Na europejskim rynku kryptowalut dominują te aplikacje

Jak podaje BanklessTimes.com, w Europie w pierwszym kwartale 2022 roku użytkownicy zainstalowali ponad 20 mln aplikacji kryptograficznych. Nigdy wcześniej pierwszy kwartał nie odnotował tak dobrego wyniku. W porównaniu z IV kw. zeszłego roku jest to jednak spadek o 28,5%, kiedy to aplikacji takich było 28 mln.

Grafika: mohamedhassan/freerangestock

Według analityków, źródeł takiego spadku w porównaniu z poprzednim kwartałem należy upatrywać przede wszystkim w zahamowaniu dynamiki rozbudowy całego europejskiego ekosystemu kryptowalut. Binance i Crypto.com pozostają najpopularniejszymi aplikacjami kryptowalutowymi w Europie. Obie te aplikacje mogą się pochwalić tym, że średnio każdego dnia pobierało je ponad 70 tys. osób.

Aplikacja Binance zdominowała też europejski sektor mobilnych kryptowalut pod względem zaangażowania użytkowników. Osiągnięty przez nią wskaźnik DAU/MAU (informujący o dziennych aktywnych użytkownikach w porównaniu z miesięcznymi aktywnymi użytkownikami) oscylował na poziomie 40 procent. Jest to zdecydowanie najlepszych wynik wśród wszystkich głównych aplikacji kryptograficznych pobieranych w tym okresie.

Zobacz również:

  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Binance miał też największą liczbę powracających użytkowników w I kwartale 2022 roku, szczególnie w takich krajach, jak Ukraina i Turcja. Drugie miejsce w tym rankingu (chodzi o wskaźnik DAU/MAU) zajmuje CoinMarketCap, z poziomem zaangażowania użytkowników ok. 30%. Trzecie miejsce zajęła aplikacja eToro, a czwarte miejsce przypadło aplikacji Coinbase.

Pomimo dominacji aplikacji Binance i Crypto.com, analitycy zwracają uwagę na rosnącą popularność aplikacji MetaMask i KuCoin. Obie ciągle pną się w górę i kontrolują obecnie prawie jedną trzecią całego rynku kryptograficznego w większości wiodących krajów Europy.

Aplikacja MetaMask rozwinęła się bardzo szybko głównie dzięki dużej bazie użytkowników, którzy instalują ją w przeglądarkach w postaci rozszerzenia. Aplikacja wzrosła z 6% udziały w tym rynku w pierwszym kwartale 2021 roku do ponad 30% w 2022 roku. Według stanu na I kwartał 2022 roku, MetaMask i KuCoin kontrolują już 36 proc. rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200