Na straży oprogramowania

F-Secure Software Updater skanuje komputer pod kątem niezainstalowanych poprawek zabezpieczeń oraz umożliwia automatyczne wdrażanie aktualizacji na stacjach roboczych i serwerach. To znakomity sposób na luki zabezpieczeń Javy, Adobe Readera i Flasha, które stały się najczęstszym celem ataków sieciowych.

F-Secure Software Updater skanuje komputer pod kątem niezainstalowanych poprawek zabezpieczeń oraz umożliwia automatyczne wdrażanie aktualizacji na stacjach roboczych i serwerach. To znakomity sposób na luki zabezpieczeń Javy, Adobe Readera i Flasha, które stały się najczęstszym celem ataków sieciowych.

Badania F-Secure pokazują, że 87% procent firmowych komputerów nie ma zainstalowanych aktualnych łatek bezpieczeństwa. Zarazem, aż 83% luk w zabezpieczeniach, które są celem ataków złośliwego oprogramowania, zostało usuniętych przez producenta. Wniosek nasuwa się jeden. Wystarczy regularnie aktualizować system operacyjny i zainstalowane aplikacje, aby istotnie zwiększyć bezpieczeństwo komputerów w sieci. Nawet jeśli masz pod opieką tylko kilka stacji roboczych i serwerów, ręczne wyszukiwanie i instalowanie łatek zabezpieczeń jest mało efektywne, zajmuje dużą ilość czasu i nieubłaganie prowadzi do przekonania, że to co robisz nie ma większego sensu. Raz załatany program, już kolejnego dnia wymaga kolejnych aktualizacji...

Na straży oprogramowania

F-Secure Policy Manager Console umożliwia śledzenie stanu oprogramowania na wszystkich chronionych punktach końcowych z poziomu jednej, centralnej konsoli zarządzania.

Automatyczne aktualizacje

F-Secure Software Updater skanuje komputer pod kątem przestarzałego oprogramowania i niezainstalowanych poprawek zabezpieczeń oraz umożliwia automatyczne wdrażanie aktualizacji na wszystkich chronionych stacjach roboczych i serwerach.

Narzędzie to dołączone jest do produktów Business Suite Premium, Client Security Premium, Server Security Premium oraz Protection Service for Business. W jednym pakiecie dostajesz więc kompletne rozwiązanie ochrony przed wirusami, spyware, spamem i innymi zagrożeniami z sieci, wzbogacone o funkcje automatycznych aktualizacji oprogramowania, zainstalowanego na chronionych komputerach.

Celem Java

Z danych udostępnionych przez F-Secure wynika, że w drugiej połowie 2012 roku wykryte przypadki aktywności exploitów stanowiły 28% wszystkich zaobserwowanych ataków. Aż 68% tych zdarzeń dotyczyło prób wykorzystania luk w zabezpieczeniach Javy. Co ciekawe, większość tych exploitów brała na cel jedynie cztery dziury w oprogramowaniu, które zostały wykryte w ciągu ostatnich dwóch lat i dla których wydano łatki bezpieczeństwa. Dwie z nich dotyczyły luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego, dwie kolejne związane były z Javą.

Software Updater pozwala na automatyczną i w pełni kontrolowaną aktualizację aplikacji takich jak Java, Flash, Adobe Reader, Thunderbird, OpenOffice.org, przeglądarek internetowych i wtyczek Internet Explorer, Chrome i Firefox oraz innych popularnych programów dla Windows – odtwarzaczy multimedialnych, aplikacji do przeglądania zdjęć, narzędzi do tworzenia archiwów. Narzędzie to śledzi stan aktualizacji systemu Windows oraz innych aplikacji Microsoft, pokazując administratorowi, na których komputerach nie zainstalowano wymaganych łatek bezpieczeństwa.

Centralne zarządzanie

Policy Manager Console to centralna konsola zarządzania, która daje pełny wgląd w stan zabezpieczeń na punktach końcowych chronionych przez oprogramowanie F-Secure. Ta sama konsola pozwala na konfigurowanie reguł dostarczania aktualizacji dla grup komputerów lub wszystkich urządzeń w organizacji.

Na straży oprogramowania

Konfiguracja reguł dostarczania aktualizacji za pomocą narzędzia Software Updater odbywa się z poziomu centralnej konsoli zarządzania Policy Manager Console, wspólnej dla wszystkich modułów ochrony F-Secure.

Administrator może wskazać listę wykluczeni aplikacji, które nie będą automatycznie aktualizowane. Lista ta tworzona jest na podstawie nazwy programu lub identyfikatora łatki w biuletynach bezpieczeństwa. Wiele aplikacji biznesowych wymaga Javy w ściśle określonej wersji. Jeśli w Twojej organizacji występuje podobna zależność, pozostaw sobie możliwość ręcznych aktualizacji Javy do wyższej wersji.

Werdykt

Mechanizmy automatycznych aktualizacji oraz śledzenia stanu oprogramowania Microsoft i aplikacji firm trzecich to nadal rzadkość w pakietach zabezpieczeń. Software Updater dodaje kolejną warstwę ochrony do rozwiązań oferowanych przez firmę F-Secure, zabezpieczając stacje robocze i serwery przed działaniem exploitów, wykorzystujących znane luki w popularnym oprogramowaniu.

Nie do przecenienia jest również fakt, że Software Updater nie wymaga instalowania dodatkowych agentów oraz serwera zarządzania. Wdrażanie polityk ochrony oraz śledzenie stanu zabezpieczeń odbywa się z poziomu jednej, centralnej konsoli administracyjnej, a dzięki Software Updater cały proces instalowania łatek bezpieczeństwa można w pełni zautomatyzować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200