Na 550 rocznicę urodzin Kopernika powstanie o nim gra komputerowa

Muzeum Warmii i Mazur stworzy grę komputerową za 2,5 mln zł z udziałem Mikołaja Kopernika, a olsztyńskie obserwatorium astronomiczne interaktywną „doświadczalnię Kopernika”.

Mateusz_foto / Pixabay

W przyszłym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (i 480 rocznica jego śmierci). Jak poinformowała PAP, projekty mające uczcić uczonego powstają przy wsparciu z funduszy unijnych.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie będzie realizowało projekt związany z Kopernikiem - na zamkach w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, którymi teraz dysponuje to muzeum - astronom mieszkał i prowadził badania nieba. Muzeum poinformowało, że za 2,5 mln zł przygotuje grę komputerową z udziałem Mikołaja Kopernika. „Przeniesiemy graczy i użytkowników aplikacji mobilnej do olsztyńskiego zamku w czasach, kiedy administrował nim słynny astronom. W specjalnej prezentacji umieszczonej na krużganku olsztyńskiego zamku, w przestrzeni rzeczywistości rozszerzonej wyjaśnimy, jak działała tablica astronomiczna Kopernika, jego jedyny ocalały do naszych czasów przyrząd astronomiczny” - poinformowało muzeum.

Z kolei Olsztyn, w którym Kopernik spędził pięć lat, stworzy „Doświadczalnię Kopernika” - multimedialną i interaktywną ekspozycję w obserwatorium astronomicznym, która w atrakcyjny sposób ma pokazać, na czym polegały badania słynnego astronoma. W otoczeniu obserwatorium przy ul. Żołnierskiej powstanie też „Ogród Kopernika”. Zostaną tam zainstalowane repliki instrumentów obserwacyjnych, którymi się posługiwał: kwadrantu, triquetrum i astrolabium. W ogrodzie zostanie także zainstalowany teleskop powietrzny. Obie wystawy - doświadczalnia i ogród - mają powstać do końca przyszłego roku.

Źródło: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200