Na rynku serwerów chłodzonych cieczą pojawił się nowy gracz

Firma Gigabyte działa na rynku rozwiązań konsumenckich głównie za sprawą cieszących się bardzo dobrą opinią płyt głównych. Produkuje się też płyty serwerowe i ostatnio nawiązała współpracę z firmą CoolIT Systems, wprowadzając razem z nią na rynek silne serwery chłodzone cieczą.

Źródło: Gigabyte

Są to bardzo wydajne serwery oznaczone symbolami H262-ZL0 i H262-ZL2, w których instalowane są procesory AMD EPYC 7003 (znane pod kodową nazwą Milan). Serwery mają wysokość 2U i zostały zaprojektowane z myślą o bardzo wymagających rynkach HPC (High Prformance Computers) i HCI (Hyper-Converged Infrastructure), i bazują na produkowanym wcześniej serwerze H262-Z6x, który jest chłodzony powietrzem.

Serwery zawierają cztery węzły, każdy wyposażony w dwa gniazda na układy CPU oraz osiem gniazd na pamięci DIMM na węzeł w obudowie 2U. We wspomnianym wcześniej serwerze można było instalować procesory pobierające moc nie większą niż 200 watów. Po wprowadzeniu do nich systemu wykorzystującego do chłodzenia ciecz, w nowych serwerach można instalować najwyższej klasy układy CPU pobierające 280 watów mocy.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Meta chce chłodzić dyski twarde cieczą
  • Powstał serwer chłodzony cieczą do obsługi aplikacji AI

Ciepło z procesorów instalowanych w serwerach H262-ZL0 jest absorbowane przez specjalne płyty i odprowadzane dalej przez strumień cieczy przepływający przez dołączone do nich radiatory. Ciecz jest następnie pompowana do systemu, który chłodzi ją i kieruje ponownie do płyt. Jest to więc obieg zamknięty. Pozostałe elementy serwerów są chłodzone w tradycyjny sposób, czyli przy pomocy silnego strumienia powietrza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200