Na razie tylko specyfikacja NetPC

Kiedy pojawią się sieciowe komputery zaproponowane przez Microsoft i Intela?

Kiedy pojawią się sieciowe komputery zaproponowane przez Microsoft i Intela?

Po ogłoszeniu przez Oracle i Sun specyfikacji komputerów NC, Intel i Microsoft wyraziły negatywne opinie i brak zainteresowania tego typu platformą, oceniając ją jako zjawisko marginalne, które nie ma szans na zdobycie popularności oraz istotnego udziału w rynku. Tym niemniej już po kilku miesiącach Microsoft zaproponował konkurencyjne rozwiązanie - specyfikację NetPC. Ma ona być przeciwwagą dla przewidywanego niskiego kosztu eksploatacji NC - standardowa, uproszczona konstrukcja oraz wprowadzenie inteligentnego oprogramowania i funkcji sprzętowych, ułatwiających i automatyzujących obsługę oraz serwis systemów, mają wpłynąć na znaczne obniżenie kosztów. Cel ten osiągnie się dzieki wykorzystaniu współpracy nowych technologii sprzętowych i programowych - Intel Wired for Management Initiative oraz Microsoft Zero Admistration Initiative for Windows.

NetPC są adresowane głównie do odbiorców korporacyjnych, którzy wykorzystują komputery PC do wykonywania typowych zadań i nie wymagają uniwersalności i możliwości rozszerzania konfiguracji, jaką oferują tradycyjne PC.

Microsoft opublikował specyfikację platformy NetPC, określającą minimalne wymagania dla tego typu komputerów. Wymienia ona:

 • procesor Pentium 100 MHz i 16 MB RAM

 • gniazda do podłączenia zewnętrznej klawiatury i urządzenia wskazującego

 • kartę graficzną VGA o rozdzielczości 640 x 480 pkt. (8 bitów na piksel) oraz kartę dźwiękową

 • kartę sieciową Ethernet, Token Ring, ISDN, T1, ATM lub modem 28,8 Kb/s

 • zgodność szyn i sterowników ze standardem "włącz i używaj"

 • zabezpieczenie przed niewłaściwym podłączeniem przez użytkownika urządzeń zewnętrznych

 • możliwość jednoznacznej identyfikacji każdego z elementów systemu zgodnie ze standardem "włącz i używaj" oraz unikatowy identyfikator każdego komputera

 • minimalną ingerencję użytkownika w instalację i konfigurację urządzeń

 • procedury instalacji oraz sterowniki urządzeń powinny być zgodne ze specyfikacjami systemów Windows i Windows NT

 • głośność pracy poniżej 35 dB

 • obudowę umożliwiającą zabezpieczenie dostępu do komputera

 • brak gniazd rozszerzeń dostępnych dla użytkownika.
Platforma NetPC, podobnie jak NC, spotkała się z poparciem wielu producentów, którzy zapowiedzieli opracowanie własnych modeli komputerów NetPC. Są wśród nich m.in. Compaq Computer Corp., Dell Computer Corp., Digital Equipment Corp., Gateway 2000, HewlettüPackard Co., Packard Bell NEC i Texas Instruments Inc.

Można oczekiwać, że komputery NetPC pojawią się na rynku jeszcze w tym roku, ale przeznaczone dla nich oprogramowanie ukaże się najprawdopodobniej dopiero w połowie 1998 r. Jak wynika z szacunkowych analiz Gartner Group Inc., NetPC umożliwią 26% obniżkę kosztów eksploatacji w okresie 5 lat w porównaniu do standardowych PC pracujących w sieci, a więc znacznie mniej niż NC. Niektórzy analitycy rynku sądzą, że szybka publikacja specyfikacji NetPC miała na celu przede wszystkim przeciwdziałanie migracji użytkowników korporacyjnych do konkurencyjnej platformy komputerów NC.


TOP 200