NTT DoCoMo i AOL będą współpracować przy serwisach internetowych

Firmy mają pracować nad szerokopasmowymi, bezprzewodowymi usługami internetowymi, które w przyszłości prawdopodobnie zostaną zaoferowane na międzynarodowych rynkach.

NTT DoCoMo i America Online, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, podpisały strategiczne porozumienie dotyczące integracji i rozwoju zarówno tradycyjnych, jak i bezprzewodowych usług internetowych. W ramach umowy japoński operator zainwestuje w AOL Japan 100 mln USD, obejmując 42,3% jego akcji. Transakcja ma się zakończyć w grudniu br.

Pierwsze efekty przygotowywanego od kilku miesięcy porozumienia będą widoczne w Japonii. Obie firmy zamierzają wykorzystać obszar tego kraju jako poligon testowy dla swoich nowych usług, ponieważ to właśnie tam jest najbardziej rozwinięty na świecie rynek internetowych usług bezprzewodowych. Przedstawiciele firm zapowiedzieli, że najlepsze z oferowanych w Japonii usług będą w późniejszym terminie oferowane na pozostałych światowych rynkach.

Pierwszą z nowych usług ma być bezprzewodowy dostęp do systemu poczty elektronicznej AOL oraz jej Instant Messengera. Usługi te zostaną zintegrowane z podobnymi, świadczonymi przez NTT DoCoMo, pod nazwą I-mode.

Dla japońskiego operatora sojusz z AOL oznacza dostęp do palety usług lokalnego operatora internetowego (AOL Japan) oraz - co zdaniem analityków może być nawet ważniejsze - potencjalny dostęp do olbrzymich zasobów multimedialnych. AOL jest w trakcie finalizowania fuzji z Time Warnerem, potentatem na rynku medialnym, silnym partnerem na rynku międzynarodowym. Dostęp do takich zasobów może być przydatny w rozbudowie przyszłej oferty szerokopasmowych usług komórkowych DoCoMo.

Dla AOL umowa oznacza umocnienie pozycji na rynku japońskim, gdzie firma nie ma najsilniejszej marki. Ponadto AOL będzie mógł wysunąć się na czoło światowych dostawców i twórców bezprzewodowych usług internetowych dla sieci trzeciej generacji. Japonia, dzięki niemal powszechnemu korzystaniu z różnych bezprzewodowych usług internetowych, będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, który komercyjnie udostępni szerokopasmowe usługi sieci 3G.

***

NTT DoCoMo i AOL będą współpracować przy bezprzewodowych rozwiązaniach internetowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200