Na rynek wchodzą pierwsze urządzenia wyposażone w porty USB Type-C

Po tym gdy Apple wprowadził do nowego laptopa MacBook porty USB typu C, a Google zaczął instalować takie interfejsy w Chromebookach, producenci okablowania i urządzeń peryferyjnych przystąpili do konstruowania rozwiązań zgodnych z tym standardem.

Do portów USB Type-C, tak jak i do portów USB starszego typu, można podłączać – stosując odpowiednie adaptery i kable – urządzenia (np. zewnętrzne monitory, drukarki, zewnętrzne pamięci masowe czy kamery) wyposażone w różne interfejsy, takie jak HDMI, Ethernet, VGA, DiplayPort i oczywiście USB. Porty takie można również wykorzystać do doładowania baterii.

Na rynek wchodzą pierwsze urządzenia wyposażone w porty USB Type-C

Konektor USB Type-C (po lewej) i Type-A (po prawej)

Kabel USB Type-C zawiera po obu stronach identyczny konektor, który można wkładać do portu dowolną stroną. To duże ułatwienie, gdyż w przypadku standardowego portu USB, konektor musi być do niego włożony odpowiednią stroną, co jest dość uciążliwe, gdyż zawsze trzeba to dokładnie sprawdzać.

Zobacz również:

  • Niebezpieczne malware atakujące Windowsa poprzez porty USB
  • Synchron wszczepił pierwszemu amerykańskiemu pacjentowi implant mózg-komputer

Systemy pamięci masowych będą mogły wymieniać dane z portem USB Type-C używając protokołu USB 3.1, który transmituje je z szybkością 10 Gb/s, czyli dwa razy szybciej niż w przypadku protokołu USB 3.0. Jednak pierwsze urządzenia peryferyjne USB Type-C, jakie pokazały się ostatnio na rynku, wspierają ciągle starszy protokół USB 3.0.

Na rynek wchodzą pierwsze urządzenia wyposażone w porty USB Type-C

Porsche Mobile Design

Firma LaCie zapowiedziała nowe przenośne dyski Porsche Mobile Design, które zawierają port USB Type-C. Zostały one zaprojektowane z myślą o nowych laptopach MacBook wyposażonych w wyświetlacz o przekątnej 12 cali i są zgodne z oprogramowaniem Time Machine, które jest używane do wykonywania kopii zapasowych danych.

Dyskom towarzyszy adapter (kabel wyposażony z jednej strony w konektor USB Type-C, a z drugiej w konektor USB Type-A), tak aby można go było podłączać również do starszych laptopów Mac, które nie zawierają portów typu C. Dyski pojawią się na rynku w drugim kwartale tego roku i będą dostępne w wersjach o pojemności 500 GB, 1 TB i 2 GB. Ich cena nie jest jeszcze znana.

Samsung, Seagate, Toshiba i Western Digital zapowiadają, że w ich ofertach już wkrótce pojawią się również przenośne dyski twarde i dyski SSD wyposażone w porty USB Type-C.

Na rynek wchodzą pierwsze urządzenia wyposażone w porty USB Type-C

Emtec Duo

Firma Emtec zapowiada nowe pamięci typu pendrive linii Duo wyposażone w porty USB Type-C i USB Type-A. Będą dostępne w wersjach o pojemności 16 GB, 32 GB i 64 GB. Będzie je można podłączać do laptopów MacBook, tabletów Nokia N1 oraz do komputerów Chromebook Pixel (Google). Będą odczytywać dane z szybkością 110 MB/s, a zapisywać z szybkością 20 MB/s. Emtec zapowiada, ze wprowadzi na rynek nowe pamięci w drugim kwartale tego roku, nie podając jednak na razie ich cen.

SanDisk jest kolejną firmą, która zapowiada pamięci flash o pojemności 32 GB wyposażone w dwa konektory: USB Type-A i USB Type-C. Urządzenia Dual Drive Type C – które będzie można podłączać do komputerów PC oraz do komputerów Mac – pojawią się na rynku w trzecim kwartale tego roku.

Na rynek wchodzą pierwsze urządzenia wyposażone w porty USB Type-C

SanDisk DualDrive

Po wprowadzeniu przez Apple do laptopów MacBook portów USB Type-C, ich użytkownicy muszą się zaopatrzyć w nowe kable, jeśli chcą je podłączać do urządzeń iPad, iPhone i innych sztandarowych urządzeń peryferyjnych. Apple ma w ofercie konwerter USB Type C to USB (który kosztuje 19 USD) oraz USB Type C Power Adapter, który kosztuje 49 USD. Oferuje też USB Type C Digital AV Multiport Adapter (79 USD), który pozwala podłączyć jednocześnie do najnowszego laptopa MacBook monitor 1080p HDMI, urządzenie USB 3.0 i kabel USB Type C pozwalający doładowywać baterię. USB Type C Digital AV Multiport Adapter jest też dostępny w wersji, w której interfejs HDMI jest zastąpiony przez interfejs VGA.

Na rynku są już też dostępne płyty główne przeznaczone do budowania pecetów, które zawierają porty USB Type C wspierające najnowszy protokół USB 3.1. Płyty takie ma w swojej ofercie Asustek. Jest to np. płyta główna Rampage V Extreme – wspierająca pamięci systemowe DDR4 i najnowsze intelowskie procesory - za którą trzeba zapłacić ok. 520 USD. MSI ma również w ofercie płyty główne zawierające porty USB Type-C.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200