Na pełnym gazie

W największej wideokonferencji brało udział jednocześnie sześć oddziałów i centrala. Dotychczas najbardziej intensywnie z wideokonferencji korzystał zarząd. Ale odbyła się już sesja szkoleniowa dla szeregowych pracowników. Trwają przygotowania do prowadzenia szkoleń za pośrednictwem wideokonferencji w trybie regularnym. Do wspólnej pracy nad dokumentami służy aplikacja Cisco Meeting Place. Spółka nie zdecydowała się na zintegrowany w pakiecie Cisco komunikator. Testuje wewnętrznie rozwiązanie Microsoftu w trybie wyłącznie tekstowym. "To interesujące narzędzie do prowadzenia konferencji" - mówi Grzegorz Stępniak. "W trakcie można wykonać również inne zadania. A poza tym szybciej udaje się rozwiązać problemy" - dodaje.

Opracowanie i realizacja strategii

Spółka GAZ-SYSTEM obchodziła w kwietniu 5 rocznicę powstania. Obok wspomnianych wcześniej projektów telekomunikacyjnych, dział IT dużo pracy poświęca na wdrażanie i obsługę systemów, które monitorują sieć przesyłową. Są to podstawowe założenia "Strategii i architektury systemów teleinformatycznych w spółce GAZ-SYSTEM w latach 2006-2009". Została ona opracowana przez służby informatyczne spółki, w celu uporządkowania infrastruktury IT oraz ukierunkowania działań związanych z jej rozbudową tak, aby maksymalnie wspierać procesy biznesowe spółki. Strategia obejmuje łącznie pięćdziesiąt projektów, spośród których pięć określono jako strategiczne.

Jednym z przedsięwzięć uznanych za strategiczne - usprawniający nadzór nad siecią przesyłową - był projekt SCADA obejmujący uporządkowanie systemów informatycznych wspierających działanie służb dyspozytorskich w Polsce. W ramach projektu przygotowano nową wersję oprogramowania Telwin i w zaktualizowanej formie wdrożono ją w całej Polsce. Elementem projektu jest także wdrożone oprogramowanie symulacyjne, które umożliwia przeprowadzanie analiz wykorzystywanych do podejmowania decyzji dotyczących sposobu kierowania strumieniami gazu w krajowym systemie przesyłowym. Nowe narzędzia IT zarządzające pracą systemu przesyłowego są wykorzystywane w firmie od końca 2008 r.

W ramach strategii IT wdrożony został także np. system kolekcji danych pomiarowych, tzw. kolektor. Jest to kolejny strategiczny projekt w strategii IT. Celem biznesowym jego realizacji jest poprawa jakości i dostępności danych pomiarowych dla celów rozliczeniowych i bilansowych. W tym celu zbudowany został system, którego zadaniem jest w pełni automatyczne zbieranie danych z punktów pomiarowych, wstępna weryfikacja tych danych oraz udostępnianie zweryfikowanych danych do innych systemów i do użytkowników, celem dalszego wykorzystania. System umożliwia automatyczną komunikację za pośrednictwem łączy transmisji danych ze wszystkimi punktami pomiarowymi na sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM wyposażonymi w transmisję danych. Przyłączone do niego zostaną wszystkie stacje redukcyjno-pomiarowe I stopnia i chromatografy. Dzięki systemowi firma uzyskuje dostęp praktycznie online (w chwili obecnej z maksymalną gradacją 5 min.) do danych pomiarowych. Umożliwia to nie tylko poprawę wiarygodności danych, ale też realizację wielu nowych usług, jak np. świadczenie usługi przesyłania gazu na zasadach przerywanych.

Jednym ze strategicznych projektów w GAZ-SYSTEM jest także system paszportyzacji, który służy do ewidencji elementów infrastruktury gazowej i wspomagania zarządzania eksploatacją sieci przesyłowej. Poprzez zapewnienie dostępu do danych dotyczących konfiguracji infrastruktury gazowej system będzie stanowić istotny element dla innych procesów w spółce, m.in. eksploatacji infrastruktury gazowej, planowania rozwoju czy procesów inwestycyjnych.


TOP 200