firmy Adlex. Pakiet ten wykorzystując protokół SNMP zbiera informacje dotyczące ruchu w sieci, a następnie, po ich obróbce, prezentuje je w formie stron HTML. Administrator Olicom Poland ma dostęp do rozbudowanych statystyk dotyczących pracy i obciążenia urządzeń sieciowych, ich poszczególnych portów, a także łączy WAN.

Zapis projektu

Wdrożenie: Budowa sieci lokalnej, integrującej technologie Ethernet, ATM i Token Ring

Cel: Umożliwienie pracy wszystkim pracownikom Olicom Poland i odseparowanie ruchu tworzonego przez urządzenia pracujące w laboratoriach technicznych od ruchu w podstawowej sieci korporacyjnej

Technologie: Urządzenia sieciowe Olicom, okablowanie PowerCat 350 MHz firmy Molex Premise Networks oraz szafy dystrybucyjne firmy Rital

Wykonanie: Pracownik Olicom Poland oraz trzech firmy Alt-M

Czas trwania: Projektowanie i wdrożenie realizowano od marca do grudnia ub.r.

Kierownik projektu: Jacek Czajka, IT Manager, Olicom Poland sp. z o.o.


TOP 200