Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Wybierając system zarządzania treścią należy zwróci uwagę na wiele czynników, które wielu osobom mogą wydawać się nieistotne. Czym powinien charakteryzować się dobry system CMS?

CMS to skrót za którym kryją się narzędzia do zarządzania treścią. Są to rozbudowane systemy informatyczne pozwalające na łatwe prowadzenie oraz zarządzanie serwisem WWW, publikowanie nowych aktualności, komunikatów, wpisów blogowych oraz innych, specyficznych dla danego portalu elementów.

Jak wybrać system zarządzania treścią?
Źródło: Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk / Unsplash

Jak wybrać system zarządzania treścią?

Źródło: Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk / Unsplash

Aktualnie strona internetowa pozostaje wizytówką organizacji, dlatego niezwykle ważne jest posiadanie dobrze zaprojektowanej witryny, która pozwala na szybkie, wygodne oraz efektywne zarządzanie treścią. Nie wolno zapominać również o podstawowych zasadach pozycjonowania witryny oraz dopasowywania jej do algorytmów wyszukiwarek sieciowych.

Zobacz również:

  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

We wszystkich wymienionych wyżej czynnościach pomaga CMS - system zarządzania treścią, który pozwala na wprowadzanie wielu zmian na stronach w sposób przystępny nawet dla nietechnicznych użytkowników nie mających umiejętności z zakresu programowania.

Aktualnie na rynku znajdziemy mnóstwo systemów CMS, które zachęcają do siebie użytkowników różnymi funkcjami. Można zdecydować się na bezpłatne narzędzia o podstawowej funkcjonalności lub bardzo rozbudowane systemy oferujące płatne plany. Część przedsiębiorstw decyduje się również na budowę własnego systemu zarządzania treścią, który będzie w pełni dostosowany do profilu działalności organizacji.

W jaki sposób wybrać system zarządzania treścią, który pozwali zoptymalizować działanie strony internetowej oraz ułatwić zarządzanie nią? W niniejszym materiale przedstawiamy kilka najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru systemu CMS dla strony internetowej. Część z nich może być nieoczywista dla administratorów oraz dyrektorów działów IT. Są to osoby, które wdrażają CMS w organizacjach, ale rzadko kiedy pracują z systemem zarządzania treścią, przez co mogą mieć problem z wyborem odpowiednich narzędzi.

Wielkość i zastosowanie strony internetowej

Pierwszym, podstawowym oraz kluczowym aspektem, który trzeba brać pod uwagę jest wielkość oraz zastosowanie strony internetowej. Inaczej wybiera się system zarządzania treścią dla niewielkiej witryny lub onepagera, który wyświetla stałą, rzadko aktualizowaną treść, a zupełnie inny dla portalu newsowego, w którym publikowane są dziesiątki nowych publikacji dziennie.

Bardzo często system CMS wykorzystywany jest jedynie w części witryny - tej odpowiedzialnej za zmiany treści, a zmiany w strukturze strony internetowej wykonuje się od strony kodu źródłowego.

Małe firmy, które własnym sumptem tworzą strony internetowe i nie planują obsługi dużego ruchu oraz nie wymagają obecności zaawansowanych funkcji i narzędzi analitycznych mogą zdecydować się na gotowe rozwiązania takie jak Squarespace czy Wix.

Większe i bardziej zaawansowane witryny bardzo często korzystają z Wordpressa lub Joomli. To narzędzia, które posiadają wiele opcje personalizacji i pozwalają swobodnie dostosować stronę do własnych potrzeb. Dodatkowo można wykorzystać mnóstwo dodatkowych pluginów, które pozwolą np. na sprawdzenie skuteczności naszej strategii SEO lub wysłanie powiadomienia typu Push.

Prostota obsługi

Bardzo często strony internetowe zarządzane są przez osoby, które nie posiadają wykształcenia technicznego oraz umiejętności pozwalających na swobodną modyfikację kodu źródłowego witryny. Z tego powodu ważny jest wybór narzędzia, które pozwoli na publikowanie nowych treści bez konieczności zagłębiania się w szczegóły techniczne.

Dobry CMS nie wymaga pracy z kodem źródłowym
Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Dobry CMS nie wymaga pracy z kodem źródłowym

Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Na rynku znajduje się wiele wspaniałych systemów CMS, które niestety są dosyć skomplikowane w obsłudze i mogą być problematyczne.

Witryny, na których często zmienia się tekst - portale newsowe lub sklepy internetowe - muszą zwrócić uwagę na prędkość wprowadzania zmian na witrynę. W niektórych systemach aktualizacja wymaga odczekania kilku minut, co w przypadku wybranych biznesów może być wartością nieakceptowalną.

Idealny CMS powinien oferować najważniejsze funkcje po zaledwie kilku kliknieciach myszy, a jednocześnie być prostym i intuicyjnym w obsłudze.

Dodatkowe wtyczki

Dodatkowe wtyczki pozwalają spersonalizować witrynę i system zarządzania treścią do wymagań użytkowników i administratorów. Dodatkowo są zabezpieczeniem na przyszłość. CMS, który można łatwo rozbudowywać w oparciu o wtyczki pozwala na dodawanie kolejnych funkcji w zależności od potrzeb i stopnia rozwoju witryny WWW.

Wśród wtyczek znajdziemy m. in narzędzia do tworzenia formularzy kontaktowych, optymalizacji witryny pod kątem SEO czy zapisu na subskrypcje e-mail.

Wysoki stopień personalizacji

Stworzenie unikalnej, ładnej i funkcjonalnej strony internetowej jest podstawowym warunkiem zaistnienia w sieci. Z tego powodu dobry CMS musi pozwalać na dostosowanie i ulepszenie ważnych cech SEO, takich jak słowa kluczowe, tytuły i meta opisy.

CMS powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze
Źródło: Sigmund / Unsplash

CMS powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze

Źródło: Sigmund / Unsplash

Dodatkowo CMS powinien pozwolić dbać o interakcję z użytkownikiem, responsywność witryny, a także motywy i design. Aby utrzymać klientów na stronie, warto wybrać system zarządzania treścią, który pozwala na pewną swobodę twórczą. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem narzędzi typu open-sorce, które udostępniają praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji.

Obecność aktualizacji rozwojowych

Nieaktualizowany system CMS bardzo szybko się zestarzeje. Po krótkim okresie czasu może okazać się, że optymalizacja pod wyszukiwarkę sieciową stanie się dużym problemem, a na dodatek CMS nie będzie wspierać nowych formatów plików lub aktualnych języków programowania stając się poważnym hamulcowym w rozwoju witryny.

Warto upewnić się, że system CMS, który chcemy zaimplementować na stronie internetowej jest odpowiednio często aktualizowany. To samo tyczy się wtyczek, które w przyszłości mają ułatwić współtworzenie naszych stron WWW.

Warto zwrócić uwagę a pluginy zwiększające funkcjonalność witryny
Źródło: Sigmund / Unsplash

Warto zwrócić uwagę a pluginy zwiększające funkcjonalność witryny

Źródło: Sigmund / Unsplash

Podatność na ataki

System CMS powinien wspierać funkcje bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie dostępu do CMS'a, możliwość tworzenia kont użytkowników oraz rozgraniczanie uprawnień dostępu poszczególnych użytkowników. CMS powinien również być w pełni kompatybilny z certyfikatem SSL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200