Na świecie jest 2,2 zettabajtów danych. Ich składowanie kosztuje 1,1 bln USD rocznie

Analitycy firmy Symantec szacują, że łączna ilość danych przechowywanych w pamięci wszystkich urządzeń działających na świecie sięga 2,2 zettabajtów. Jeden zettabajt to bilion gigabajtów. Roczne koszty zabezpieczenia i przechowywania takiego ogromy informacji są szacowane na ok. 1,1 bln USD. Jednocześnie niemal połowa danych to dane zduplikowane.

Z analiz firmy Symantec wynika, że największe korporacje na utrzymanie systemów składowania danych oraz odpowiednie zabezpieczenie informacji wydają środki rzędu 38 mln USD rocznie. W przypadku mniejszych firm koszty te wynoszą średnio ok. 330 tys. USD rocznie. W przeliczeniu na liczbę pracowników większe koszty ponoszą jednak mniejsze firmy. Średni koszt przechowywania informacji w firmach amerykańskiego sektora MSP - odpowiednik średnich i dużych firm w Polsce - wynosi ok. 3,7 tys. USD rocznie na jednego pracownika. W przypadku większych organizacji średnie koszty oscylują w granicach 3,2 tys. USD. W skali świata składowania informacji w skali świata oszacowano na 1,1 bln USD. Zdaniem autorów badania taka kwota wystarczyłaby, aby każdego pracownika na świecie wyposażyć w tablet iPad. Warto nadmienić, że w zeszłym roku łączną ilość danych składowanych w ramach systemów informatycznych z całego świata oszacowano na 1,8 zettabajtów.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 4 tys. menedżerów odpowiedzialnych za funkcjonowanie infrastruktury IT w różnej wielkości firmach z 38 krajów. Co ciekawe aż 30 proc. ankietowanych przyznaje, że w ich firmach problematyczne staje się nadmierne rozproszenie informacji biznesowych. Statystycznie ok. 75 proc. danych jest składowanych w ramach własnej infrastruktury informatycznej. Pozostała część - w chmurze. Z analiz firmy Symantec wynika jednak, że aż 42 proc. danych przechowywanych w firmach to dane zduplikowane. Wobec tego, według ekspertów, najprostszym działaniem pozwalającym ograniczyć koszty składowania informacji biznesowych jest wdrożenie odpowiednich procesów i narzędzi do deduplikacji danych.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Jednocześnie informacja jest postrzegana jako jeden z najważniejszych zasobów biznesowych. Według ankietowanych dane biznesowe stanowią ok. 49 proc. wartości całej firmy. Mimo to w analizowanych firmach stosunkowo często zdarzają się przypadku naruszenia bezpieczeństwa informacji. Aż dwie trzecie ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku ich firma straciła część danych. W jednej na trzy firmy zdarzają się natomiast problemy dotyczące zgodności z regulacjami prawnymi w zakresie ochrony danych. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 4 tys. menedżerów odpowiedzialnych za funkcjonowanie infrastruktury IT w różnej wielkości firmach z 38 krajów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200