Na jakim sprzęcie będzie UMTS w Polsce?

Ericsson, który nie odnotował spektakularnych sukcesów we wdrażaniu telefonii stacjonarnej w Polsce, ma nadzieję zdobyć taką znaczącą pozycję w telefonii komórkowej 3G. Pod hasłem "UMTS tu i teraz" firma zaprezentowała w Warszawie scenariusz rozwoju technologii 3G, o powodzeniu której mają zdecydować inne możliwości usługowe, koszty, pojemność i jakość sieci.

Budowa sieci UMTS w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, jest przesądzona i pozostaje jedynie kwestia czasu kiedy to nastąpi i który z operatorów będzie pierwszym, który komercyjnie zaoferuje dostęp do nowych usług. Przetargi firmowe są w toku, podczas gdy pierwsze testowe rozwiązania komórkowych systemów 3G są w trakcie realizacji przez operatorów. Winni oni uruchomić dostęp do aplikacji UMTS w ciągu niecałych dwóch lat, najpóźniej do stycznia 2006 r.

Pozyskiwanie klientów i operatorów 3G w Polsce dopiero się rozpoczyna. Dzięki poprawie szybkości transmisji oraz pojemności sieci UMTS, operatorzy będą mogli świadczyć usługi mobilne nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale również w pakietach usług biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wybór odpowiedniego dostawcy sprzętu ma więc ogromne znaczenie. Testowane przez operatorów wersje poszczególnych systemów 3G wcale nie przesądzają jeszcze o wyborze konkretnego rozwiązania jako docelowego, zwłaszcza, że przetargi sprzętowe są w toku.

Zobacz również:

  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować
  • Pentagon rozpisał nowy przetarg na zbudowanie chmurowego systemu IT
  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów

Polkomtel (sieć Plus GSM) od początku roku sprawdza pilotową wersję rozwiązania UMTS na terenie Warszawy, korzystając ze sprzętu Nokii. Po negocjacjach Polska Telefonia Cyfrowa (sieć Era) do budowy testowej wersji sieci 3G w rejonie Warszawy wybrała w styczniu rozwiązanie Siemensa (Siemens Mobile), którego wersja jest testowana również w Czechach. Nadal nie jest znany dostawca urządzeń komunikacyjnych 3G dla Centertela (sieć Idea). Operator w tajemnicy testuje sprzęt transmisyjny UMTS pochodzący od różnych producentów i twierdzi, że do końca roku dostawca sprzętu zostanie wybrany.

Jak podano na warszawskiej prezentacji rozwiązań 3G, Ericsson jako pierwszy rozpoczął masową produkcję systemów WCDMA (2001) i jest obecnie dostawcą 19 z 32 komercyjnie działających na świecie sieci WCDMA (w tym 11 w Europie). Jest również dostawcą sprzętu transmisyjnego UMTS dla Słowenii, pierwszego działającego komercyjnie od 2003 r. systemu 3G w tym rejonie Europy. Firma nie ma jednak preferowanych odbiorców swych produktów komórkowych i stara się współpracować z wszystkimi, nawet konkurującymi operatorami w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200