Na rynek weszły pierwsze chipsety G.Fast

Większość domowych użytkowników Internetu uzyskuje do niego dostęp za pośrednictwem standardowych, miedzianych połączeń telefonicznych (technologia xDSL). Istnieją też szybkie połączenia światłowodowe FTTH (Fiber-To-The-Home), ale wchodzą one dopiero powoli do użytku. Pośrodku tych dwóch metod istnieje nowa technologia (zaakceptowana jako standard przez ITU w 2013 r.), która pozwala transmitować dane przez standardowe połączenia miedziane z szybkością dochodzącą nawet do 1 Gb/s. To połączenia G.Fast.

Na rynku pojawiły się właśnie pierwsze dwa układy scalone wspierające technologię G.Fast. Ich twórcą jest firma Sckipio Technology. Mogą one obsługiwać połączenia G.Fast mające maks. długość 250 metrów, czyli tyle, ile przewiduje ten standard.

Pierwszy chipset został oznaczony symbolem DP3000 i został opracowany z myślą o współpracy z połączeniem światłowodowym. Układ ma ogólną przepustowość 10 Gb/s i może obsługiwać jednocześnie do 16 połączeń G.Fast. Drugi chipset został oznaczony symbolem CP1000. To układ do instalowania na końcu połączenia w modemie G.Fast.

Zobacz również:

Dzięki tym układom wielu użytkowników może liczyć na to, że będą w stanie znacznie zwiększyć przepustowość swojego miedzianego połączenia stosunkowo tanim kosztem. Do tej pory jedyną alternatywą (pozwalającą wymieniać dane z Internetem z szybkością np. ponad 500 Mb/s), było przejście na technologię światłowodową. Nie jest to zawsze z przyczyn technicznych możliwe, nie mówiąc już o tym, że kosztuje. Technologię G.Fast przetestowała już (na razie tylko w laboratorium) firma telekomunikacyjna British Telecom. Wyniki są obiecujące. Dane można było przesyłać przez połączenie G.fast - mające długość blisko 200 metrów – z szybkością 800 Mb/s.

Tak więc przed dostawcami Internetu rysuje się powoli nowa alternatywa. Nie będą już musieli zamieniać połączeń xDSL na światłowody czy wdrażać technologię VDSL, ale oferować - zachowując istniejące okablowanie miedziane - usługi wykorzystujące technologię G.Fast.


TOP 200