NYT: Giganci IT zawarli niedozwolony pakt?

Czy największe firmy z branży high-tech zawarły pakt o niepodkupywaniu sobie nawzajem utalentowanych pracowników? Sprawę bada Departament Sprawiedliwości USA.

Według amerykańskiej prasy, postępowanie dotyczy czołówki firm branży IT. Na celowniku znajduje się Google, Yahoo, Apple, Microsoft i Intel - opisuje Gazeta Wyborcza. Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości USA szukają dowodów na to, czy spółki porozumiały się między sobą w sprawie rekrutacji i zatrudniania pracowników. To może być ukartowane działanie mające duży i negatywny wpływ na konkurencyjność - uważa cytowany przez The Washington Post Albert Foer, szef American Antitrust Institute.

Zdaniem ekspertów gwarantowanie nie podkradania sobie pracowników są grą nie fair. To nieuczciwy sposób na zachowanie swojej rynkowej pozycji i ograniczenie konkurencji między firmami. Takie umowy mogą też ograniczać ruch na rynku pracy i powstrzymywać podwyżki płac. Anonimowe źródła twierdzą, że w spółkach krążą instrukcje, kogo i jak można podkupywać. Cytowana przez The New York Times Deborah Rousseau, która do 2006 r. pracowała dla Google jako headhunter, twierdzi, że koncern dawał im listę firm, z których nie mogą łowić kandydatów. "Nie zawsze znaliśmy powód umieszczenia danej spółki na liście, ale zawsze było jasne, kogo nie mamy tykać" - mówi.

The New York Times już wcześniej publikował mail, z którego mogło wynikać, że Google taką umowę ma z Apple.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200