Na rynek wchodzi jeden z pierwszych na świecie smartfonów wspierających technologię blockchain

Szwajcarska firma Sirin Labs poinformowała, że jeszcze w tym tygodniu wprowadzi na rynek swój pierwszy smartfon wspierający technologię blockchain. Urządzenie – zapowiedziane przez firmę na początku tego roku – nosi nazwę Finney i pracuje pod kontrolą bazującego na otwartym kodzie, wzorowanego na Androidzie, systemu operacyjnego SIRIN OS.

Smartfon zapewnia użytkownikom bezpieczną metodę dostępu do giełd handlujących kryptowalutami, może przechowywać w trybie offline w swojej pamięci (w wbudowanym portfelu kryptograficznym) informacje zawierające dane o różnych kryptowalutach, w tym o rodzimej kryptowalucie, czyli o tokench SRN.

Tokeny SRN pozwalają na szybkie realizowanie płatności między równorzędnymi sieciami blockchain w trybie „feeless blockchain”, czyli bez konieczności stosowania technologii „mining”, to jest kopania kryptowaluty. Oznacza to, że użytkownik omija wtedy całą procedurę zatwierdzania nowych bloków i dołączania ich do istniejącego już łańcucha blockchain.

Zobacz również:

  • Ta funkcja powinna trafić do Androida lata temu
  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain

Smartfon zawiera wyświetlacz o przekątnej 6 cali (18:9), procesor Snapdragon 845 (Qualcomm), gniazdo na kartę SD (wspierające maks. pojemność 2 TB), i 128 GB wbudowanej pamięci masowej. Urządzenie nie należy do najtańszych i ma kosztować ponad 1 tys. USD.

Sirin Labs zapowiada, że za kilka miesięcy wzbogaci ofertę również o pecet wspierających technologię blockchain. Ma to być urządzenie typu "all-in-one", pracujące również pod kontrolą systemu operacyjnego SIRIN OS.

Smartfon Finney będzie na pewno rywalizować na rynku z podobnym urządzeniem produkowanym od niedawna przez tajwańską firmę HTC. Urządzenie nosi nazwę HTC Exodus i jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem wspierający w natywny sposób technologię blochchain.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200