Na rynku IT szykuje się kolejne mega przejęcie

Broadcom (amerykański producent układów scalonych) przymierza się do przejęcia firmy VMware, która specjalizuje się w rozwiązaniach bazujących na technologii wirtualizowania zasobów IT. Trwają wstępne rozmowy, dlatego w opinii analityków do sfinalizowanie tej transakcji jest jeszcze bardzo długa droga.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

W ocenie specjalistów giełdowych kapitalizacja rynkowa firmy VMware oscyluje w granicach 40 mld USD, jednak jak dotąd żadna ze stron nie zdradziła, jaka kwota w przypadku takiego przejęcia wchodzi w grę. Niezależnie od tego, byłoby to zapewne jedno z większych – jeśli nie największe - tegorocznych przejęć na rynku IT.

Warto w tym momencie przypomnieć, że Broadcom szedł na zakupy w ostatnich latach bardzo często i przejął wiele firm działających na rynku IT. I tak np. kupił sześć lat temu za kwotę prawie 6 mld USD znaną firmę Brocade, która specjalizuje się w produkcji wysokowydajnych przełączników sieciowych.

Zobacz również:

  • „Kwadrans z Technologią”. Przygoda z AI jest jak podróż…
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone
  • Powstał największy chip AI na świecie

Po dwóch latach, 2018 roku Broadcom kupuje firmę CA Technologies (producent oprogramowania przeznaczonego dla przedsiębiorstw) za 19 mld USD. Wreszcie trzy lata temu Broadcom kupuje za kwotę 10 mld USD dział firmy Symantec specjalizujący się w projektowaniu oprogramowania zapewniającego firmom bezpieczeństwo.

Jednak najbardziej agresywna próba przejęcie przez Broadcom innej firmy IT miała miejsce w 2017 roku. Wtedy to Broadcom chciał przejąć za astronomiczną kwotę prawie 120 mld USD firmę Qualcomm. Transakcja ta nie doszła do skutku, ponieważ została zablokowana przez Biały Dom, na czele którego stał Donald Trump. Broadcom ma tym razem nadzieję, że nowy gospodarz Białego Domu (czyli Biden) nie będzie miał nic przeciw takiej transakcji, o czym przekonamy się być może w nadchodzących miesiącach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200