Na styku ekosystemów DeFi i CeFi: jak Wirex toruje drogę dla Web 3.0

Foto: Wirex

Computerworld Przygotuj się już dziś na wyzwania przyszłości: O tym, dlaczego powinniśmy wejść do świata metaverse, mówi dyrektor ds. technologii w firmie Wirex.

Wirex, działająca na globalną skalę firma z branży fintech, przekształciła swój nowatorski pomysł w zdecentralizowaną aplikację, z której korzysta ponad 5 milionów użytkowników na całym świecie. Teraz nadszedł czas na przyciągnięcie użytkowników, którzy spoglądają w przyszłość - szczególnie tę związaną z metaverse. Ruslan Kolodyazhnyi, dyrektor ds. badań i rozwoju oraz dyrektor ds. technologii w firmie Wirex, wyjaśnia, dlaczego tak niezwykle istotne jest dążenie do powszechnego zastosowania rozwiązań cyfrowych, na co powinni przygotować się właściciele firm i jakie trendy będą dominować w dobie Web 3.0.

Co to jest Web 3.0 i jaka jest rola finansów w tej koncepcji rozwoju technologii internetowej?

Web 3.0 to kolejny etap rozwoju internetu, w którym użytkownicy dzięki zastosowaniu technologii blockchain i decentralizacji będą mieli dostęp do usług i swoich danych bez udziału pośredników. Metaverse jest częścią koncepcji Web 3.0. Wyobraźmy sobie, że HoloLens (okulary mieszanej rzeczywistości) firmy Microsoft pojawiły się na rynku masowym; jakie potrzeby finansowe będą mieli ich użytkownicy? Jeżeli ludzie, pod postacią swoich awatarów, będą stale spędzać czas w świecie wirtualnym, to będą również musieli tam dokonywać płatności albo zarabiać pieniądze. Już teraz banki JPMorgan i HSBC zakupują ziemię na platformach Sandbox i Decentraland, żeby otwierać tam swoje biura – jeszcze niedawno nikomu by to nie przyszło do głowy! Dlatego też, aby się rozwijać, firmy z branży fintech muszą brać pod uwagę zmiany w zachowaniu i potrzebach klientów. Kierunek jest tylko jeden: do przodu! Jesteśmy jak samochody napędzane cyfrowym paliwem.

Na jakie usługi finansowe jest zapotrzebowanie w Web 3.0 i jakich trendów możemy się spodziewać w przyszłości?

Obecnie na topie są algorytmiczne stablecoiny. Jednak mogą one stać się problematyczne, tak jak miało to miejsce w przypadku blockchaina Terra, stablecoina UST i tokena natywnego Luna, w przypadku których występowały błędy w kodzie.

Trendem przyszłościowym jest system oceny społecznej, taki jak wprowadzono w Chinach. Będziemy żyć w środowisku, gdzie systemy identyfikacyjne będą wpływać na zachowanie ludzi. Im bardziej to zjawisko będzie nabierać rozpędu w rzeczywistości, tym większą rolę we wzajemnych rozliczeniach będą odgrywać stablecoiny. Popularne będą także protokoły pożyczkowe i zdecentralizowane giełdy. Nie bez znaczenia będą też opcje, instrumenty pochodne, a także, co nie jest powszechne, usługi ubezpieczeniowe. Jednocześnie nadal będzie postępował rozwój NFT, które z czasem staną się nośnikami wirtualnej tożsamości.

Jaką rolę w świecie DeFi odgrywa firma Wirex? Proszę nam opowiedzieć o tym, jak ewoluowały oferowane przez Państwa firmę usługi i produkty.

W firmie Wirex, która działa w sektorze fintech na skalę globalną i jest licencjonowana przez FCA (organ regulacyjny sektora finansowego w Wielkiej Brytanii), tworzymy aplikacje, które umożliwiają łączenie cyfrowych i tradycyjnych transakcji walutowych.

Wraz z pojawieniem się technologii blockchain, wyłoniły się nowe możliwości. Kiedy koncepcja Bitcoina jeszcze nie trafiła do przekonania masowych odbiorców, aplikacja firmy Wirex stała się pomostem pomiędzy aktywami cyfrowymi a tradycyjnymi pieniędzmi, umożliwiając transakcje wymiany.

Następnie Wirex wprowadził cyfrowe waluty do codziennego użytku. Wypuścił na rynek swoją kartę debetową, która działa zarówno z kryptowalutami, jak i z tradycyjnymi walutami za pośrednictwem systemów płatniczych Visa i Mastercard. Posiadamy wszystkie licencje i informujemy organy regulacyjne o każdym naszym ruchu, aby zapewnić bezpieczeństwo środków pieniężnych klientów.

Do lat 2019-2020 Bitcoin dominował na rynku kryptowalut. Potem jednak zaczęto powszechnie stosować inteligentne kontrakty w formie protokołów DeFi. Prawo, jakie rządzi w świecie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych finansów, to kod a nie kodeks. Gdy ktoś chce wziąć kredyt w zdecentralizowanym banku, nikt nie będzie pytał o jego historię kredytową. Wystarczy zostawić depozyt lub zabezpieczenie o konkretnej wartości - wszystko to dzieje się w ciągu kilku sekund. Już wkrótce będzie można oferować inne usługi finansowe. Czyż nie brzmi to fantastycznie, jeśli wziąć pod uwagę, że do niedawna zdeponowanie tradycyjnej waluty w istniejącym fizycznie oddziale banku zajmowało całe popołudnie?

Widząc jak rozwija się infrastruktura, stworzyliśmy nasz klucz do świata metaverse - zdecentralizowany portfel portfel kryptograficzny - Wirex Wallet. Produkty Wirex są zintegrowane w ekosystemie: możesz dokonywać transakcji finansowych w aplikacji Wirex Wallet DeFi i korzystać ze swoich środków w świecie rzeczywistym za pomocą plastikowej karty i aplikacji Wirex.

Aplikacja Wirex ma ponad 5 milionów użytkowników na całym świecie. W jaki sposób zdołaliście to osiągnąć?

Staramy się zaspokajać specyficzne potrzeby konkretnych klientów poprzez ciągłe ulepszanie naszej oferty i zapewnianie dostępu do popularnych usług finansowych. Od 2015 roku dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci byli zadowoleni.

W latach 2017-2019 mieliśmy wiele osiągnięć, takich jak pozyskanie finansowania w pierwszej rundzie inwestycyjnej (3 mln dolarów), uzyskanie licencji FCA, stworzenie tokena WXT i pozyskanie kolejnych 3 mln dolarów. W latach 2020-2021 Wirex uzyskał członkostwo jako Principal Member w systemach płatniczych Visa i Mastercard, wszedł na nowe rynki i pozyskał kolejne 15 mln dolarów inwestycji. Za każdym razem inwestycje były przeznaczane na rozwój nowych produktów i naszego centrum badawczo-rozwojowego, co bezpośrednio przekładało się na to, jak wiele osób na całym świecie pobierało aplikację Wirex do codziennego użytku.

Na styku ekosystemów DeFi i CeFi: jak Wirex toruje drogę dla Web 3.0

Foto: Wirex


Obecnie Wirex ma użytkowników pochodzących z ponad 130 różnych krajów, a firma posiada centra badawczo-rozwojowe w Ukrainie i w Polsce. Otwarcie kolejnego hubu europejskiego planowaliśmy na koniec 2022 roku, ale przez wybuch wojny w Ukrainie byliśmy zmuszeni przyspieszyć realizację naszych planów. Jesteśmy wdzięczni polskiej społeczności z branży IT za życzliwe przyjęcie we Wrocławiu naszego nowo otwartego hubu Wirex Engineering Center.

Wirex zainwestował w protokół pożyczkowy Nereus. Na jakie wyzwania użytkowników odpowiada to rozwiązanie?

Oprócz tworzenia swoich własnych rozwiązań w sektorze fintech, w 2022 roku Wirex zainwestował w Nereus, zdecentralizowany protokół finansowy, który zapewnia pożyczki aktywów cyfrowych, rozwija instrumenty pochodne i protokoły transakcyjne na inteligentnych kontraktów. Nereus stanowi uzupełnienie dla budowanego przez nas ekosystemu:

  • Aplikacja Wirex jest przeznaczona dla użytkowników, którzy chcą dokonywać płatności lub przelewów w świecie rzeczywistym przy użyciu kryptowalut i kart bankowych.
  • Portfel Wirex jest kluczem do świata metaverse, gdzie znajdują się zdecentralizowane aplikacje, NFT i różne ekosystemy cyfrowe.
  • Nereus to przyszły MetaBank, w którym użytkownicy będą mogli korzystać z dowolnych usług finansowych bez udziału organów centralnych.

Główną ideą całego ekosystemu jest prostota i bycie blisko użytkowników.

Na styku ekosystemów DeFi i CeFi: jak Wirex toruje drogę dla Web 3.0

Foto: Wirex


Jaką korzyść przyniesie użytkownikom połączony ekosystem DeFi i CeFi?

Wolność, jaką trudno było sobie wcześniej wyobrazić. Żeby w ogóle móc skorzystać z usług oferowanych przez banki i inne tego typu organizacje, musimy najpierw przebrnąć przez tor przeszkód w postaci obowiązku dostarczenia stosu dokumentów i szczegółowych informacji. Upraszczanie życia ludzi we wszystkich możliwych aspektach powinno być kluczowym wyzwaniem dla firm wdrażających aplikacje DeFi. Łatwość użytkowania, przejrzystość transakcji i brak dodatkowych skomplikowanych warunków w umowach to właśnie to, co branża fintech dziś rozwija, budując ekosystemy wokół swoich produktów.

Czy w przyszłości będziemy świadkami powstawania hybrydowych ekosystemów w innych firmach?

Firmy już teraz kupują waluty cyfrowe, aby zdywersyfikować swoje aktywa, zmniejszyć zależność od dolara i uchronić się przed inflacją. W przyszłości będą musiały zapewnić swoim klientom dostęp do świata meta.

Aby zrozumieć zakres nowych technologii, wyobraźmy sobie stację obsługi samochodów. Dlaczego jej właściciele muszą zaopatrzyć się w portfel DeFi? Chociażby po to, aby zaoferować klientowi możliwość spersonalizowania jego samochodu w metaświecie poprzez oznakowanie go określonym NFT, co podniesie jego atrakcyjność w oczach użytkowników HoloLens.

Firmy chcące osiągnąć wiodącą pozycję na rynku, będą zmuszone do zwiększania obecności w wirtualnym świecie. Kiedy internet pojawił się na rynku, ludzie, którzy reklamowali swoje firmy poprzez wizytówki czy ogłoszenia w gazetach, ignorowali pomysł tworzenia stron internetowych. Natomiast teraz nie ma już firm, które by z nich nie korzystały.

W przyszłości zdecydowana większość klientów będzie oczekiwała usług wymagających obecności firmy w ekosystemie DeFi. Zdecentralizowane aplikacje, w których wirtualny awatar danej osoby będzie mógł pić wirtualną kawę, a chip zintegrowany z ludzkim mózgiem - stymulować przyjemność picia napoju - to kwestia czasu. Na przykład Starbucks już teraz wypuszcza swój NFT. Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje.

Granica między branżą fintech a bankami stopniowo zanika. Co jest katalizatorem zmian i jaki będzie następny krok w rozwoju branży?

Katalizatorem może być chociażby tzw. czarny łabędź, czyli nagłe pojawienie się jakiegoś niespodziewanego zdarzenia. Przykładem może być pandemia wirusa Covid-19, która stała się potężnym bodźcem dla osób i firm ociągających się z wprowadzeniem elektronicznego zarządzania dokumentami i przejściem do świata cyfrowego. Nawet jeśli nie będzie konkretnego katalizatora, jeśli chodzi o wprowadzanie zdecentralizowanych aplikacji, to z pewnością nastąpi organiczny rozwój tej technologii.

Oczywiście należy pamiętać, że istnieje duża pokusa, aby ostatecznie osiąść w świecie cyfrowym. Najważniejszy jest więc zdrowy rozsądek i równowaga.

Co nas czeka w wirtualnej przyszłości? Portfele DeFi będą kluczem do wejścia w świat wirtualny, a aplikacje DeFi staną się typowymi aplikacjami na smartfony. Firmy muszą już teraz zastanawiać się nad tym, jak będą sprzedawać swoje produkty i usługi z wykorzystaniem blockchain i kryptowalut.