Na pierwszy iPhone 5G poczekamy jeszcze co najmniej dwa lata

Wiele wskazuje na to, że na pierwszy iPhone firmy Apple obsługujący połączenia komórkowe 5G przyjdzie nam poczekać co najmniej do 2020 roku, jeśli nie dłużej.

Tak przynajmniej twierdzą znawcy tematu którzy twierdzą, że wbrew powszechnemu mniemaniu technologia 5G nie jest na tyle dojrzała, aby wprowadzić ją w najbliższym czasie do konsumenckich urządzeń powszechnego użytku. Na rynku pojawią się zapewne już w przyszłym roku smartfony 5G (zapowiadają to już np. firmy Motorola czy Huawei), ale posiłkując się polskim przysłowiem będą to pierwsze jaskółki, które nie czynią wiosny. Będą to ciekawostki, a na prawdziwą wiosnę trzeba będzie poczekać dłużej.

Eksperci są zgodni co do tego, że z chwilą pojawienia się sieci 5G i urządzeń zdolnych z nich korzystać, technologie 4G i LTE zaczną krok po kroku odchodzić do lamusa. Aby jednak to się stało, sieci 5G muszą spełnić kilka warunków. Muszą mianowicie pracować absolutnie niezawodnie, zgodnie z opracowanymi przez firmy telekomunikacyjnymi standardami i co bardzo istotne będą świadczyć na tyle tanie usługi, aby mógł sobie na nie pozwolić zwykły użytkownik. A według ekspertów na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Zobacz również:

Dlatego wielu dostawców usług telekomunikacyjnych oraz urządzeń mobilnych – chodzi tu przede wszystkim o smartfony - rewidują swoje plany i zamierzają wkroczyć na ten rynek później niż to pierwotnie przewidywali. Do wniosku takiego doszła też firma Apple studząc zapały tych wszystkich, którzy jeszcze do niedawna głosili, że pierwszy iPhone 5G będzie można kupić już w połowie przyszłego roku.

Nic z tego. Powołując się na dobrze poinformowane źródła serwis Bloomberg donosi, że na moment taki trzeba będzie poczekać do 2020, a może nawet do 2021 roku.

Bloomberg cytuje znamienną wypowiedź jednej z bardzo dobrze zorientowanej w tym temacie osoby, "Podobnie jak miało to miejsce w przypadku 3G i 4G, czyli dwóch mobilnych technologii reprezentujących poprzednie generacje, Apple będzie czekać z wprowadzeniem do oferty swojego pierwszego smartfona 5G tak długo, jak minie co najmniej rok czy dwa od momentu uruchomienia pracujących absolutnie niezawodnie sieci obsługujących tego rodzaju urządzenie”.


TOP 200