Na rynku pojawił się pierwszy router Wi-Fi 7
-
- Janusz Chustecki,
- 07.07.2022, godz. 09:34
Producentem routera jest chińska firma H3C, która zdecydowała się na taki krok bardzo wcześnie, gdyż standard taki zostanie prawdopodobnie oficjalnie zaakceptowany najwcześniej w przyszłym roku.

Router nosi nazwę Magic BE18000 i pracuje w oparciu o te bezprzewodowe protokoły 802.11be, które będą wykorzystywać urządzenia sieciowe Wi-Fi 7. Firma H3C informuje, że routery BE18000 działają w paśmie częstotliwości 6 GHz i przesyłane dane z szybkością dochodzącą do 18 Mb/s, wykorzystując do tego celu poszerzone kanały 320 MHz. Sercem routera jest najnowszy chipset firmy Qualcomm, który jest pierwszym układem zaprojektowanym specjalnie dla urządzeń Wi-Fi 7.
Podczas gdy producenci punktów końcowych są nieco bardziej konserwatywni (i nie wprowadzają do oferty urządzeń bazujących na standardach, które nie zostały jeszcze oficjalnie zaakceptowane), producenci punktów dostępowych i routerów są mniej ostrożni i decydują się na tak krok jeszcze w fazie prac nad takimi standardami. Ryzykują, ale zakładają iż wyprzedzą w ten sposób konkurencję.
Zobacz również:
- Twitter podał wreszcie ceny API oferowanych deweloperom
- Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok
- Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
Premiera routera Magic BE18000 oznacza iż firma H3C doszła do wniosku, że podstawowe założenia techniczne standardu Wi-Fi 7 nie ulegną już zmianie i można bez większego ryzyka uruchomić produkcję tego typu urządzeń. Podobnego zdania jest firma Qualcomm, które podjęła produkcję pierwszego układu scalonego pracującego zgodnie z tym standardem. Standardem, którego bazuje w dużej mierze na technologii multilink, która pozwala jednocześnie wysyłać i odbierać dane.
Istnieją dwa warianty tej technologii. Jest to wariant naprzemienny (z ang. alternating, w którym urządzenia wykorzystują jeden kanał do odbierania danych, a drugi do ich wysyłania) i wariant jednoczesny (z ang. simultaneous), w którym oba urządzenia wysyłają i odbierają dane na wielu kanałach jednocześnie. Tym sposobem urządzenie Wi-Fi 7 pracuje bardzo wydajnie, zmniejszając jednocześnie znacznie opóźnienia, co ma duże znaczenie w przypadku obsługiwania aplikacji przesyłających dane w czasie rzeczywistym (chodzi głównie o transmitowanie danych audio/wideo w trybie strumieniowym).