Na wielu frontach

Pierwszy intelowski mikroprocesor z wbudowanymi funkcjami karty graficznej i kontrolera pamięci RAM ma pojawić się na rynku w II połowie 2000 r. Intel nazwał go Timna.

Szczegóły architektury nowego układu nie są jeszcze ujawnione. Wiadomo że będzie on przeznaczony dla najtańszych modeli PC. W tego rodzaju konstrukcjach specjalizowały się dotąd mniejsze firmy, takie jak Cyrix, którego procesory MediaGX znajdowały zastosowanie przede wszystkim w terminalach sieciowych.

Wprowadzenie do sprzedaży układów Timna oznacza rozszerzenie działalności Intela na nowe rynki. Z jednej strony firma zamierza konkurować z producentami wysoko wydajnych procesorów RISC, opracowując IA-64, a z drugiej - zwiększa ofertę w segmencie najtańszych modeli przeznaczonych na rynek masowy. Jednocześnie Intel nie powstrzymuje rozwoju procesorów Pentium III, których częstotliwość ma wzrosnąć do 800 MHz w I poł. 2000 r. w przypadku układów dla stacjonarnych komputerów PC oraz 700-750 MHz dla notebooków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200