Na fali WAP

HP i Nokia przedstawiły wspólną ofertę WAP. Własne rozwiązania zaprezentowały także współpracujące z nimi polskie firmy: InfoViDE, XOR Solutions i Interia.pl.

HP i Nokia przedstawiły wspólną ofertę WAP. Własne rozwiązania zaprezentowały także współpracujące z nimi polskie firmy: InfoViDE, XOR Solutions i Interia.pl.

Hewlett-Packard i Nokia współpracują od 1999 r. Wówczas to HP pomogła Nokii w przeniesieniu oprogramowania WAP Server z Windows NT na Unixa. Na obecnym etapie rysuje się następujący model współpracy: Nokia pozostaje dostawcą rozwiązań, w tym oprogramowania serwerowego i klienckiego, natomiast HP dostarcza platformę sprzętowo-systemową, usługi integracyjne i konsultingowe.

HP widzi również szansę we wspieraniu finansowym i technologicznym przedsięwzięć. "Jesteśmy otwarci na współpracę z autorami nowych pomysłów. W zamian za uczestnictwo w zys-kach możemy zaoferować im infrastrukturę, zarządzanie nią oraz finansowanie przedsięwzięcia" - mówi Andrzej Grabowski, konsultant ds. handlu elektronicznego w Hewlett-Packard Polska sp. z o.o.

Przez WAP do SAP

Rozwiązania WAP, pozwalające na łączenie się z systemami informatycznymi przedsiębiorstw, zaprezentowały firm InfoViDE i XOR Solutions.

Rozwiązanie InfoViDE oparto na serwerze aplikacji BEA WebLogic Server. Współpracujące z nim oprogramowanie BEA eLink pozwala na integrowanie systemów zaplecza, m.in. Oracle, DB2, SAP, PeopleSoft, Siebel. Inny produkt BEA - WebLogic Personalization Server - służy do tworzenia rozwiązań dostosowujących się do wymagań użytkownika. Pozwala na dostosowanie formatu informacji do urządzenia końcowego - przeglądarki WWW, przeglądarki WAP, komputera naręcznego, telefonu itd. Rozwiązanie InfoViDE umożliwia zarówno wydobywanie, jak i zapisywanie informacji w systemie za pomocą telefonu komórkowego.

XOR Solutions wykorzystała technologię Microsoft ASP i wewnętrzne wywołania funkcji systemu SAP R/3 (RFC). Na obecnym etapie system można zastosować głównie do kontaktów z przedstawicielami handlowymi. Producent zapowiada po-szerzenie zestawu funkcji. XOR Solutions zamierza jeszcze w tym roku oferować rozwiązania WAP dla systemu Scala.

Giełda w kieszeni

Ofertę WAP dla inwestorów giełdowych przedstawiła Interia.pl. Serwis WAP umożliwia dostęp do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. "Na razie dane są opóźnione. Musimy poczekać na nowy system giełdowy" - mówi Tomasz Gniewek z Interia.pl. System dostępu do notowań giełdowych przedstawiła także XOR Solutions. "Rozmawiamy z biurami maklerskimi. W drugiej połowie roku chcemy zaoferować bezpieczny system obrotu papierami wartościowymi oparty na technologii WAP" - twierdzi Tomasz Mazuryk, prezes XOR.


TOP 200