Na drugim planie

Udział systemów ERP w zintegrowanym zarządzaniu instytucjami finansowymi jest dużo mniejszy niż w innych branżach.

Konieczność zastosowania zintegrowanego systemu zarządzania w firmach i instytucjach sektora finansowego nie podlega wątpliwościom. Ich zadaniem jest wspieranie wewnętrznych procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Nie stanowią pierwszej linii rozwiązań, dzięki którym banki czy firmy ubezpieczeniowe realizują priorytety i zdobywają rynkowy udział. Są jednak ważnym elementem układanki systemów informatycznych. Instytucje finansowe nie zajmują się produkcją towarów i magazynowaniem, dlatego rzadko wykorzystują pełne rozwiązanie ERP. Sięgają natomiast po systemy gospodarki własnej, które integrują z pozostałymi systemami, w tym najważniejszym - systemem centralnym. Zakres obsługiwanych obszarów zależy od indywidualnych potrzeb danej instytucji. Funkcjonalność systemu centralnego i zawartej w nim księgi głównej najczęściej decyduje o rodzaju i zakresie modułów wspierających zarządzanie gospodarką własną. Raz wdrożone rozwiązania rzadko podlegają planom wymiany. Priorytety i budżety zarządów zogniskowane są na innych projektach - finansowym bezpieczeństwie, płynności, analityce, obsłudze klienta.

"Wykorzystujemy jedynie prostą funkcjonalność systemu gospodarki własnej" - mówi Piotr Polska, dyrektor zarządzający IT w Banku Pocztowym. "Raporty i analizy opieramy na hurtowni danych. Rachunkowość transakcyjna, czyli automatyczne schematy księgowań dotyczące transakcji klienta, jest natomiast prowadzona poprzez system centralny defBank". Wykorzystywane przez Bank Pocztowy moduły systemu gospodarki własnej stanowią: Zobowiązania - do rejestrowania faktur zakupowych i kontrahentów; Należności - do wystawiania faktur sprzedaży i rejestrowania odbiorców; Środki Trwałe - do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, naliczania amortyzacji; Księga Główna - zanim dane z poszczególnych modułów trafią do centralnego systemu defBank, muszą być zaimportowane do Księgi Głównej w systemie gospodarki własnej. Wdrożenia nowych systemów gospodarki własnej to częsty przypadek w dużych instytucjach, które prowadzą szerszy program unowocześniania czy optymalizacji procesów biznesowych i zasobów informatycznych. Podstawowym celem SGW jest obniżenie kosztów administracyjnych, automatyzacja czynności i przepływ dokumentów.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200