Na Trusted Economy Forum 2023 dowiemy się, że biznes i sport łączy jedno: zaufanie

Tegoroczna edycja Trusted Economy Forum (jednej z największych w Europie konferencji poświęconych elektronicznym usługom zaufania) odbędzie się w Warszawie 23 maja i zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż tym razem będzie mieć akcent sportowy.

Grafika: trustedeconomyforum

Gościem specjalnym forum będzie bowiem Szymon Marciniak, polski sędzia piłkarski, który prowadzi najważniejsze mecze rozgrywek klubowych i międzynarodowych. W biznesie kwestia zaufania odgrywa pierwszoplanową rolę. To samo dotyczy sportu, dlatego decyzje ferowane przez sędziego piłkarskiego powinny być szybkie i bezbłędne. O tym właśnie opowie Szymon Marciniak, który w zeszłym roku został wybrany najlepszym arbitrem świata. Podczas swojego wystąpienia wytłumaczy, dlaczego sędzia musi działać na krawędzi i nie powinien unikać trudnych decyzji.

Dzisiaj pomaga mu w tym elektronika i specjalne programowanie. Jak wspomina Szymon Marciniak, praca arbitra bardzo zmieniła się na przestrzeni lat. Stopniowo wprowadza się nowe technologie, które ułatwiają mu pracę i powalają wyeliminować błędy, a także podejmować lepsze decyzje. Dawniej kamera ustawiona na linii bramkowej pozwalała jednoznacznie stwierdzić, czy padł gol. Tymczasem okazało się, że bramkarz może położyć się na piłce i wtedy sytuacja jest dyskusyjna. To było bodźcem do wprowadzenia fotokomórek i czujnika wbudowanego w piłkę. Inny przykład stanowi system powiadomień zainstalowany w chorągiewce sędziego liniowego. On również okazał się niewystarczający, dlatego dziś normą jest, że cały zespół arbitrów jest wyposażony w zestaw słuchawkowy, aby móc się ze sobą komunikować.

Zobacz również:

  • 12 „najlepszych praktyk”, których dział IT powinien unikać za wszelką cenę
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Kiedyś powtarzano, że błędy sędziego są elementem gry, jednak od kilku lat organizacje piłkarskie dążą do tego, aby je eliminować. Oczywiście, mówimy tu o niezamierzonych błędach. Należy pamiętać, że niewłaściwe decyzje często są wynikiem ograniczonej widoczności, gdy np. jeden z zawodników wbiegnie przed arbitra. Technologia stanowi dla nas istotne wsparcie, gdyż pozwala właściwie interpretować sporne sytuacje. Rozwiązania takie jak goal-line technology czy VAR znacznie ułatwiają pracę sędziów” – mówi Szymon Marciniak.

I dodaje, „najlepsi sędziowie piłkarscy to ci, którzy nie boją się ryzyka i pozwalają na grę na krawędzi faulu, ale jednak zgodnie z przepisami. Zbyt częste chwytanie za gwizdek powoduje, że widowisko przestaje być atrakcyjne. Sędzia musi wiedzieć, kiedy powinien interweniować, która sytuacja jest istotna z perspektywy przebiegu meczu, bo może wpłynąć na jego wynik albo stanowi zagrożenie dla zdrowia zawodnika. Tego nie ma w żadnych podręcznikach, instrukcjach ani wytycznych. Niezbędne jest wyczucie, które zdobywa się poprzez doświadczenie”.

Również w biznesie technologia odgrywa kluczową rolę w procesie budowania zaufania. Przykład stanowi identyfikacja elektroniczna, która pozwala jednoznacznie określić tożsamość osoby, z którą zawierana jest transakcja w formie cyfrowej. Proces ten można przeprowadzić onsite, gdzie np. przedstawiciel banku czy firmy ubezpieczeniowej dokonuje weryfikacji tożsamości. Podobny przykład w świecie biznesu stanowi Asseco, które będąc polską firmą z korzeniami w Rzeszowie, skutecznie konkuruje na rynkach międzynarodowych i w ciągu 32 lat stało się jednym z największych przedsiębiorstw technologicznych w Europie.

Uczestnicy konferencji (w której wezmą udział zaproszeni goście reprezentujący najważniejsze obszary gospodarki cyfrowej i e-commerce) będą mogli wybrać jedną z dwóch ścieżek tematycznych: technologiczno-biznesową i ekspercką. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak biznes może wykorzystać technologię do stawienia czoła obecnym wyzwaniom gospodarczym, optymalizacji procesów oraz poprawy doświadczeń klienta; w jaki sposób technologia ułatwia zapewnienie zgodności z regulacjami oraz poznają najnowsze trendy z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Źródło: materiał prasowy Asseco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200