Na tropie grafiki

NEC opracował prototyp przeszukiwarki, która umożliwi szybkie odszukanie grafiki, fotografii cyfrowych i plików wideo o określonej tematyce lub parametrach. Według naukowców NEC, motor działa 30 razy szybciej i daje 10 razy dokładniejsze wyniki od dotychczas stosowanych technologii.

Działanie programu polega na transformacji pliku graficznego do jednolitego formatu i dopiero wynikowy zbiór jest analizowany pod kątem struktury kolorów czy częstotliwości przestrzennych. Na końcu tworzony jest plik o objętości ok. 30-krotnie mniejszej od oryginału.

Rozpoczęto pracę nad interfejsem dla przeszukiwarki. Prawdopodobnie nie będzie to interfejs tekstowy, gdyż opis grafiki przez różne osoby bardzo się różni i trudno zaprojektować mechanizm jednolitej interpretacji zapytań.

Rozważa się utworzenie systemu zapytań graficznych przy wykorzystaniu wskazań obiektów z biblioteki, zawierającej zestaw standardowych elementów, a także interfejsu rysunkowego - użytkownik będzie "szkicował zapytanie".

Motor graficznej przeszukiwarki ma być zastosowany w eksperymentalnym modelu MPEG-7.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200